Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Začíná 42. Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim

04. 10. 2011

 

Národní přehlídka venkovských divadelních souborů - Krakonošův divadelní podzim - probíhá ve Vysokém nad Jizerou každoročně v měsíci říjnu již od r. 1971. Letos se uskuteční pod patronací náměstkyně hejtmana pro kultury Lidie Vajnerové od 8. do 15. října.

„Máme pro návštěvníky připraveno 12 divadelních představení, např. Mam´zelle Nitouche, Maryša, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Taneční hodiny pro dospělé a další. Součástí programu jsou i další doprovodné akce jako kurzy praktické režie, rozborové semináře, výstavy v muzeu, koncerty, besedy s herci a podobně,“ říká za pořadatele z vysockého Divadelního spolku Krakonoš  Ivana Řehořová

s tím, že letošním vzácným hostem přehlídky je herečka Simona Stašová.

Přehlídka je soutěžní a nejkvalitnější výkony, inscenace, režie atd. obdrží z rozhodnutí poroty ceny. Nejlepší představení může být nominováno na postup do Jiráskova Hronova.

„Veřejnost i hosté si oblíbili každodenní vítání souborů před divadlem, přehlídkou vždy žije celé městečko i nejbližší okolí,“ zve Ivana Řehořová.

Hry ročníku 2011

Florimond Hervé, Henri Meilhac, Arthur Millaud

Mam'zelle Nitouche

Divadelní spolek Krakonoš, Vysoké nad Jizerou

režie: Marie Trunečková

Láska si najde cestu i mezi dvěma naprosto odlišnými světy - když se chce a přejí tomu múzy.

pátek 7. 10. 2011, 16:00, 19:30

volné vstupenky:

2

2

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-


Václav Nývlt na motivy Bohumila Hrabala

Taneční hodiny pro pokročilé

Rádobydivadlo Klapý

režie: Ladislav Valeš

Hledání perliček na dně v tanci spíše nostalgickém než zběsilém.

sobota 8. 10. 2011, 16:00, 19:30

volné vstupenky:

118

13

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-


host přehlídky

beseda

Simona Stašová

host přehlídky

neděle 9. 10. 2011, 16:00

volné vstupenky:

114

 

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-


Jaroslav Souček

Ptačí klec

Divadelní soubor KOLÁR, Police nad Metují

režie: Jaroslav Souček

Domácnost gayů kontra domácnost senátora v adaptaci americké filmové komedie.

neděle 9. 10. 2011, 19:30

volné vstupenky:

3

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-


Alois a Vilém Mrštíkové

Maryša

DS bratří Mrštíků Boleradice

režie: Alena Chalupová

Nářečí, kroje, cimbálová kapela a kafe od Žida v tragickém vesnickém příběhu.

pondělí 10. 10. 2011, 9:30, 16:00, 19:30

volné vstupenky:

0

173

2

 

 

Cena vstupenky: na 9:30 30,-, na 16:00 80,- a 60,-, na 19:30 80,- a 60,-


Torsten Buchsteiner

Hráči

Chvaletické divadlo JEN TAK, Chvaletice

režie: Ivan Loněk

Drsně humorná hra o tom, že život je hračka, my všichni jsme hráči...

úterý 11. 10. 2011, 16:00

volné vstupenky:

51

 

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-


Susana Torres Molina

Ona

Klubová scéna TMA-divadla

režie: Eva Andělová

Souboj v sauně s humorem a nečekaným koncem z pera nejslavnější argentinské dramatičky.

úterý 11. 10. 2011, 20:00

volné vstupenky:

70

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-


Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

Dlouhý, Široký a Krátkozraký

Divadelní soubor Městečko Trnávka

režie: Ludmila Kučerová

Herecký koncert v cimrmanovské skoropohádce.

středa 12. 10. 2011, 9:00, 19:30

volné vstupenky:

131

1

 

 

Cena vstupenky: na 9:00 30,-, na 19:30 80,- a 60,-


host přehlídky

Defilé Pohárku SČDO

Monology a dialogy

Vítězné výstupy národní soutěže

Finálové monology a dialogy z národní přehlídky Pohárek SČDO.

středa 12. 10. 2011, 16:00

volné vstupenky:

231

 

 

 

Cena vstupenky: 30,-


pohádka,host přehlídky

Daniela Vacková

Šípková Růženka

Divadlo matky Vackové, Praha

režie: Daniela Vacková

Známá klasická pohádka o dobru a zlu.

čtvrtek 13. 10. 2011, 9:00, 10:30

volné vstupenky:

2

101

 

 

Cena vstupenky: 30,-


Václav Bárta

Prach a broky

Morkovští ochotníci o.s., Morkovice

režie: Daniel Přecechtěl a Petr Škrabal

Starodávná hra jako vystřižená z mysliveckého kalendáře.

čtvrtek 13. 10. 2011, 16:00, 19:30

volné vstupenky:

49

0

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-


Jaromír Břehový

Zátiší s loutnou

DS Žlutičan Žlutice

režie: Břetislav Tetera

Co je nejcennějšího v domě? Kdo to objeví? Unikne to exekutorovi? Nechte se překvapit.

pátek 14. 10. 2011, 16:00, 19:30

volné vstupenky:

113

7

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-


Isabelle Doré

Cesar a Drana

DS Zmatkaři Dobronín

režie: Vladimír Mátl

Ve vzpomínkách rómské ženy se mísí realita s fantazií, pravda s výmysly, bolest s radostí, život se smrtí.

sobota 15. 10. 2011, 15:00

volné vstupenky:

94

 

 

Cena vstupenky: 80,- a 60,-

XLII. Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův Divadelní podzim se koná proběhne od 08. 10. 2011 do 15. 10. 2011

Historie - Národní přehlídka venkovských divadelních souborů - Krakonošův divadelní podzim - probíhá ve Vysokém nad Jizerou každoročně v měsíci říjnu od r. 1971. První ročník se uskutečnil na Žebráku a další už bezkonkurenčně u nás.

Původně přehlídku vyhlašoval Svaz družstevních rolníků a odtud dřívější název Národní přehlídka vesnických a zemědělských divadelních souborů. Každý zúčastněný soubor hrál pod patronací závodů, většinou zemědělských družstev. Důležitou roli měl vždy i Svaz českých divadelních ochotníků, pozdější vyhlašovatel. Zde je na místě vzpomenout některá jména z počátků přehlídek. Za všechny alespoň Libuši Erbsovou, Ladislava Lhotu, Jaroslava Šindeláře, Zdenu Křivanovou, dlouholetého předsedu poroty Jiřího Beneše. Přehlídku ve Vysokém organizovalo tehdejší Okresní kulturní středisko a Odbor kultury ONV v Semilech v zastoupení Petra Peška, Vladimíra Johna a Josefa Malinka. Za více než 30 let se ve Vysokém vystřídalo hodně přes stovku souborů z celé republiky - postupujících z krajských přehlídek amatérského divadla Čech a Moravy. Některé se nesmazatelně zapsaly do povědomí diváků. Mnohé soubory zde hrály opakovaně. Kdybychom měli mluvit o nejpopulárnějším, asi by vyhrál Ořechov u Brna. K nejzajímavějším patřilo bezesporu Klapý. Z nejznámějších a nejlepších souborů jmenujme Boleradice, Karolinku, Libici nad Cidlinou , Bystřici u Benešova, Polnou, Žlutice, Horšovský Týn ...

Přehlídka je soutěžní a nejkvalitnější výkony, inscenace, režie atd. obdrží z rozhodnutí poroty ceny. Nejlepší představení může být nominováno na postup do Jiráskova Hronova. V předvečer a na závěr přehlídky obvykle vystupují hosté. K nejmilejším patřil francouzský soubor s Moliérem. Obzvlášť, když si Theatre Sans-Lién střihl Měšťáka šlechticem společně s naším spolkem Krakonoš.

Přehlídka je podporovaná dotacemi a sponzory. Finanční podporu poskytuje především Ministerstvo kultury ČR. Spoluvyhlašovateli jsou Liberecký kraj a Městský úřad ve Vysokém. Pořadatelem přípravný výbor, dříve organizační štáb, nyní Občanské sdružení Větrov, společně s vysockým divadelním spolkem Krakonoš. Spolupořadateli Městská knihovna Vysoké a Občanské sdružení Vobskočák.

Neodmyslitelnou součástí programu kromě divadelních představení jsou doprovodné akce. Kurzy - především praktické režie (lektoři Mgr. Milan Schejbal a Kateřina Fixová). "Kopři" pořádají i absolventské noční představení. Rozborové semináře. Oblibě se těší každodenní vítání souborů na městském úřadě a před divadlem, kam chodí i Krakonoš. Mezi doplňující aktivity patří výstavy ve Vlastivědném muzeu, koncerty, besedy s herci. Mezi ochotníky zavítali mimo jiné M. Horníček, V. Harapes, V. Ráž., M. Rosůlková, J. Petrovická, J. Sovák, M. Růžek, R .Lukavský, otec a syn Brouskovi, J. Čenský, J. Kanyza ...

Společenské vyžití umožňují večery v hasičovně (dříve patronátní v rekreačním zařízení Větrov), které zajišťují místní hasiči. V neposlední řadě tradiční bál Sejkorák navazující na závěrečné vyhodnocení přehlídky.

Přehlídku ve Vysokém charakterizuje specifická atmosféra. Mnoho ochotníků sem jezdí trávit týden dovolené každý rok. Setkávání lidí , kteří milují divadlo, je spojené s posezením a popitím. A když vyjde počasí, nabízí se i vycházky do okolí. Neopakovatelné prostředí vytvářejí členové místního divadelního spolku Krakonoš. Ať je to technika, kuchyňka či stánek a pečovatelé souborů, uvaděči, všichni se starají o spokojenost návštěvníků divadla. Při tom nechybí ani různé taškařice.

Ubytování a stravování souborů , lektorů, poroty a dalších poskytovalo v posledních letech zařízení České spořitelny.

Sdružení Vobskočák vzniklo z iniciativy přátel přehlídky. Jeho předsedou byl dlouho Vladimír Dědek a v roce 2002 se vlády ujal Ing. Jaroslav Vondruška. Kromě veselých nočních vystoupení podporuje Vobskočák přehlídku i finančně.

Informační středisko od počátku funguje v městské knihovně. Okresní kulturní středisko zajišťovalo jeho provoz než přešla veškerá agenda týkající se rezervace a předprodeje vstupenek a ubytování na knihovnu, tudíž na Ivanu Řehořovou. Ubytování se v současné době omezilo hlavně na vysockou sokolovnu a ubytovnu Nístějka (KPR). Hosté platí na místě v ubytovně. Ostatní ubytovací prostory si zájemci zamlouvají sami - Větrov, Aktiv, soukromí ...

Programové skládačky jsou k dispozici v knihovně. Vstupenky se objednávají do 20. září telefonicky, písemně, ústně nebo pomocí těchto internetových stránek. Platí se hotově nebo fakturou. Možnost vyzvednutí je i u pokladny divadla. Předprodej probíhá po zpracování a přípravě objednávek v knihovně. Zbylé vstupenky minimálně půl hodiny před představením v prodeji v divadle.

Přehlídkový zpravodaj Větrník vychází denně a je k zakoupení ve stánku divadla. V redakci pracovala dlouho Alena Exnarová, později Alice Sládková. Za technickou stránku odpovídá Ing. Josef Hejral. Vychází i programová brožura, taktéž k prodeji v divadle.

Vypotila Ivana Řehořová pro Davida Hejrala a Honzu Pohanku

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588

Zadejte text

Další zprávy

Aktuálně z Facebooku

Aktuálně z Twitteru

Youtube

SoundCloud

Nejbližší akce