Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Za první čtvrtletí v ČR o šestinu méně mrtvých 30% pokles těžce zraněných, o 8 procent méně zraněných lehce

13. 04. 2017

V Libereckém kraji stejně jako loni tři mrtví, méně těžce i lehce zraněných. Nejvíce mrtvých v Jihomoravském kraji, nejméně na Liberecku a Karlovarsku. Razantní pokles obětí nehod s přítomností alkoholu. O polovinu méně mrtvých na železničních přejezdech

Na silnicích Libereckého kraje došlo v březnu ke 258 dopravním nehodám, při nichž zahynul jeden člověk, jedna osoba byla zraněna těžce a 68 lidí lehce. Během prvního čtvrtletí letošního roku došlo na území kraje celkově k 963 dopravním nehodám vyšetřovaným Policií ČR. Zahynuli při nich 3 lidé, z toho 2 na Semilsku a 1 na Českolipsku. Dalších 7 lidí bylo zraněno těžce a 207 lehce. „Oproti loňskému roku přibylo nehod, a to o 55. Počet jejich obětí se meziročně nezměnil, naopak o 14 poklesl počet zraněných těžce a o 20 zraněných lehce,“ upřesňuje Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje. S alkoholem či drogami se vyšetřující policisté setkali u 47 nehod. To je méně o 4 případy. Na rozdíl od loňského roku při nich nikdo nezemřel, těžce zraněny byly dvě osoby, stejně jako v roce 2016. „Meziročně se o 19 snížil počet nehod zaviněných zvěří či domácími zvířaty. Celkově tak došlo k 124 takovým událostem, všechny se obešly bez obětí na životech i bez zraněných,“ uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.  

Celostátně méně mrtvých i zraněných, ovšem motocyklistům se nedařilo

Během prvních tří měsíců letošního roku šetřila Policie ČR celkově 23 069 dopravních nehod, při kterých přišlo o život 88 osob, přičemž v lednu zemřelo 30, v únoru 27 a březnu 31 z nich. Dalších 343 jedinců utrpělo zranění těžké a 4 335 lehké. Meziročně se zvýšil počet nehod o 1 017 (tedy o 4,6 %). Naopak výrazně poklesly počty usmrcených – o 18, tedy o 17 procent. Rovněž tak zaznamenaly statistiky nehod o 145 méně těžce zraněných (pokles o 29,7 procenta) a o 382 se snížil počet zraněných lehce (pokles o 8,1 procenta). Počet úmrtí, ke kterým došlo v souvislosti s nehodami, byl nejnižší od vzniku samostatné České republiky. Naopak nejvíce mrtvých – 305 – bylo v roce 1994.

Nejčastěji umírali řidiči osobních vozidel a jejich spolucestující (45 případů), dále pak chodci (22), cestující v nákladních vozidlech (8), cyklisté (6), motocyklisté (6) a rovněž tak jeden cestující v autobusu. Nejvíce lidí přišlo o život vinou řidičů osobních vozidel (64). Šoféři nákladních automobilů zavinili smrt 16 lidí, cyklisté 3, stejně jako motocyklisté, a vinou řidiče autobusu zahynula jedna osoba. Meziročně zemřelo méně osob cestujících v osobních vozech, a to o 11. Rovněž tak o 12 poklesl počet usmrcených chodců. Počet obětí z řad cyklistů se meziročně nezměnil. „Naopak se zvýšil počet mrtvých motocyklistů. Zatímco loni zahynuli 3, letos jich bylo již 6. Polovina z nich zahynula vlastní vinou, ovšem z poloviny zemřeli cizím zaviněním,“ uvádí Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. O jednoho mrtvého více bylo i z řad pasažérů v nákladních vozidlech a oproti loňskému roku zemřel i jeden cestující v autobusu.   

Nejčastěji zabíjela nepřiměřená rychlost jízdy, a to ve 36 případech. Z důvodu nesprávného způsobu jízdy zahynulo 29 lidí, nedání přednosti připravilo o život 15 osob. V obci zahynulo 31 (snížení o 28 procent), mimo obec 57 osob (snížení o desetinu). Meziročně více obětí bylo zaznamenáno u nehod, ke kterým došlo na silnicích II. a III. třídy, naopak méně se umíralo na místních komunikacích, silnicích I. třídy a dálnicích. Alkohol měl na svědomí jeden lidský život, což je o 12 méně než loni. Na rozdíl od roku 2016 si letos jízda pod vlivem drog vyžádala jednu oběť.

O polovinu méně mrtvých na železničních přejezdech

Drážní inspekce uvádí, že na železničních přejezdech došlo během prvního čtvrtletí letošního roku ke 38 střetům, při nichž 8 lidí zahynulo a dalších 14 bylo zraněno. Počet těchto událostí se meziročně snížil o 10, o 8 méně bylo mrtvých a o 3 poklesl počet zraněných.

V pěti krajích meziročně více mrtvých

Nejvíce mrtvých zaznamenaly statistiky nehod v krajích Jihomoravském (11), Jihočeském a Středočeském (shodně po 9) a Plzeňském a Ústeckém (shodně po 8). Oproti roku 2016 usmrcených přibylo v krajích Jihočeském, Ústeckém, Jihomoravském, Zlínském a Karlovarském. Více těžce zraněných bylo na jihu Čech, počty lehce zraněných narostly v krajích Královéhradeckém, Jihomoravském a Olomouckém. „Liberecký kraj (spolu s krajem Karlovarským) zaznamenal v rámci České republiky během prvních tří měsíců roku 2017 nejméně obětí nehod. Rádi bychom tento trend udrželi po celý letošní rok. Budeme proto i nadále zvýšenou pozornost preventivním aktivitám zaměřeným na nejrizikovější skupiny účastníků silničního provozu, tedy děti a mládež, motocyklisty a chodce,“ uzavírá Marek Pieter, náměstek hejtmana, řízení rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.    

Bližší informace podají:
Roman Budský
Tým silniční bezpečnosti, dopravní expert          
tel.: 776 195 576         
e-mail: budsky.roman@volny.cz

Jan Polák
koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje
tel.: 776 844 388
e-mail:  jan.polak@bezpecnenasilnicich.cz

Zpracoval Tým silniční bezpečnosti na základě podkladů Drážní inspekce a Policie ČR. 

 

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624