Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Žáci převzali ocenění v soutěži Kraje pro bezpečný internet

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 07. 05. 2024 16:16
  • Školství

Sdílet článek

Deset žáků převzalo v pondělí 6. května v budově sídla Libereckého kraje ocenění za nejlepší umístění v soutěži projektu Kraje pro bezpečný internet. Tématem bylo bezpečné chování v prostředí internetu a při využívání informačních a komunikačních technologií. Klání je určeno pro žáky základních a středních škol.

„Zatímco celková kriminalita v České republice dlouhodobě klesá, kriminalita v kyberprostoru je na trvalém vzestupu. A bohužel se nevyhýbá ani těm nejzranitelnějším – dětem. Liberecký kraj je od roku 2016 zapojen do projektu Kraje pro bezpečný internet, jehož cílem je podporovat prevenci v oblasti elektronické bezpečnosti, snižovat míru kyberkriminality a zvyšovat informovanost o rizicích internetu a formách prevence,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Jiří Čeřovský.

Projekt je společnou iniciativou všech krajů v republice v oblasti elektronické bezpečnosti a koná se pod záštitou Asociace krajů ČR. Dalšími partnery projektu jsou Policie ČR, Ministerstvo vnitra a společnosti Microsoft a GORDIC. Projekt Kraje pro bezpečný internet si klade za cíl vzdělávat děti, rodiče, seniory, ale i odborníky z řad pedagogů, sociálních pracovníků a policistů v problematice bezpečného užívání internetu. Od roku 2013, kdy projekt vznikl, se může pochlubit více než padesáti zpracovanými e-learningovými lekcemi, téměř 80 videi, desetidílným podcastovým seriálem a 27 pracovními listy zaměřenými na počítačovou bezpečnost, práci s internetem, kyberkriminalitu a nejnověji i umělou inteligenci.

„Žáci a studenti si mohou na webových stránkách www.kpbi.cz prostudovat e-learningové kurzy a krátké videospoty na stále aktuálnější téma bezpečného chování na internetu. Součástí projektu je i soutěžní kvíz pro žáky základních a středních škol o věcné ceny. Jeho výherce jsme odměnili,“ dodal Čeřovský. Ceny do soutěže věnovaly společnosti Microsoft s.r.o. a GORDIC.

V letošním školním roce se do soutěží zapojil rekordní počet účastníků. V celé republice to bylo více než 55 tisíc žáků. V Libereckém kraji se zaregistrovalo do soutěžního kvízu 898 žáků základních a středních škol. Úspěšně, tedy s plným počtem bodů, ho absolvovalo 602 z nich. Ti zvídavější a zkušenější si mohli vyzkoušet Kvíz PLUS, v kterém uspělo 72 řešitelů.

Za školní rok 2023/2024 byli v Libereckém kraji vyhodnoceni tito úspěšní řešitelé soutěžních kvízů projektu Kraje pro bezpečný internet:

soutěžní kvíz 1. stupeň ZŠ

Patrik  Ovečka

Základní škola T. G. Masaryka Lomnice nad Popelkou, příspěvková organizace

soutěžní kvíz 2. stupeň ZŠ

Adam  Janatka

Gymnázium, Mimoň, Letná 263, příspěvková organizace

 

Emma Kubečková

Základní škola, Liberec, Oblačná 101/15, příspěvková organizace

soutěžní kvíz pro SŠ

Jan       Hromádka

Střední průmyslová škola, Česká Lípa, Havlíčkova 426, příspěvková organizace

 

Aneta  Doležalová

Střední škola, Lomnice nad Popelkou, Antala Staška 213, příspěvková organizace

soutěžní kvíz PLUS

Filip    Sichrovský

Gymnázium, Česká Lípa, Žitavská 2969, příspěvková organizace

 

Michal Votýpka

Střední průmyslová škola, Česká Lípa, Havlíčkova 426, příspěvková organizace

 

Marek Borůvka

Střední průmyslová škola, Česká Lípa, Havlíčkova 426, příspěvková organizace

 

Tomáš Frauenberg

Střední průmyslová škola, Česká Lípa, Havlíčkova 426, příspěvková organizace

 

Karel Mauder

Gymnázium a Střední škola odborná pedagogická, Liberec, Jeronýmova 425/27, příspěvková organizace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Filip Sichrovský bude náš kraj reprezentovat v rámci celostátní soutěže 12. června v Praze, v sídle společnosti Microsoft. Budeme doufat v co nejlepší umístění,“ doplnil Čeřovský.

Od října 2024 se opět budou moci žáci a studenti z Libereckého kraje zapojit do nového ročníku a opět si ověřit své znalosti z oblasti kyberbezpečnosti a soutěžit o hodnotné ceny.

Veškeré aktivity, které projekt zahrnuje, jsou shrnuty v informační brožuře, která je ke stažení na webových stránkách projektu www.kpbi.cz. Najdete tam rovněž podrobnější informace a tematicky zaměřené články na bezpečné chování na internetu. Další informace jsou dostupné také na webu  www.vimkamklikam.cz.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky