Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Žáby cestují přes silnice k rybníkům. Lidé kradou značky, které na ně řidiče upozorňují

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 04. 04. 2024 12:50
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Již více než dva a půl tisíce žab a čolků dokázali při jejich jarním putování za rozmnožováním bezpečně přenést dobrovolníci tak, aby tito tvorové neskončili pod koly aut cestou k životadárné vodě.

Na několika kritických úsecích silnic, které lemují bílé zábrany, hlídkují ve spolupráci s Libereckým krajem za přispění Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky členové Českého svazu ochránců přírody, místní organizace Aron, kteří několikrát denně kontrolují bariéry a kyblíky, kam obojživelníci padají. Ty poté vyberou, zapíší jejich počty a bezpečně je přenesou přes vozovku, kde se opět vydají na cestu k rybníku.

Nejčastějšími migranty jsou ropuchy obecné a skokani, dále čolci: obecný, horský a velký,“ sdělil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „O žábách a čolcích se v posledních letech hovoří jako o nejvíce ohrožené skupině živočichů v Česku. Citlivě totiž reagují na přicházející změnu klimatu, intenzivní zemědělství či úbytek hmyzu, který pro ně představuje potravu.“

Pracovníky, kteří pomáhají žábám a čolkům na jejich cestách, však trápí jeden nešvar. „Na tyto úseky upozorňují řidiče také přenosné výstražné dopravní značky s žabí siluetou. Ty kromě obojživelníků mohou dopomoci i k větší bezpečnosti dobrovolníků, kteří je přenáší. Značky ale bohužel od silnic mizí. Hned dvě někdo zcizil u bariéry pod kopcem Tlustec u Jablonného v Podještědí,“ posteskl si Radomír Studený, odborný pracovník ochrany přírody krajského úřadu.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky