Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Výtvarná Skupina Deset se v červnu představí výstavou na kraji

30. 05. 2023

Sdružení amatérských výtvarníků z Liberce nazvané Skupina Deset  zve na společnou výstavu obrazů kreslených podle živého modelu, jejíž vernisáž se koná ve výstavní síni vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje  v pondělí 5. června v 16.30. Úvodní slovo pronese Štefan Škapík, hudební doprovod obstarají zpěvačka Albína Čermáková a zobcov flétnista Vadim HornVýstava potrvá do 29. června, přístupná je  v pondělky a středy od 8 do 18 hodin, v úterky a čtvrtky od 8 do 17 a o pátcích do 16 hodin.

Na výstavě budou zastoupeni Pavel Kos, Jitka Adamcová, Pepa Vaníček, Štefan Škapík, Jana Bauerová, Daniela Kronďáková, Eva Beránková, Dáša Růžičková, Martin Mastný, Svatava Zenklová a Petr Zenkl.

Volné sdružení amatérských kreslířů Skupina Deset vzniklo v roce 2011 na hodinách kresby pro veřejnost pořádaných Střední uměleckou školou ve Vratislavicích nad Nisou. Po několika letech škola přestala tyto kurzy pořádat. Vzhledem k abstinenčním příznakům tvůrci brzy nalezli řešení. Kreslířská odpoledne se přesunula do Základní školy v ulici 5. května, díky nabídnuté ruce zdejšího učitele Pavla Kosa.

Protože se zdařilé kresby a malby hromadily, dostavila se i chuť se pochlubit – a tak proběhla první výstava skupiny v lednu 2017, a díky množství pohledů, technik a vidění reality jednotlivých členů bylo věru nač se dívat. Za léta se v kurzech vystřídalo více milovníků kresby a malby, kteří používají různé techniky: tužku, uhel, akryl, pastel, akvarel a počet účastníků se ustálil na deseti, z důvodu kapacity ateliéru.

Každou dvouhodinovou lekci je nám předlohou jiný model: ženy, muži, děti, staří i mladí, přátelé i náhodné známosti, chodci i cestující, muzikanti, kamarádi a známí, prostě velká různorodost. A jak vypadá běžné malovací odpoledne? Je to boj! První minuty panuje nervozita, zdali model nezaspal, nezabloudil či nezapomněl. Pak dohady o optimální poloze modelu a na koho bude upírat dvě hodiny své zraky. Následuje rychlá či dokonalá skica a v časovém presu dokončení přenosu své představy na plátno. Nakonec si všichni oddechneme a odcházíme k zaslouženému odpočinku, mnozí spokojeni a nebo s předsevzetím jak to příště skvěle namalují, až ostatním vypadnou oči z důlků.   

TZ: Skupina Deset

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324