Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ze školní lavice do epicentra současného vývoje nanotechnologií

08. 06. 2021

Úzké propojení vzdělávací instituce a průmyslového podniku, to je podstata spolupráce liberecké firmy Elmarco, která slaví úspěchy ve vývoji nanotechnologií, a Střední umělecko-průmyslové školy sklářské v Železném Brodu. Spolupráce spočívající ve vedení odborných praxí studentů oboru Aplikovaná chemie započala na začátku června a naváže na ni také vznik nové specializace Nanotechnologie a polymery, kterou mohou studenti začít studovat již od příštího školního roku.

Zaměření vzniklo jako odpověď na poptávku trhu práce. Pokud odhlédneme od současné situace spojené s pandemií a zvýšenou poptávkou po výrobě roušek, nanotechnologie vstupují do mnoha oblastí našeho života a v důsledku toho firmy potřebují stále nové odborníky. Studenti nového oboru získají rozsáhlé znalosti ve všech oblastech moderní chemie, a navíc proniknou do problematiky výroby polymerů a jejich uplatnění v nanotechnologiích.

Důležitost propojení podniků se vzdělávacími institucemi potvrzuje jednatel společnosti Elmarco, Miloslav Masopust. Jeho firma dlouhodobě spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci, která generuje vysoce kvalifikované kandidáty na pozice ve vývoji a výzkumu. Problém ovšem vidí se středoškolsky vzdělaným personálem, který by uměl pracovat s laboratorním zařízením a současně se orientoval v možnostech použití nanotechnologií. „Hledali jsme proto vhodný obor, jehož absolventi by tyto pozice mohli zastávat,“ vysvětluje Masopust. Střední umělecko-průmyslová škola sklářská v Železném Brodu je jedinou střední školou v Libereckém kraji, kde vhodný obor našli. A tak započala jednání o spolupráci.

Oboustranně výhodná spolupráce

Spolupráce přináší benefity oběma stranám. Pro společnost Elmarco je to efektivní nástroj, jak dlouhodobě připravovat studenty jako potenciální členy týmu na výkon práce již během studií. Pro studenty pak představuje zajímavou příležitost pracovního uplatnění v atraktivním oboru. „Nástup kvalifikovaných lidí je to, co od spolupráce očekáváme především,“ dodává Masopust.

Důležitost atraktivity nabídky oborů z hlediska uplatnění na trhu práce si dobře uvědomuje také vedení železnobrodské střední školy. „Zaměření, o která již není zájem, jsme nahradili právě zaměřením na Nanotechnologie a polymery, které doplní současnou nabídku ostatních velice zajímavých specializací, tedy Analytickou chemii, Farmaceutické substance a Ochranu životního prostředí,“ vysvětluje předsedkyně předmětové komise učitelů odborných předmětů Iva Vosáhlová.

Spolupráci vzdělávacího zařízení a průmyslového podniku na regionální úrovni vítá také vedení kraje. „Firma Elmarco je ve svém oboru špičkou stejně jako řada absolventů železnobrodské sklářské školy. Velice vítám unikátní spojení současných technologií s více než staletou tradicí školy. Vydat se na cestu aktuálních trendů v oblasti vzdělávání je odvážné i nutné zároveň. Žáci se díky získaným praktickým dovednostem mohou lépe uplatnit na trhu práce,“ doplňuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Liberecký kraj jako centrum nanotechnologií

Liberecký kraj je právem považován za kolébku nanotechnologií. Přesto, že se s nanovlákny experimentovalo již od poloviny 20. století, byl to právě objev profesora Oldřicha Jirsáka a jeho týmu na Technické univerzitě v Liberci, díky němuž je dnes možné vyrábět netkané textilie tvořené nanovlákny v průmyslovém měřítku. Firma Elmarco tuto technologii, příznačně pojmenovanou NanospiderTM, neustále vyvíjí a své průmyslové linky vyváží do celého světa.

Kontakt pro média:

Karolína Pittnerová
Marketingová specialistka
M:   731 769 749
E:    karolina.pittnerova@elmarco.com
www.elmarco.cz

O společnosti Elmarco:

Elmarco je přední dodavatel zařízení na výrobu nanovlákenných materiálů v průmyslovém měřítku. Firma nabízí portfolio strojů Nanospider™ v široké škále, od přípravy laboratorních vzorků až po průmyslovou výrobu ve velkých objemech. Zákazníci společnosti proto mohou kdykoliv snadno posunout svoji stávající výrobu na vyšší úroveň produkce. Společnost Elmarco dodává výrobní linky Nanospider™ jako komplexní výrobní technologii, která se skládá z celé řady periferních zařízení. Elmarco využívá zkušenosti z početných průmyslových instalací, aby mohlo poskytovat komplexní řešení na klíč a současně hrálo roli spolehlivého partnera pro výrobu nanovláken.

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419