Výstavu Počátky lyžování v Království českém pokřtili potomci Bohumila Hanče

11. 01. 2013

Výstavu Počátky lyžování v Království českém v Severočeském muzeu v Liberci e ve čtvrtek 10. ledna symbolicky pokřtili potomci Bohumila Hanče. Slavnostního zahájení se zúčastnili vnučka Jena Šírová, pravnuk Aleš Hanč, jeho manželka Jitka a jejich děti, Hančovi prapravnuci Vojtěch a Miša. Doma zůstala jen nemocná Karolínka.

Připomeňme, že Bohumil Hanč byl český lyžař, který 24. března 1913 zahynul při mezinárodních závodech na 50 km v okolí Labské boudy v Krkonoších spolu se svým přítelem Václavem Vrbatou, který se jej snažil zachránit při náhlé změně počasí (viz kniha Františka Kožíka a film režiséra Čeňka Duby Synové hor s Josefem Bekem – Hanč, a Jiří Vala – Vrbata v hlavních rolích).

„Výstava se koná u příležitosti několika významných výročí souvisejících s lyžováním a lyžaři. Jedním z nich je právě 100 let od tragické smrti Bohumila Hanče a Václava Vrbaty,“ řekl autor výstavy Karel Novotný a vypočítal další výročí, která výstava připomíná, jsou  110 let založení Svazu lyžařů v Království českém Josefem Rösslerem Ořovským a 80 let od jeho smrti.

Potomky Bohumila Hanče ozdravili vedle ředitele muzea Jiřího Křížka také náměstkyně hejtmana Hana Maierová a Zuzana Kocumová.

Nejvzácnější exponáty budou zřejmě autentické předměty z pozůstalosti Hanče a Rösslera Ořovského. Další exponáty zapůjčili autor výstavy, sběratel a historik lyžování Karel Novotny, soukromý sběratel Aleš Suk, starožitníci otec a Syn Marcelové procházkové z Vratislavic n. N., Národní muzeum v Praze, Městské muzeum v Jilemnici, muzeum Vila Schowanek z Jiřetína pod Bukovou a další.

Návštěvníky potěšil pohled na  „lyžárnu“ plnou lyží, i skoček, z dob Rakouska – Uherska, včetně různých „ski“ z arsenálu lesníků hraběte Harracha, diplomy, medaile, poháry, ale třeba také dřevěné saně.

„Připomenout si historii je vždycky dobré, zvláště v oblasti Jizerských hor, kde s lyžování velmi populární. Je to trochu netradiční výstava v Severočeském muzeu, a i proto věřím, že bude úspěšná a že na ni najdou návštěvníci cestu,“ míní náměstkyně hejtman pro kulturu a cestovní ruch Hana Maierová.

"Pojďte se s námi vydat ke kořenům lyžování a k jeho průkopníkům, kteří se svojí lyžařskou výzbrojí dobývali od konce 19. století naše hory a určovali směr a vývoj lyžován. Doufám, že k nám zamíří i lidé, kteří obvykle do muzea našeho zaměření nechodí,“ zve ředitel muzea Jiří Křížek s tím, že výstava o lyžování z počátku 20 století potrvá do 3. března.