Liberecký kraj již vybírá zhotovitele rekonstrukcí krajských silnic na příští rok

08. 11. 2017

Liberecký kraj s velkým předstihem zahájil výběrová řízení na zhotovitele rekonstrukce krajských silnic v roce 2018. Během listopadu budou zahájena výběrová řízení na pět akcí s předpokládanou hodnotou přesahující 100 mil. Kč.  U dalších čtyř staveb v objemu 16,5 mil. Kč je již vybrán zhotovitel. V příštím roce chce kraj proinvestovat z vlastního rozpočtu minimálně 300 mil. Kč. Další finanční prostředky chce získat z evropských a státních dotací.

Rada Libereckého kraje na svém včerejším zasedání rozhodla o zahájení zadávacích řízení na rekonstrukce krajských silnic v celkovém předpokládaném objemu 52 mil. Kč. „Konkrétně se jedná o projekty kompletních rekonstrukcí silnic III/29047 v Desné v Údolní ulici a III/28314 v Turnově ulici Palackého, kde bude stávající dlážděný kryt vozovky nahrazen tichým asfaltem,“ popisuje Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. „Zahájili jsme rovněž výběrové řízení na opravu havarijního propustku na silnici III/2622 v Dobranově u České Lípy. Na konec listopadu plánujeme zahájení dalších zadávacích řízení na kompletní rekonstrukce silnic III/29015 a III/29013 v úseku Ludvíkov – Raspenava a na rekonstrukci silnice III/28736 v Bzí. Celková předpokládaná hodnota všech veřejných zakázek zahajovaných krajem v listopadu dosáhne 115 mil. Kč,“ pokračuje náměstek.

Radou kraje je v odsouhlaseném rozpočtu 2018 na rekonstrukce krajských silnic vyčleněna částka 100 mil. Kč. „Naším cílem je, že se tato položka v průběhu příštího roku navýší minimálně na 300 mil. Kč. V rámci Asociace krajů ČR budeme usilovat o získání dalších finančních prostředků zejména ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ dodává hejtman Martin Půta.

Hned zpočátku jara začnou práce na čtyřech stavbách za celkem 16,5 mil. Kč, jejichž zhotovitele má kraj vybrané už teď. Rekonstrukcí projde silnice III. třídy v Albrechticích v Jizerských horách,
velkoplošnou opravou vozovka silnice III. třídy v Radostné pod Kozákovem, v části Volavec
a havarijní propustky budou opraveny ve Cvikově a v Proseči nad Nisou.

V letošním roce kraj realizuje celkem 71 akcí v celkovém objemu 741 mil. Kč. Bohužel některé i přes velké úsilí nebudou z různých důvodů dokončeny letos. I proto kraj rozhodl zahájit výběrová řízení na nejnáročnější akce s předstihem tak, aby rekonstrukce začaly hned po skončení zimního období. „Již nyní víme, že rekonstrukce silnic III. třídy v Harrachově, v Troskovicích a v úseku Josefův Důl – Hrabětice skončí až v příštím roce,“ uzavírá náměstek Pieter.