Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Železniční most u Sychrova je českou i světovou raritou

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 26. 01. 2021 15:50
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Pozoruhodná technická památka se nalézá nedaleko sychrovského zámku. Je jí železniční most, vybudovaný v letech 1857 až 1859 jako součást pardubicko-liberecké dráhy. Jeho osm oblouků, z nichž každý má rozpětí 9,5 metru, se klene nad údolím řeky Mohelky ve výšce 32 metrů. Šířka viaduktu přesahuje 11 metrů a délka 120 metrů.

„Už samotný výlet k údolí Mohelky stojí za to. Když se najednou před očima turistů rozklenou oblouky historického železničního mostu, působí to, jako by se tak trochu ztratili v čase. Toto místo má své kouzlo v každém ročním období,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Osobitost této zajímavé dopravní stavby spočívá v tom, že šest z osmi oblouků je ve dvou řadách nad sebou – takovéto uspořádání v patrech není v Česku ani ve světě běžné. Viadukt představuje ukázkový příklad nenásilného a působivého začlenění kamenné dopravní železniční stavby do krajiny.

Most se nalézá na kilometru 132,281 trati Stará Paka-Liberec. Je součástí Jihoseveroněmecké spojovací dráhy, která sloužila pro export a import zboží. Kromě hospodářských účelů měl i účel strategický. Sloužil například k přesunu vojenských útvarů během prusko-rakouské války.

 

Sdílet článek

Zpět

Další aktuality

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky