Intervenční centrum pro lidi ohrožené domácím násilím je ve Vratislavicích

[17557|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/brat_kralickova_Slechtova_1533405553.jpg]

02. 02. 2007
[id:4766|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
Liberecké Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím (IC) fungující na Tanvaldské ulici 269 v libereckých Vratislavicích nad Nisou.vydá příští měsíc leták, který poradí obětem domácího násilí ,kde hledat pomoc. Novináři hojně navštívené tiskové konference v sídle Libereckého kraje se zúčastnila MUDr. Hana Králíčková, členka rady LK pověřená vedením resortu sociálních věcí, bezpečnosti a problematiky menšin, vedoucí odboru sociálních věcí Ludmila Šlechtová, ředitel příspěvkové organizace Centra sociálních služeb Libereckého kraje a zároveň Koordinátor IC Ivo Brát, sociální pracovnice IC Andrea Hermanová, Pavel Finkous, velitel služby pořádkové policie v Liberci, Miroslav Mikousek, zástupce velitele semilské policie, Bořek Kučera, velitel služby kriminální policie a vyšetřování v Semilech, zástupce ředitele českolipské policie Vladimír Hýsek, Bohumil Šourek z ˇjabloneckého OŘ PČR, místopředsedkyně Okresního osudu v Liberci Jana Špidlenová, tisková mluvčí Městské policie v Jablonci n. N. Ludmila Knopová a tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer. Ivo Brát v úvodu řekl, že zatím bylo zaznamenáno v našem kraji šest kontaktů . Není to však asi tím, že by nevyskytovaly, ale tím, že ohrožené osoby nevědí, jak postupovat "Oběti násilí mají totiž častokrát sklon svou situaci zlehčovat," připomněla sociální pracovnice centra Andrea Hermanová. V loňském roce museli policisté v kraji řešit desítky případů domácího násilí. Například na Českolipsku vyjížděli policisté k osmnácti útokům, na Jablonecku ke třem a na Semilsku k šest, v Liberci k patnácti případům domácího násilí. Jak podotkla radní pro sociální věci Libereckého kraje Hana Králíčková (ČSSD), která v minulosti pracovala jako primářka v semilské nemocnici, nemusí být možnost vykázat z bytu pouze mezi manželi, ale může být i mezi ostatními příbuznými či lidmi sdílejícími společnou domácnost. “Také letos jsme evidovali už první signály domácího násilí, ale útočníka jsme nemuseli vykazovat z bytu, protože v tu dobu byl mimo domov a v současné době už je vyšetřován pro trestný čin týrání. Nicméně partneři spolu nyní bydlí a my jednání pachatele monitorujeme,” přiblížil Miroslav Mikousek, zástupce velitele semilské policie. Podle Pavla Finkouse, velitele služby pořádkové policie v Liberci, jsou zdejší policisté proškoleni, za jakých okolností mohou útočníka z bytu vykázat. “Než se jim ale problematika dostane pod kůži, tak chceme, aby o vykázání rozhodovali vedoucí obvodních oddělení, aby zodpovědnost neležela na řadových policistech,” prohlásil velitel. Ne vždy totiž mohou policisté útočníka z bytu vykázat. Musejí mít bezpečně zjištěné, že jde skutečně o domácí násilí. K tomu jim pomáhá informační letáček, který sestavilo sdružení Bílý kruh bezpečí. V něm popsány klíčové znaky, které musí domácí násilí splňovat. “Policista může útočníka vykázat z bytu nezávisle na oběti, pokud zjistí, že tam skutečně k domácímu násilí dochází. Často má totiž oběť tendenci útok zlehčovat, mnohdy je na agresorovi i finančně závislá,” upřesnil Bořek Kučera, velitel služby kriminální policie a vyšetřování v Semilech. Policisté také kontrolují, zda útočník desetidenní lhůtu dodržuje. “Jsme povinni provést v bydlišti do tří dnů kontrolu a kdykoli nám může oběť také zavolat,” informoval Finkous. Kromě toho, že mohou policisté násilníka vykázat z bytu, může se oběť od začátku letošního roku obrátit s návrhem na předběžné opatření také na okresní soud. Podle místopředsedkyně Okresního osudu v Liberci Jany Špidlenové se mohou obrátit oběti násilí i na soud a pořádat ho o předběžné opatření, to je ochrání maximálně na měsíc. "Násilí musí ale nějakým způsoben dokázat, buďto lékařským potvrzením, nebo dokladem z manželské poradny," dodala. V letácích se všichni, kteří vědí anebo mají podezření na domácí násilí, dozvědí, jaké mají možnosti a práva se bránit. Zároveň budou v letáku i kontakty pro případ, že by naléhavě potřebovali pomoc anebo našli odvahu situaci řešit. Oběti se pracovníci IC do 48 hodin přihlásí, aby jí nabídli pomoc. Pokud se lidé cítí ohroženi, mohou se na centrum obrátit sami na telefonním čísle 482 311 632 anebo je navštívil na Tanvaldské ulici 269 v Liberci - Vratislavicích nad Nisou (na Nové Rudě).