Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Z Fondu Turów kraj podpoří výstavbu vodovodů v Horním Vítkově a Václavicích

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 14. 02. 2024 10:33
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025.

Obě města – Chrastava a Hrádek nad Nisou – vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi,“ uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. V případě, že města dotaci nezískají, bude Liberecký kraj financovat celkové výdaje na projekty, a to městu Chrastava v předpokládané výši 68 milionů korun a městu Hrádek nad Nisou v předpokládané výši 172 milionů. V opačném případě, pokud by žádost o dotaci byla úspěšná, počítáme pro Chrastavu s částkou zhruba 42 milionů korun, u Hrádku nad Nisou s 84 miliony.“

Výstavba vodovodů v Horním Vítkově a Václavicích jsou dva ze čtyř investičních projektů, které pomohou kompenzovat část dopadů důlní činnosti polského dolu Turów v oblastech Hrádecka a Chrastavska v Libereckém kraji. V červnu loňského roku již začala rekonstrukce úpravny vody v Machníně, dalším připravovaným projektem je zásobení vodou v Hrádku nad Nisou, kde je investorem Severočeská vodárenská společnost.

Zůstatek na transparentním účtu s názvem LIBERECKÝ KRAJ-FOND TURÓW-ČR-PL činí k 13. únoru 2024 v 17 hodin celkem 912.504.629,02 korun.

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky