Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Kvůli další etapě oprav bude od čtvrtka 16. do neděle 19. října uzavřen most přes Nisu na krajské parkoviště a ke vstupu do jídelny. Pro přechod řeky po dobu oprav je třeba využít lávku v parku (směrem k iQLANDII).

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Cidlina-Doubravice

Mgr. Zuzana Šiftová

vedoucí oddělení rozvojových koncepcí

  • 22. 11. 2021 09:31

Sdílet referenci

Fotografie: Roztěžená část ložiska stavebního kamene s patrnými různě zbarvenými proudy melafyrů.

 

Povrchová těžba - dotěžované ložisko.

Mapa - Surovinový informační systém ČGS

Střety:
  • ochranné pásmo vodního zdroje - Cidlina (stupeň III)
  • PUPFL - les hospodářský
  • ÚSES - Obora, Kozlov-Tábor (kategorie regionální biocentrum)
  • evropsky významná lokalita (EVL) - Kozlov-Tábor
  • Geopark Český ráj

 

Informace z Aktualizace Regionální surovinové politiky Libereckého kraje:

Probíhá těžební a sanační činnost, ložisko před ukončením, nízká životnost zásob.

Opatření B.4.4.  Za územně stabilizované ložisko považovat nevýhradní ložisko Studenec u Horek produkující melafyrové drtě v kvalitativních třídách většinou vhodných pouze na posypy lesních a polních cest. Nadále počítat s dalším plánovaným rozvojem dobývání na ložisku Studenec u Horek v souvislosti s jeho rozšířením a navýšením disponibilních zásob v souladu s projednávaným územním plánem obce Studenec – změna č. 2. Další lokalitou je malý dotěžovaný kamenolom Cidlina-Doubravice, kde se rovněž produkují melafyrové drtě a štěrkodrtě nízké kvality vhodné většinou na posypy a podsypy místních komunikací. Při dotěžování ložiska Cidlina-Doubravice minimalizovat zásahy do EVL Kozlov-Tábor a především porostů květnatých bučin. V rámci rekultivací podporovat přirozenou sukcesi.

Opatření B.4.8.    Po ukončení hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem na ložiskách Bezděčín, Smrčí 2 a 3, Tachov u Doks, Záhoří-Proseč, Chlum-Maršovický vrch (Újezd) a dále Studenec u Horek a Cidlina-Doubravice řádně vytěžené prostory rekultivovat podle schváleného plánu sanace a rekultivace dle platné legislativy. Doporučujeme v rámci rekultivace zachovat obnažené skalní odkryvy s unikátními geologickými útvary, pro demonstraci vulkanologických fenoménů, které mohou být zpřístupněné v rámci Geoparku.  Obnažené těžební stěny a prostory spíše revitalizovat než rekultivovat, tj. využívat přírodních procesů pro dosažení reliéfově a biotopově různorodého prostředí a více praktikovat přírodě blízkou obnovou těžbou narušeného území (s maximálním uplatněním přirozené sukcese) využívající přírodních procesů za účelem vytvoření přírodně hodnotných ekosystémů; pouze v ojedinělých případech po detailnější analýze potenciálních rizik zvážit možnosti částečného zavezení vytěžených prostor inertními materiály (lom Tachov u Doks).

Číslo ložiska
D-5232100
Obec
Lomnice nad Popelkou
Surovina
Stavební kámen
Stav využití
Využívané
Druh ložiska
Nevýhradní
Název organizace
Stavoka Kosice, a. s.
Objem těžby
25 tis. t (rok 2022)
Životnost zásob
do 5 let, bez možnosti rozšíření

Sdílet referenci

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky