Zlatým Ámosem Libereckého kraje je Jana Czuchová ze ZŠ v Hrádku n. N.

23. 01. 2015

Učitelka Základní školy T. G. M. v Hrádku nad Nisou Jana Czuchová je nejoblíbenější kantorkou v Libereckém kraji.

V pátečním finále regionálního kola ankety Zlatý Ámos, které se uskutečnilo 23. ledna v prostorech iQLANDIE, předčila další dvě kantorky z libereckého regionu. Společně s titulem jí náleží i právo účastnit se pražské semifinálové části soutěže, doprovodí ji tam i druhý postupující Miroslav Pražienka z lovosického gymnázia, který vyhrál Zlatého Ámose za Ústecký kraj.

Vedle vítězky se představily další dvě reprezentantky škol v Libereckém kraji - Štěpánka Dlouhá ze Soukromé podnikatelské střední školy Česká Lípa a Adéla Fáberové ze Střední zdravotní školy a VOŠ Liberec. Na šestici je doplnili soutěžící z Ústeckého kraje Bohumila Janovská s Miroslavem Pražienkou a Martina Kloboučníková z Pardubického kraje.

V porotě usedla a celý „souboj“ oblíbených pedagogů se zaujetím sledovala Alena Losová, krajská školská radní, která shrnula své dojmy i zkušenosti se soutěží: „Účastním se osobně druhého ročníku soutěže jako radní pro školství, předtím jsem i dvě regionální kola této báječné akce pomáhala připravovat. Nejvíce mě letos zaujalo představení učitele a obhajoba nominace, což jsou dvě disciplíny připravované samotnými žáky na podporu soutěžícího učitele. Podle energie a upřímného nadšení, kterým prosazovali právě svého pedagoga, bylo poznat, že mají svého učitele či učitelku opravdu rádi. Všichni účastníci předvedli skvělé výkony. Vítězné Janě Czuchové moc blahopřeji a držím palce v semifinálovém kole.“

Již 22. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky vyhlašuje a organizuje nevládní a nezávislé občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. Jejím posláním je popularizace pedagogů, kteří podle hodnocení dětí a žáků významně přispívají k utváření kvalitního vztahu mezi žáky a učiteli (vychovateli), dětmi a jejich vedoucími. Semifinálové kolo proběhne 5. května, finálová část pak 27. března.

„Našich učitelů se týká i tradiční, Libereckým krajem u příležitosti Dne učitelů vyhlašované oceňování pedagogických pracovníků škol a školských zařízení. Navrhovat kandidáty na ocenění je možné do 27. února ve dvou kategoriích - Významný přínos pro rozvoj školství v Libereckém kraji a Ocenění za dlouhodobou pedagogickou činnost. Jsem přesvědčena, že jako každý rok se nám sejde mnoho nominací a bude pro nás obtížné vybrat pouze těch několik oceněných,“ upozornila ještě při příležitosti soutěže pedagogů Zlatý Ámos radní Alena Losová na další událost v kraji z oblasti vzdělávání s tím, že více informací k podávání návrhů na ocenění je možné nalézt na našem informačním a vzdělávacím portálu http://www.edulk.cz/ .

Czuchová Jana , ZŠ T.G.M. Hrádek nad Nisou

Charakteristika

Naše paní učitelka je výjimečná a důležitá. Je důležitá pro to, že je jediná vystudovaná fyzikářka na naší škole, ale hlavně díky ní nás fyzika baví. Víme také, že je výborná kolegyně. Zároveň je výchovnou poradkyní a připravuje nás na přijímací zkoušky na střední školy.

Paní učitelka Czuchová dokáže hodinu pojmout zábavným způsobem tak, aby to každý pochopil, zvládl a dokázal aplikovat v praktickém životě. Dokáže zachovat chladnou hlavu, i když nám občas něco nejde. Vždy se nás do hodiny snaží zapojit, názorně nám učivo vysvětlí, vymýšlí různé pokusy. Díky ní máme dobré známky, na její hodiny se vždy velmi těšíme. Je ráda, když v učení postupujeme dopředu. Atmosféra v hodině je vždy taková, že se nebojíme paní učitelky zeptat, když učivo nechápeme. Ona nám potom vysvětlí látku tak, abychom ji pochopili. Nechybí jí důležitá věc – smysl pro humor. Všechny hodiny s ní jsou zábavné, nikdy se nad naší třídou nerozzlobila.

Paní učitelka pro nás pořádá i spoustu mimoškolních akcí (např. noční výsadek). Žije pro lidi, a proto ráda učí. Dokážeme si s ní popovídat o čemkoliv.

Paní učitelka je velmi aktivní, bystrá, všímavá, inteligentní a zajímavá. Vybudovala si u nás přirozený respekt a autoritu. Máme ji velmi rádi.

Příhoda

Naše společné zážitky s paní učitelkou Janou Czuchovou začaly asi v 7. třídě, kdy jsme společně jeli na školní výlet do Jinolic. Hráli jsme tam kromě jiného nezapomenutelnou schovávanou plnou legrace.

V osmé třídě jsme jeli na školní výlet do Jizerských hor, kde nám paní učitelka pomáhala vymyslet strašidelný příběh na stezku odvahy. Z tohoto výletu se nám také zaryla do paměti věta: ještě jeden kilometr. A přitom jsme před sebou měli ještě minimálně 10 kilometrů. Ale díky slibování jednoho kilometru nám cesta lépe ubíhala. Paní učitelka se také zapojila do hraní karet UNO.

V osmé třídě se někteří z nás účastnil akce Noční výsadek ve Sloupu v Čechách, který organizovala právě paní učitelka Czuchová. Celou trasu akčně a promyšleně předpřipravila, a když se stalo, že jsme trochu sešli z cesty, tak nám paní učitelka kdykoliv poradila nebo nám poslala pomoc. V deváté třídě se noční výsadek konal znovu, opět vše vymýšlela paní učitelka Czuchová včetně nové trasy. A opět nás to velmi bavilo!

Paní učitelka má skvělé vyučovací metody. Pomocí grimas a gestikulací vysvětluje danou látku velmi poutavě a zajímavě. Při laboratorních pracích z fyziky si třeba i paní učitelka podpálila vlasy, když kontrolovala Kubovi jeho práci. Celé to zahrála do vtipného autu.

Z nepříjemných situací dokáže udělat legraci a celou situaci tak odlehčit. Do hodin nás často zapojuje a je ochotná nám vždy pomoc.

Také nám pomáhá jako výchovná poradkyně vybrat naši budoucí školu. A budoucím středoškolákům pomáhá s přípravou na přijímací zkoušky z matematiky.

Je vidět, že paní učitelku práce baví a že má ráda děti.

Žáci ZŠ Hrádek n. N.