Liberecký kraj podporuje obnovu památek na svém území

16. 01. 2019

V rámci dělení vyšších daňových příjmů pamatuje Liberecký kraj i na obnovu památek. K dispozici je částka 4,3 milionů korun. Tu kraj rozdělí mezi šest ohrožených památek.

„Liberecký kraj podporuje obnovu památek jak z dotačního fondu, tak i z vyšších daňových příjmů. Podporu majitelům památkových objektů na jejich obnovu považuji za důležitou. Často se jedná o rozsáhlé objekty nebo objekty, které jsou v havarijním stavu. Při rozhodování nás zajímá, jak je vlastník sám aktivní nejen v získávání dalších finančních prostředků, ale také jak uvažuje o budoucím využití památky. Tedy zda bude sloužit veřejnosti,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje

Nejvyšší částka, a to 1 milion korun, připadne na obnovu barokního poutního areálu Kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Areál prochází celkovou obnovou, kdy by v průběhu roku 2019 měly být obnoveny venkovní fasády kostela, vnitřní interiéry kostela včetně restaurování mobiliáře kostela (kazatelna, oltáře, varhany, lustry, obrazy), restaurování štukové výzdoby, kamenických prvků a soch a zvonice. Rovněž bude provedena obnova elektroinstalace a dojde tak k nasvícení areálu.

Další prostředky, konkrétně 900 000 korun, poslouží na úhradu nákladů souvisejících s obnovou areálu zámku Vartemberk ve Stráži pod Ralskem, kde pro letošní rok chystá město 3. etapu obnovy. Na řadu přijdou fasády jižního křídla zámku. Jedná se o cenné historické fasády a pozůstatky starších omítek renesančních i barokní a kamenných ostění gotických, renesančních i barokních, tj. některé práce budou probíhat v restaurátorském režimu. „Ve Stráži pod Ralskem se pustili do obnovy této zásadní dominanty, jejíž nádvoří slouží již nyní k pořádání nejrůznějších kulturních akcí. Dlouhodobého úsilí města v tomto ohledu si moc cením,“ doplňuje Květa Vinklátová

Stejnou částku pak poskytne kraj obci Jindřichovice pod Smrkem na záchranu kostela Nejsvětější Trojice. Kostel má narušenou statiku, v letošním roce je plánováno její zajištění a obnova havarijního stavu střešní krytiny a souvisejících konstrukcí.

Poslední tři památky a to kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou, kostel sv. Martina ve Zlaté Olešnici a zřícenina Návarov obdrží každá půl milionů korun.

Kostel sv. Martina ve Zlaté Olešnici částku využije na odstranění vlhkosti z konstrukcí objektu, u zříceniny Návarov je plánována stabilizace hradního zdiva a zlepšení přístup do areálu hradní zříceniny. V kostele v Jablonci nad Nisou díky poskytnuté částce budou pokračovat v restaurování unikátních varhan.

Bc. Lenka Klimentová
lenka.klimentova@kraj-lbc.cz