Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Začala výstavba výjezdové základny v Jablonci nad Nisou. Kraj zaplatí 49 milionů korun

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 14. 11. 2024 11:13
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Plnohodnotné záložní operační středisko Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) a prostory pro výjezdové skupiny záchranářů. To vše vyroste v Jablonci nad Nisou u okružní křižovatky v ulici Průmyslová do konce roku 2025. Projekt vyjde odhadem na 124,5 milionu korun včetně DPH, přičemž hodnota samotné stavby činí po vysoutěžení přesně 76.693.640,92 korun s daní. Zbývající částka – 47,8 milionu – by dle odhadů měla pokrýt náklady na vybavení. Celkem 75,6 milionu korun je dotace z Evropské unie. Základnu postaví firma CL-EVANS s.r.o. Projekt dnes započal slavnostním poklepáním na základní kámen.

„Jsem rád, že pokračujeme ve výstavbách výjezdových stanic pro naše krajské záchranáře. V roce 2020 jsme dokončili základnu v Rokytnici nad Jizerou a nový heliport pro letecké posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, v roce 2022 rekonstrukci a přístavbu výjezdové základny na letišti v Liberci, letos pak stanici v Hrádku nad Nisou. Kromě výjezdové základny a záložního operačního střediska v Jablonci nad Nisou pracujeme na vzniku integrovaného výjezdového centra v Turnově, jehož stavba začala v září letošního roku a bude dokončena v roce 2026. Připravujeme také nové výjezdové stanice v Semilech a Frýdlantu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Zajištění zdravotní péče je jednou z našich priorit. Proto je nezbytné vytvářet moderní podmínky zejména pro ty, kteří se o zdraví a životy občanů starají. Základna v Jablonci nad Nisou u okružní křižovatky v ulici Průmyslová bude hotová do konce roku 2025. Stavba a vybavení budou celkem stát 124,5 milionu korun včetně DPH (stavba 76,7 milionu korun a vybavení vyjde na 47,8 milionu). Dotace z evropských zdrojů bude necelých 76 milionů korun,“ doplnil Vladimír Richter, náměstek pro resort zdravotnictví.

„Jsem velmi rád, že se podařilo odstartovat tak důležitou stavbu v Jablonci nad Nisou. O vznik výjezdové zdravotní základny v Jablonci usilujeme už léta, a to zvláště s ohledem na to, že sídlí v pronajatých prostorách jablonecké nemocnice, které původně měly být pouze dočasné a posléze se změnily v trvalé,“ konstatoval primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Miloš Vele.   

„Prostory v jablonecké nemocnici, ze kterých za pacienty vyjíždíme nyní, jsou dlouhodobě nevyhovující. Není zde potřebné zázemí pro záchranáře, dispozičně není dobře řešená garáž pro naše vozy, prostory máme jen pronajaté a je obtížné dělat jakékoliv úpravy,“ vysvětlil ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

Nová základna již bude odpovídat moderním standardům a požadavkům záchranářů. V budově bude navíc také plnohodnotné záložní krajské operační středisko. To bude připravené pro případy, kdy nebude možné tísňové výzvy přijímat na ostrém dispečinku. Využívat jej ZZS LK bude i při výcviku.

Rozložení výjezdové základny zdravotníků v Jablonci nad Nisou bude následující: ve 3. podlaží vzniknou prostory pro plnohodnotné záložní operační středisko ZZS LK. Prostory 1. a 2. patra budou patřit výjezdovým skupinám. „Ty se v současné době skládají z jedné lékařské posádky v systému rendez–vous, dvou posádek rychlé zdravotnické pomoci a jedné posádky rychlé zdravotnické pomoci, která se věnuje výhradně transportům pacientů mezi nemocnicemi. Nový projekt přinese pracoviště pro jednoho lékaře, tři zdravotnické záchranáře, tři řidiče záchranáře a dle potřeby místo až pro 6 dispečerů zdravotnického operačního střediska,“ doplnil náměstek Richter.

Pracoviště v případě potřeby bude trvale připraveno technicky převzít funkci zdravotnického operačního střediska celé ZZS LK. Z toho důvodu je nutné vybavit záložní operační středisko v Jablonci nad Nisou veškerou IT a komunikační technikou potřebnou k zajištění základní zdravotnické přednemocniční péče. Záložní zdravotnické operační středisko tak může být zcela nezávislé od primárního operačního střediska, které se nyní nachází v liberecké ulici Klášterní.

Záchranka v Jablonci nad Nisou původně sídlila na poliklinice v Poštovní ulici. Službu zajišťovali obvodní lékaři a zdravotní sestry z obvodních středisek. Dispečerkou byla jedna zdravotní sestra, která měla přes den na starost i provoz sanit. V noci pak tuto službu zajišťovala vrátná polikliniky.

V roce 1978 se již záchranka přestěhovala do budovy v areálu nemocnice, v níž sídlí doposud. Namísto praktiků službu zajišťovali lékaři a zdravotní sestry ARO z nemocnice, pod kterou také po zrušení okresního ústavu národního zdraví od roku 1989 záchranka spadala. V roce 2000 začala v Jablonci nad Nisou vyjíždět i posádka rychlé zdravotnické pomoci s provozem od 7:00 do 15:00 ve složení řidič a zdravotní sestra se specializací anestezie, resuscitace a intenzivní péče (ARIP). Zároveň zdravotní sestry a dispečerky pracovaly v ambulanci lékařské služby první pomoci, která sídlila v budově záchranky. V roce 2003 byly záchranky převedeny pod kraje a zřizovatelem se tak stal Liberecký kraj.

Přehled dokončených staveb výjezdových stanic ZZS LK v regionu a také další plánované projekty (vyjma zmíněný Jablonec nad Nisou):

1) výjezdová stanice v Rokytnici nad Jizerou, dokončeno v srpnu roku 2020, cena: 16,96 milionu korun (z toho ZZS LK zaplatila 3,6 milionu korun, zbytek kraj)

2) Rekonstrukce a přístavba výjezdové základny ZZS LK v Liberci na letišti, dokončeno v červnu 2022, cena: 22.674.000 korun (výše dotace z REACT-EU 20.349.910 korun)

3) Výjezdová základna v Hrádku nad Nisou, uvedena do provozu letos v červnu, cena: 24.968.950,50 korun (dotace z RAP – IROP činí 20.912.534 korun)

4) Výstavba výjezdové základny ZZS LK ve Frýdlantu, nyní se hledá vhodný dotační titul, celkové odhadované náklady na projekt činí prozatím 110.000.000 korun

5) Vznik integrovaného výjezdového centra v Turnově, cena: 247.791.893,69 korun včetně DPH. Stavět se začalo 24. září 2024. Integrované výjezdové centrum by mělo sloužit nejpozději od října roku 2026.

6) Výjezdová základna ZZS LK v Semilech, odhadované náklady činí 80 milionů korun. Již došlo ke směně pozemků mezi městem a krajem.

„Chybí ještě vykoupit tři garáže od soukromých vlastníků. Očekáváme, že by na konci září roku 2025 mohlo být vydáno pravomocné stavební povolení, a ještě týž rok po výběru zhotovitele by se mohlo začít stavět. Je potřeba podotknout, že by stavba měla vzniknout do konce roku 2026, protože končí nájemní vztah na prostory v semilské nemocnici, která prochází významnou rekonstrukcí,“ podotkl Richter.

Youtube video

Youtube video

 

 

Sdílet článek

Zpět

Další aktuality

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky