Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

V Bruselu řešili pomoc Ukrajině. Liberecký kraj si vede dobře

05. 04. 2022

Člověk míní, život mění. Pracovní skupina Evropského výboru regionů pro Ukrajinu, která zasedala na sklonku března v Bruselu, původně měla řešit partnerskou spolupráci mezi městy. Namísto toho se ale její jednání zaměřilo na probíhající válku a její důsledky.

Setkání se zúčastnil i zástupce Libereckého kraje v Bruselu a místostarosta obce Rádlo Pavel Branda. „První část zasedání se věnovala humanitární pomoci Ukrajině. Na dálku se připojil například i starosta Lvova Andrij Sadovyj nebo člen regionální rady Charkova a předseda regionálních rad Ukrajiny Sergyj Černov,“ popsal Branda.

Právě místostarosta Rádla hovořil ve svém vystoupení o důležité roli měst a krajů v konkrétní, adresné pomoci jejich partnerům. Zmínil sbírku, kterou vyhlásil Liberecký kraj pro partnerskou Vinnickou oblast či nedávnou úspěšnou evakuaci sirotků z této oblasti do Libereckého kraje.

V další části pak Branda informoval obecně o pomoci ukrajinským běžencům v České republice. Popsal celý systém, vyzdvihl roli krajů a obcí a zmínil důležitost dlouhodobé podpory v integraci ukrajinských občanů, která musí po prvotní neodkladné pomoci následovat – ať už zajištění dlouhodobého ubytování, práce či zapojení dětí do školského systému.

Stěžejní je podle něj dosáhnout toho, aby měli obyvatelé Česka pro uprchlíky pochopení a soucítili s nimi. Zásadní je v tomto ohledu role starostek a starostů jednotlivých obcí. Ukrajinští partneři včetně starosty Kyjeva a předsedy Ukrajinského svazu měst Vitalije Klička pomoc evropských měst a regionů ocenili.

Evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johansson zmínila Českou republiku jako zemi, která je v přijímání uprchlíků v přepočtu na obyvatele v Evropské unii na třetím místě a vede si velmi dobře. Pavel Branda pak o situaci v České republice poskytl v ukrajinštině rozhovor pro ukrajinskou televizi.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324