Zimní Lužické hory vybízí k lyžování, procházkám i návštěvě skláren nebo pivovarů
Lužické hory jsou neobjeveným klenotem pohraničí, který v sobě skrývá mnohé. Na své si přijdou sportovci, umělci, ale i fanoušci dobrého piva.
„Krajina Lužických hor je krásná nejen od jara do podzimu, ale nabízí také mnoho možností a příležitostí návštěvníkům a milovníkům zimních sportů v zimních měsících. Je tu také řada možností k poznávání místních řemeslných tradic,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje hned několik tratí, které zájemce provedou Lužickými horami. Menší okruh vede přes louky pod Zeleným vrchem o délce zhruba tři kilometry. Z něj se při dobrém počasí otevírají výhledy na vrchol Klíč i město Cvikov. Pro opravdové nadšence je vhodná trasa vedoucí na Lužickou magistrálu. V ulici K Rybníčku se nachází výchozí místo pro stopu obkružující vrch Kamenitý, pokračující směrem na Milštejn, až na rozcestí k Lužické magistrále
K nenáročné zimní procházce vybízí vrchol Luž. Znělcová hora Luž je se svou výškou 793 m. n. m. nejvyšším vrcholem celého masivu Lužických hor, který tvoří skupina rozmanitých kopců táhnoucích se od České Kamenice až k Hrádku nad Nisou. Na samém vrcholu stála v minulosti horská chata, která byla v roce 2020 přestavěna na unikátní rozhlednu.
Kdo ale zimním sportům příliš neholduje, může ho zaujmout třeba Sklářské muzeum v Novém Boru. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost. Vystaveny jsou nejen nové přírůstky ve sbírce, ale i exponáty, které byly dosud veřejnosti ukryty v depozitářích. Za prohlídku stojí i Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole, nejstarší svého druhu v Evropě, nebo firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.
Zimní období vyzývá také k poznání jednoho z fenoménů Lužických hor – Pivní stezky, která propojila devět místních řemeslných pivovarů.
Anna Vašková
odborný zaměstnanec
anna.vaskova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226308
Mobil: 739541516
24.03.2023 | Nepotřebné věci opět dostaly druhou šanci. Na kraji vytřídili 80 pytlů pro charitu
24.03.2023 | Noc s Andersenem zavede do světa Walta Disneye i Ondřeje Sekory
24.03.2023 | Po zimní pauze budou pokračovat práce na silnici z Výpřeže do Světlé pod Ještědem. Řidiči tam mohou projet
24.03.2023 | Zasedání krajského zastupitelstva se uskuteční v úterý 28. března od 14 hodin, na webu kraje ho můžete sledovat online
24.03.2023 | Anketa Sportovec roku Českolipska zná své vítěze