Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Živnostník roku Karel Sobotka představil foukané figurky, farma v Bzí se pochlubila jediným dojícím automatem v kraji

10. 01. 2014

Pogratulovat Karlu Sobotkovi k ocenění Živnostník roku ČR 2013 do Těpeř a navštívit farmu rodiny Macháčkových v osadě Bzí na Železnobrodsku přijeli v úvodu týdne radní Ivana Hujerová, Alena Losová a Vladimír Mastník.

Karel Sobotka vyrábí foukané skleněné figurky jedinečnou metodou a 4. prosince 2013 získal mezi 3049 přihlášenými živnostníky významné ohodnocení své práce, stal se celostátním vítězem soutěže Živnostník roku 2013.

„Při výrobě používá Karel Sobotka benzínový hořák, kterým nažhaví skleněnou barevnou trubičku a z ní pak fouká volavky, plameňáky, kočky, vánoční ozdoby a další figurky, třeba i na přání zákazníků sami jsme si všichni vyzkoušeli vyfouknout vlastní výtvor,“ prozradila Ivana Hujerová.

Radní měli rovněž možnost prohlédnout si dílnu a sledovat profesionální výrobu krásných skleněných figurek.

 Z Těpeř je to kousek do obce Bzí, kde se nachází zemědělská farma rodiny Machačkových. Ti chovají přes 100 krav a v roce 2011 si zakoupili automatický dojící robot, který jim značně ulehčil práci.

„K tomuto automatu přicházejí dojnice samy, ten je automaticky podojí a přitom dostanou výživnou dobrotu,“ popsala majitelka Jindřiška Macháčková.

Podle ní má každá z dojnic má na krku čip, automat z něj sejme údaje a zaznamená její dojivost a kvalitu mléka. Tento dojící automat je jediný v Libereckém kraji.

Radní si také prohlédli stáje pro dojnice a boxy pro telátka.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588