Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Kraj a město navštívila delegace z Čínské republiky – Tchaj-wanu
- 29. 10. 2009 01:15
Hejtman LK Stanislav Eichler spolu s Františkem Hrušou, náměstkem primátora pro rozvoj a územní plánování, přijali v sídle Libereckého kraje v Liberci delegaci zástupců Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze. Členy tchajpejské delegace byli Chih-Kung Liu, ředitel kanceláře, Huei Pyng Liu Song, manželka pana Liu, Yuan-Guei Ho, ředitel ekonomické divize, Shoei-Long Shieh, ředitel divize pro vědu a technologie, a Chin-Yi Wang, asistentka ředitele kanceláře. Jednání se dále zúčastnili Lidie Vajnerová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Vít Příkaský, náměstek pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, Jaroslav Kopta, předseda představenstva Krajské hospodářské komory, a Martin Procházka, ředitel Okresní hospodářské komory Liberec
„Prodiskutovali jsme možnosti spolupráce v oblasti ekonomiky, zahraničního obchodu, v oblasti výzkumu a technologií, vzdělávání, kultury i turistiky,“ uvedl hejtman.
Podle něj delegace z Tchaj-wanu přivezla nabídku konkrétní spolupráce.
„Naši hosté měli velmi dobré informace o našem kraji. Nabídli Libereckému kraji a zejména členům Krajské hospodářské komory některé projekty podporovat i finančně, například zpracování prezentace o firmě a její propagování na veletrzích v Asii,“ uvedl příklad Stanislav Eichler.
Ředitel kanceláře Chih-Kung Liu zase vypočítal, co všechno spojuje Českou a Čínskou republiku Tchaj-wan.
„Obě jsme malé země, i když rozlohou je ČR dvakrát větší, v počtu obyvatel je to naopak. Stejně jako my jste obklopeni velkými zeměmi, a máte s nimi obdobně nedobré zkušenosti v dějinách. V obou zemích záleží ekonomický růst na exportu, u vás zejména do Německa, u nás do Číny a USA. Oba státy byly schopny podvést demokratizaci mírumilovnými prostředky – u vás se tomu říká Sametová a u nás Tichá revoluce,“ řekl mimo jiné Liu s tím, že to jsou dobré předpoklady pro spolupráci, partnerství a přátelství.
„Je to první setkání, proto bychom byli velmi poctěni, kdy hejtman, členové Rady LK a podnikatelé přijeli na Tchaj-wan a pokračovali jsme v diskusi přímo na místě,“ pozval účastníky na návštěvu ostrova ředitel kanceláře.
Tchajpejská delegace dále navštívila Technickou univerzitu v Liberci a libereckou firmu Elmarco, s. r. o.
Tchaj-wan (též Taiwan) je běžné označení státního útvaru, jehož oficiální jméno je Čínská republika. Za nezávislý stát (resp. stát reprezentující Čínu) ji uznává jen 23 zemí (stav k dubnu 2008)[, na její území si činí nárok Čínská lidová republika. Republika zahrnuje vedle ostrova Tchaj-wanu i Peskadorské ostrovy (Pcheng-chu) v Tchajwanském průlivu, ostrovy Lü-tao, Lan-jü, Ťin-men Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v ČR údajně [2] upřednostňují mezinárodní přepis Taiwan před českým přepisem Tchaj-wan. Toto tvrzení je však v ostrém rozporu s webovou prezentací Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře na [3] (k 9.10.2008), kde se důsledně používají výrazy Tchaj-wan a tchajpejský. Ministerstvo zahraničních věcí je na svých stránkách méně konzistentní, přesto však na [4] nazývá stát Tchaj-wan. většina zemí světa během 70. let změnila své rozhodnutí a začala uznávat Čínskou lidovou republiku, je Čínská republika v současné době oficiálně uznávána 23 státy. Z evropských států ji v současnosti uznává pouze Vatikán; v letech 1999-2001 ji uznávala i Makedonie.
Taipei je faktickým hlavním městem Čínské republiky, leží na severu ostrova Tchaj-wan. Ve správním systému Čínské republiky je centrálně spravovaným městem. Podle údajů z července roku 2006 měl Tchaj-pej 2 625 757 obyvatel.
Současným starostou je Chao Lung-pin, zvolený za Kuomintang.
Na místo starosty byli lidé jmenováni od doby zahrnutí Tchaj-peje pod centrální vládu v roce 1967 až po první veřejné volby, které se konaly v roce 1994. Volí se jednou za 4 roky. Prvním zvoleným starostou byl Čchen Šuej-pien z Demokratické pokrokové strany, který je v současnosti prezidentem Čínské republiky. . Hlavními průmyslovými odvětvími jsou elektronický průmysl, textilní průmysl, hutnictví, stavba lodí a výroba motocyklů
Ve městě se také nachází nejvyšší budova světa – mrakodrap Tchaj-pej 101.
Tchaj-pej 101 je nejvyšším mrakodrapem světa. Nachází se ve městě Tchaj-pej, hlavním městě Tchaj-wanu. Má celkem 101 pater a dosahuje výšky 509 m. Tchaj-pej 101 byla dokončena v roce 2004 a slavnostně otevřena 31. prosince 2004. Původní jméno budovy bylo Finanční centrum Taipei (založeno na čínském názvu). Má 101 podlaží nad zemí a 5 podlaží pod zemí. Drží rekordy v následujících kategoriích: * Výška od země po vrchol celé struktury - 509 metrů. Držitelem předchozího rekordu byly Petronas Twin Towers se 452 metry. * Výška od země po střechu - 449 metrů. Držitelem předchozího rekordu byl Sears Tower se 442 metry. * Výška po nejvyšší používané podlaží - 439 metrů. Předchozí rekord držel Sears Tower. * Nejvyšší rychlost stoupání výtahu - 16,83 m/s (60,6 km/h). * Největší odpočítávací hodiny na Silvestra.
Mgr. Jiří Langer tiskový mluvčí
tiskový mluvčí
Libereckého kraj