Zahájení provozu Základních registrů veřejné správy

11. 07. 2012

Dne 1.7. 2012 byl zahájen provoz „Základních registrů veřejné správy“. Od tohoto data musí všechny úřady a další veřejné instituce v České republice ke své činnosti používat státem garantované údaje z centrálních registrů. Nebudou už tedy např. údaj o trvalém pobytu osob vést jednotlivé instituce ve své vlastní databázi, ale budou údaje získávat na základě povoleného přístupu z registru centrálního. Na druhé straně mají „orgány veřejné moci“ povinnost do centrálních registrů údaje zapisovat. V praxi to znamená například i to, že pokud občan změní svou adresu, budou o této změně automaticky vědět všechny další úřady, v okamžiku, kdy budou adresu potřebovat. Pokud bude občan souhlasit, je dokonce možné, že o této změně se dozví i další instituce. Například jeho zdravotní pojišťovna, banka, dodavatel elektřiny, plynu atd.

Každá změna přináší i jisté počáteční problémy. Byly způsobeny především technickými nedostatky v software a také zatím nedokonalým technickým a organizačním řešením způsobu, jak mohou úředníci obecních a městských, ale také krajských úřadů do registrů vstupovat a údaje potřebné pro svou práci získávat.

„Krajský úřad Libereckého kraje na zvládnutí spuštění „Základních registrů veřejné správy“ intenzivně pracoval už od počátku roku. Mimo jiné zorganizoval porady pro starosty a tajemníky obcí kraje a také semináře na kterých se podařilo zajistit účast pracovníků ministerstva vnitra, kteří mají „registry“ a jejich fungování na starosti. Dále určil konkrétní pracovníky úřadu, kteří poskytují obcím metodickou pomoc jak v oblasti technického fungování systému, tak v oblasti právní a také organizační,“ řekl ředitel Krajského úřadu Libereckého kraje René Havlík s tím, že krajský úřad má tak jako i v jiných oblastech veřejné správy prostě zájem, aby registry fungovaly nejen na krajském úřadě, ale i na všech 215 obcích Libereckého kraje.

V rámci úřadu učinil ředitel úřadu další organizační opatření: stanovil postup, jak bude úřad zajišťovat své povinnosti v souvislosti s registry v přechodném období než budou „registry“ fungovat podle představ ministerstva vnitra. Data ze základních registrů čerpat třemi způsoby:

1.      prostřednictvím zaregistrovaného vlastního agendového informačního systému

2.      prostřednictvím služeb CzechPointu

3.      a prostřednictvím datových schránek.

Z těchto tří možných způsobů využívá krajský úřad od 2.7. služeb CzechPointu.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz