Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Znovu objevte krajinu podstávkových domů: Cílem německo-českého projektu je poskytnout nové impulsy pro cestovní ruch v regionu podstávkových domů a jeho okolí

Juliane Wojan      

  • 23. 05. 2025 13:07

Sdílet článek

Logo

Charakteristické podstávkové domy jsou nezaměnitelnou součástí regionu tří zemí - Německa, České republiky a Polska. Jejich zvláštní architektura v sobě spojuje tradici a historii a uchvacuje jak milovníky architektury, tak turisty. Se zahájením nového projektu „Umožnit turistické zážitky v krajině podstávkových domů“ se nyní toto kulturní dědictví v Sasku a České republice dostává více do centra pozornosti. Návštěvníci se budou moci v průběhu následujících tří projektových let a pak i nadále s tzv. podstávkovými domy seznámit novým způsobem.  A půjde také o navázání na aktuální akce 24. května 2025 v České republice a 25. května 2025 v Německu a Polsku, kdy vybraní majitelé dovolí veřejnosti jedinkrát v roce nahlédnout do svých podstávkových domů.

Podstávkové domy charakterizují krajinu severních Čech, Dolního Slezska a Horní Lužice. Vyprávějí příběhy o řemeslné zručnosti, regionálním životním stylu a společných historických kořenech. Stavby kombinují prvky hrázdění, roubené konstrukce a masivní stavby a vytvářejí tak jedinečný lidový styl: Za podstávkovými oblouky v přízemí se vždy nachází roubená světnice.  Samotné oblouky podpírají horní část domu, kterou tvoří buď hrázděná konstrukce, nebo krov.  Tento způsob výstavby nabízí stabilitu, je energeticky úsporný a udržitelný a dodává nejen domům, ale i celé krajině působivý vzhled.

Tento ráz domů odráží úzké sepětí lidí s krajinou a je výrazem staleté stavební kultury, která je společná napříč státy, což si ne každý uvědomuje. „Naším cílem je proto mezi místními obyvateli i turisty zvýšit povědomí o tzv. podstávkovém domě jako o symbolu regionu,“ vysvětluje paní Juliane Wojan, projektová manažerka společnosti Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH (MGO), která se na projektu podílí jako jeden z partnerů. „Podstávkový dům je jedinečný architektonický skvost,  který byl po staletí uchováván a rozvíjen. Lidé znovu a znovu vyjadřují touhu strávit dovolenou v podstávkovém domě, chtějí zažít jedinečné vnitřní klima a rozmanitost těchto domů, stejně jako jedinečnou krajinu s nimi spojenou. Splnění tohoto přání je cílem projektu „Umožnit turistické zážitky v krajině podstávkových domů“, který podporuje německá nadace podstávkových domů Stiftung Umgebindehaus, protože k zachování podstávkových domů patří také jejich smysluplné využití," dodává Sven Rüdiger ze Stiftung Umgebindehaus.

Silná partnerství na obou stranách hranice

Mezi partnery projektu na německé straně patří Saské vzdělávací a setkávací centrum Windmühle Seifhennersdorf, MGO (Společnost pro marketing v Horní Lužici) a Turistické centrum Přírodní park Žitavské hory GmbH. Na české straně se na projektu podílí projektoví partneři MAS Český server, z.s., který se ochraně lidové architektury včetně podstávkových domů věnuje již průběžně stejně jako Liberecký kraj, zejména odbor cestovního ruchu. "Spousta návštěvníků netuší, co vůbec podstávkový dům a podstávka znamená. Tento projekt jim tak přiblíží fenomén, který nikde jinde nemá obdoby. Unikátnost krajiny Lužických a Žitavských hor dá vyniknout společnému dědictví, které je pro tuto oblast typické. Společně máme šanci rozvinout nový produkt cestovního ruchu, který bude vhodný zejména pro milovníky tradic, architektury i rodiny s dětmi," doplňuje Květa Vinklátová, radní resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. 

Projekt je založen na kombinaci strategického plánování a kreativních opatření. Má být vypracována česko-německá marketingová strategie, aby se trvale sjednotil marketing podstávkových domů pro turisty. Přeshraniční spolupráce je jedinečnou příležitost ke sdílení znalostí a vývoji inovativních formátů. Vzniknou tak nové zážitky pro návštěvníky a zároveň se posílí regionální identita.

Ke zvýšení zájmu o jedinečnou architekturu podstávkových domů či k předávání znalostí místním obyvatelům a poskytovatelům služeb v podstávkových domech budou využity vzdělávací a propagační materiály. Děti budou inspirovány k návštěvě regionu prostřednictvím vytvoření speciální stavebnice na téma podstávkové domy.

Udržitelné dědictví pro budoucí generace

„Díky tomuto projektu máme možnost do jisté míry sladit rozdílné podmínky týkající se podstávkových domů v Německu a v České republice. V Německu se od sjednocení udělalo hodně pro zachování, marketing a cestovní ruch v podstávkových domech, včetně mnoha výzkumů na toto téma. Nicméně i další aktuální výzvy, kterým čelíme, jsou velké. Cílem musí být zachování současného stavu podstávkových domů. To vyžaduje nové nápady, nový elán – a naše české partnery. Podstávkový roubený dům jako takový je evropská záležitost, jen společně můžeme chránit tak zvanou krajinu podstávkových domů a rozvíjet ji pro cestovní ruch,“ říká Markus Kranich, předseda spolku Windmühle Seifhennersdorf.

Jedním z konkrétních projektů je studie proveditelnosti přemístění prázdných a ohrožených podstávkových domů do rekreačního parku, který by mohl vytvořit novou turistickou atrakci v regionu. Nedílnou součástí projektu budou také dvojjazyčné exkurze, další vzdělávací možnosti a digitalizace vybraných témat.

Cílem projektu, který potrvá do roku 2028, je vytvořit více než jen turistické nabídky. Jeho cílem je také zvýšit povědomí o jedinečnosti podstávkových domů a ochránit jejich význam jako kulturního dědictví. Zodpovědní za projekt chtějí spojit tradici a budoucnost pomocí současných nápadů. „Projekt je pozvánkou pro všechny k poznávání toho, co vše naše krajina podstávkových domů nabízí“, říká Juliane Wojan.

Kdo se chce s tématem seznámit již nyní, bude mít příležitost již teď v květnu. V rámci „Dne otevřených podstávkových domů“ otevře v sobotu 24. května své dveře řada podstávkových domů v České republice a v neděli 25. května pak v Německu a Polsku. Návštěvníci mají možnost naplánovat si individuální trasy nebo se zúčastnit komentovaných prohlídek a speciálních aktivit. Domy jsou obvykle otevřeny od 10 do 17 hodin nebo dle individuálních časů. Na některých místech budou k dispozici zástupci řemeslných firem, kteří poskytnou zajímavé informace o renovaci a údržbě podstávkových domů.

Další informace o „Dni otevřených podstávkových domů“ najdete na internetových stránkách DMO Lužické a Žitavské hory, z.s.  v Čechách zde nebo zde a v Německu na stránkách Stiftung Umgebindehaus zde anebo zde.

 „Umožnit zážitky v krajině podstávkových domů, zkráceně Podstávkové domy 2.0“ je název nového projektu v rámci INTERREG programu a bude financován z prostředků Evropské unie. Jeho cílem je zlepšit územní spolupráci mezi Německem a Českou republikou, společně překonávat přeshraniční výzvy a vyvíjet udržitelná řešení.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky