Za zimní údržbu silnic ušetřil kraj desítky milionů, dá je do letní údržby

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

• 20. 05. 2020 13:11
  • Doprava

Vyhodnocení zimní údržby krajských silnic II. a III. třídy projednávala na svém úterním zasedání Rada Libereckého kraje. Díky mírnému počasí se podařilo ušetřit oproti loňskému roku desítky milionů. Nevyčerpané prostředky 29,5 milionu z rozpočtu na letošní rok se využijí na běžnou údržbu silnic. O tom, jakým způsobem, bude rada jednat v červnu.

Celkové náklady na zimní údržbu silnic II. a III. třídy v období 2019/2020 činily včetně DPH 86,5 milionu korun. Za předešlou zimu to bylo 127,5 milionu. „Sezona 2019 až 2020 byla z pohledu zimní údržby výrazně podprůměrná,“ potvrdil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Spotřebovalo se zhruba 5.500 tun posypové soli, 1.600.000 litrů solanky a přibližně 11.000 tun inertního materiálu, jímž je písek a drť. Posypové soli se spotřebovalo zhruba o 5.000 tun a inertního materiálu o 11.000 tun méně.  „Spotřeba posypového materiálu byla výrazně nižší než v minulé zimní sezoně,“ doplnil Sviták.

V rozpočtu Libereckého kraje na rok 2020 je na zimní údržbu vyčleněna částka 135 milionů korun. V období od ledna do dubna bylo již vyčerpáno 60,458 milionu, na podzimní měsíce tak zbývá zhruba 74,542 milionu.

„Ze zkušenosti z posledních let víme, že průměrné náklady na zimní údržbu krajských silnic na podzim a v zimě ke konci roku představují 45 milionů korun. V červnu proto bude rada kraje rozhodovat o přesunu 29,5 milionu na letní údržbu,“ sdělil Sviták.

Náklady na zimní údržbu silnic v předešlých letech

• 2015–2016 náklady činily 101,4 mil. Kč včetně DPH.
  • 2016–2017 náklady činily 125,4 mil. Kč včetně DPH.
  • 2017–2018 náklady činily 109,9 mil. Kč včetně DPH.
  • 2018–2019 náklady činily 127,5 mil. Kč včetně DPH.