Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím už pracuje

Mgr. Langer Jiří

  • 26. 01. 2007 00:00

Sdílet článek

[id:4723|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Dne 1. ledna 2007 zahájilo v Liberci svoji činnost Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím. Jeho založení je v souladu s novým zákonem na ochranu před domácím násilím (zákon č. 135/2006 Sb.), který zásadním způsobem mění situaci ohrožených osob.

Nový zákon počítá s těsnou součinností 3 základních pilířů, které mají pomoci ohroženým osobám: Policie České republiky, Intervenčních center (dále jen IC) a justice.

 

Nově vešel v platnost institut vykázání, kdy Policie ČR má pravomoc v odůvodněných případech vykázat násilnou osobu na 10 dní ze společného domova. Pokud policie rozhodne o vykázání, je v zákonem dané časové lhůtě (24 hodin) povinna oznámit tuto skutečnost Intervenčnímu centru a IC podnikne další kroky. Zákonnou povinností IC je do 48 hodin kontaktovat ohroženou osobu (nejčastěji telefonicky, písemně, ve výjimečných případech osobně) a nabídnout jí pomoc. Pomoc spočívá v poskytnutí sociálně-právního poradenství, zprostředkování kontaktu s jinými odbornými pracovišti a službami, poskytnutí doporučení pro bezpečnost a ochranu (vypracování tzv. bezpečnostního plánu), aktivizaci ohrožené osoby.

 

IC budou také pracovat na ustanovení tzv. Interdisciplinárních týmů, tedy na vytvoření a koordinaci sítě subjektů, které by v systému pomoci osobám, ohroženým domácím násilím, měli spolupracovat. Jedná se hlavně o Policii ČR, justici, orgány sociálně-právní ochrany,  zdravotnická zařízení, azylové domy, poradenské služby.

Liberecké IC je součástí Centra sociálních služeb Libereckého kraje, jehož zřizovatelem je Liberecký kraj.

 

Adresa:                           Tanvaldská 269

                                        463 11  Liberec 30

 

Telefonické kontakty:  Tel. 482 311 632

                                       

V současné době služby IC zajišťují 3 pracovníci:

Mgr. Ivo Brát, koordinátor, vedoucí

Bc. Andrea Hermanová, sociální pracovnice  

Ing. Libuše Niková, sociální pracovnice

 

Provozní doba:

Pondělí     9.00-16.00

Úterý        9.00-15.00

Středa       9.00-16.00

Pátek        9.00-12.00

 

Služby Intervenčního centra, které působí pro celý Liberecký kraj, během prvních dvou lednových týdnů vyhledalo šest lidí. Mezi nimi byl také jeden muž. Prozatím v Libereckém kraji Policie ČR nemusela využít pravomoci vykázat násilníka z bytu. Všichni ti, kteří se na IC obrátili, byli lidé, kteří se o něm dozvěděli např. z tisku, event. se na IC obrátila přímo Policie ČR.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky