Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výstavba výjezdové základny v Jablonci nad Nisou má reálné obrysy. Kraj bude žádat o dotaci z evropských zdrojů 

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 06. 03. 2024 11:21
  • Rozvoj
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Plnohodnotné záložní operační středisko Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) a prostory pro výjezdové skupiny záchranářů. To vše by mělo vyrůst v Jablonci nad Nisou u okružní křižovatky v ulici Průmyslová do konce roku 2025. Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili závazek spolufinancování a předfinancování projektu a kraj předloží projektovou žádost do 12. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027. Celkové předpokládané výdaje projektu včetně vybavení činí 156.727.340 korun včetně DPH (samotná stavba vyjde na 93,2 milionu korun včetně DPH). Stavět by se mělo začít letos v srpnu.

„Jsem rád, že pokračujeme ve výstavbách výjezdových stanic pro naše krajské záchranáře. Zajištění zdravotní péče je jednou z našich priorit. Proto je nezbytné zajistit moderní podmínky zejména pro ty, kteří se o zdraví a životy občanů starají,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Rozložení výjezdové základny zdravotníků v Jablonci nad Nisou bude následující: ve 3. podlaží vzniknou prostory pro plnohodnotné záložní operační středisko ZZS LK. Prostory 1. a 2. patra budou patřit výjezdovým skupinám. „Ty se v současné době skládají z jedné lékařské posádky v systému rendez–vous, dvou posádek rychlé zdravotnické pomoci a jedné posádky rychlé zdravotnické pomoci, která se věnuje výhradně transportům pacientů mezi nemocnicemi. Nový projekt přinese pracoviště pro jednoho lékaře, tři zdravotnické záchranáře, tři řidiče záchranáře a dle potřeby místo až pro 6 dispečerů zdravotnického operačního střediska,“ doplnil radní Richter.

Pracoviště v případě potřeby bude trvale připraveno technicky převzít funkci zdravotnického operačního střediska celé ZZS LK. Z toho důvodu je nutné vybavit záložní operační středisko v Jablonci nad Nisou veškerou IT a komunikační technikou potřebnou k zajištění základní zdravotnické přednemocniční péče. Záložní zdravotnické operační středisko tak může být zcela nezávislé od primárního operačního střediska, které se nyní nachází v liberecké ulici Klášterní.

„Projektovou žádost k výstavbě výjezdové základny a záložního operačního střediska v Jablonci nad Nisou předložíme konkrétně do 12. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027. Očekáváme dotaci ve výši 85 % způsobilých výdajů projektu, což by mělo tvořit zhruba 76 milionů korun včetně DPH,“ doplnil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Přehled dokončených staveb výjezdových stanic ZZS LK v regionu a také další plánované projekty (vyjma zmíněný Jablonec nad Nisou):

1) výjezdová stanice v Rokytnici nad Jizerou, dokončeno v srpnu roku 2020, cena: 16,96 milionu korun (z toho ZZS LK zaplatila 3,6 milionu korun, zbytek kraj)

2) Rekonstrukce a přístavba výjezdové základny ZZS LK v Liberci na letišti, dokončeno v červnu 2022, cena: 22.674.000 korun (výše dotace z REACT-EU 20.349.910 korun)

3) Výjezdová základna v Hrádku nad Nisou, staví se od dubna 2023, bude dokončena pravděpodobně v první polovině letošního roku, cena: 24.602.980 korun (dotace z RAP – IROP činí 20.912.534 korun)

4) Výstavba výjezdové základny ZZS LK ve Frýdlantu, nyní se hledá vhodný dotační titul, celkové odhadované náklady na projekt činí prozatím 120.000.000 korun

5) Výjezdová základna ZZS LK v Semilech, nyní před podpisem memoranda o převzetí pozemků, začít stavět by se mohlo již letos, odhadované náklady činí 80 milionů korun

6) Vznik integrovaného výjezdového centra v Turnově, již po podpisu memoranda mezi krajem a Ministerstvem vnitra, náklady 260.000.000 korun bez DPH (podmínkou ale obdržení dotace od MV ve výši 110 milionů a další kompenzace týkající se majetkových převodů), pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mohlo být ve druhé polovině roku 2026  

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky