Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Za hrady a zámky Libereckého kraje: Hamrštejn

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 07. 10. 2020 16:28

Sdílet článek

Mnoha honosnými hrady a zámky s přepychově vybavenými sály a komnatami, které obklopují vkusně upravené parky a zahrady, se může pyšnit Liberecký kraj. Mimoto jsou v regionu ale i méně známé, leč pozoruhodné památky.

Jednou z nich je zřícenina hradu Hamrštejn, který se nalézá na skalním ostrohu nad tratí mezi Machnínem a Andělskou Horou poblíž železničního mostu u Machnína. „Jedná se o místo, kam nemíří davy turistů, což může být v současné epidemiologicky náročné době motivací k výletu. Hamrštejn se může pochlubit zajímavou historií, rozhodně nebyl nepodstatným středověkým hradem,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Přesné datum založení hradu není známo. První zmínka o Hamrštejnu pochází z 1. poloviny 14 století. Důležitou roli sehrál hrad v průběhu husitských válek; roku 1433 byl dobyt vojskem Jana Čapka ze Sán. Od roku 1454 patřil hrad Oldřichovi, Václavovi a Bedřichovi z Biberštejna. Roku 1551 smrtí Kryštofa z Biberštejna vymřela frýdlantská větev rodu a ve smlouvě z 1. dubna 1558, kterou zakoupil Bedřich z Redernu frýdlantské a liberecké panství, je Hamrštejn již uváděn jako pustý.

Dnes z něj zůstaly pouze  torza obvodových zdí, zbytky dvou věži a zdi obytné budovy. Nejlépe se lze k hradu dostat po žlutě značené trase z centra Machnina, která je zároveň součástí cyklostezky Odra-Nisa. Stezka kopíruje romantické meandry Lužické Nisy.

Naprostý unikát se nachází přímo pod hradem u železničního mostu. Je jím transbordér neboli samoobslužný přepravník – tedy jakási visutá lávka nad řekou Nisou na ruční pohon, která byla zprovozněna po povodních v říjnu 2010. Kabinkou pohybují sami cestující tím, že tahají za lano. Kladkostroj je sestavený tak, aby cestující nemuseli vynakládat velkou sílu. Projekt transbordéru pochází od architekta Martina Rajniše. Samo zařízení je také zamýšleno jako turistická zajímavost. Údajně se jedná o první a jediný transbordér v České republice.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky