Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Zlatá popelnice 2024: nejlíp třídí v Jilemnice, Dubé a Pasekách nad Jizerou

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 28. 05. 2025 11:59
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Jilemnice, Dubá, Paseky nad Jizerou. To jsou obce Libereckého kraje, v nichž nejlépe třídí odpad. Prokázaly to výsledky dvacátého ročníku klání Zlatá popelnice. Je určená právě obcím v regionu, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovateli jsou Liberecký kraj a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Záštitu převzal náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství Jiří Klápště.

Během vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice se uskutečnilo
i vyhlášení výsledků soutěží kolektivních systémů ASEKOL, což je soutěž ve sběru drobného elektra a ELEKTROWIN čili soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení. 

V roce 2024 vytřídil každý obyvatel Libereckého kraje v průměru 22 kilogramů papíru, 15,7 kilogramu plastů, 15,3 kilogramu skla, 29,4 kilogramu kovů a téměř půl kilogramu nápojového kartonu. „To je bezmála 83 kilogramů odpadu na osobu, které obyvatelé kraje vytřídili v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů a ve sběrných dvorech. Do samostatně zapojených výkupen pak odevzdal každý obyvatel v průměru dalších 10 kilogramů kovů. Celková výtěžnost tříděného odpadu přepočtená na obyvatele kraje se tedy vyšplhala přes 93 kilogramů,“ sdělila Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM.

Nyní mají v Libereckém kraji obyvatelé k dispozici přes 14 tisíc barevných nádob na tříděný odpad umístěných na veřejně přístupných místech. Jedno průměrné, veřejně přístupné, kontejnerové hnízdo v kraji slouží v současnosti pro 116 obyvatel. Přitom ještě před pěti lety to bylo 132 obyvatel. Navíc je v Libereckém kraji ještě dalších 36 tisíc menších nádob, do kterých mohou lidé třídit odpady přímo u svých domů.

„Chtěl bych všem poděkovat za odpovědný přístup k ochraně životního prostředí Libereckého kraje a za to, že třídí odpad. Náš kraj je v rámci celé republiky nejlepší v třídění kovů.  I nadále se budeme snažit zvyšovat množství vytříděného odpadu, mino jiné. prostřednictvím krajských dotačních titulů. Jsme však připraveni pomáhat nejen finančně, ale také například konzultacemi, které přispějí k dalšímu zkvalitnění systémů odpadového hospodářství obcí,“ sdělil náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství Jiří Klápště.

Do soutěže jsou zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o spolupráci při zajištění zpětného odběru a zařazení místa zpětného odběru do obecního systému odpadového hospodářství se společností EKO-KOM. Jde o 215 měst a obcí. Každý ročník začíná prvním dnem kalendářního roku a trvá 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech soutěží obce již šestým rokem ve třech kategoriích rozdělených podle počtu obyvatel. „Hlavním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněn byl navíc i poměr tříděného odpadu vůči směsnému komunálnímu odpadu nebo sběr kovových odpadů,“ nastínil způsob hodnocení Tomáš Bukáček, regionální manažer EKO-KOM.

Finanční odměnu od kraje získávají první tři v každé kategorii. „Všichni finalisté obdrží originální skleněné plastiky, které vzešly z návrhu Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Tyto poháry věnoval do soutěže Liberecký kraj,“ připomněl Jiří Klápště.

První kategorií jsou obce do 500 obyvatel (celkem 5 finalistů), druhou kategorií jsou obce od 501 do 2.000 obyvatel (celkem 5 finalistů) a třetí kategorií jsou obce nad 2.000 obyvatel (celkem 5 finalistů). Zvláštní kategorií je pak ocenění za přínosný počin na poli odpadového hospodářství, za který je oceněna vždy jedna obec z každého okresu.

Soutěž má také speciální pravidlo, které se dotklo i letošních výherců. Obec, jež se v dané kategorii umístila v posledních dvou hodnocených ročnících, tedy za rok 2023 a 2024, na 1. až 3. místě, je zařazena do Síně vítězů a obdrží čestný titul Příkladné město/obec v třídění odpadů. Tato obec pak nebude v následujících dvou ročnících zařazena do hodnocení soutěže.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE ZLATÁ POPELNICE 2024

OBCE DO 500 OBYVATEL

1. místo Obec Paseky nad Jizerou 30.000 Kč

2. místo Obec Troskovice 20.000 Kč

3. místo Obec Tuhaň 10.000 Kč

4. místo Obec Albrechtice v Jizerských horách věcná odměna

5. místo Obec Krompach věcná odměna

 

OBCE OD 501 DO 2.000 OBYVATEL

1. místo Město Dubá 30.000 Kč

2. místo Obec Čistá u Horek 20.000 Kč

3. místo Obec Josefův Důl 10.000 Kč

4. místo Obec Malá Skála věcná odměna

5. místo Obec Poniklá věcná odměna

 

OBCE NAD 2.000 OBYVATEL

1. místo Město Jilemnice 30.000 Kč

2. místo Město Lomnice nad Popelkou 20.000 Kč

3. místo Město Hodkovice nad Mohelkou 10.000 Kč

4. místo Město Semily věcná odměna

5. místo Město Smržovka věcná odměna

 

PŘÍNOSNÝ POČIN NA POLI ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ

Okres Česká Lípa: Obec Horní Libchava 10.000 Kč

Okres Jablonec nad Nisou: Město Rychnov u Jablonce nad Nisou 10.000 Kč

Okres Liberec: Město Jablonné v Podještědí 10.000 Kč

Okres Semily: Obec Troskovice 10.000 Kč

UVEDENÍ DO SÍNĚ VÍTĚZŮ

Obec Tuhaň

Město Dubá

Město Jilemnice

Město Lomnice nad Popelkou

 

ASEKOL a ELEKTROWIN

Kolektivní systém ASEKOL v soutěži ve sběru vysloužilého elektrozařízení v Libereckém kraji v roce 2024 ocenil své vítěze ve dvou kategoriích.  V kategori obcí do 10 tisíc obyvatel bralo prvenství město Mimoň, v kategorii obec nad 10 tisíc obyvatel uspělo město Česká Lípa.

V soutěži ve zpětném odběru elektrozařízení, kterou vyhlašuje kolektivní systém ELEKTROWIN, byla za rok 2024 oceněna první místa ve dvou kategoriích, a to nejvyšší průměrná váha miniwinu (klecový kontejner) a průměrná váha wintejneru (velkoobjemový kontejner) VMS (velké a malé spotřebiče).

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ASEKOL

OBEC DO 10 TISÍC OBYVATEL

Město Mimoň 15.000 Kč

OBEC NAD 10 TISÍC OBYVATEL

Město Česká Lípa 20.000 Kč

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ELEKTROWIN

Nejvyšší průměrná váha miniwinu

Město  Žandov 10.000 Kč                

Nejvyšší průměrná váha wintejnerů VMS

Město Semily 10.000 Kč                        

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky