Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Kvůli další etapě oprav bude od čtvrtka 16. do neděle 19. října uzavřen most přes Nisu na krajské parkoviště a ke vstupu do jídelny. Pro přechod řeky po dobu oprav je třeba využít lávku v parku (směrem k iQLANDII).

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Záhoří-Proseč

Mgr. Zuzana Šiftová

vedoucí oddělení rozvojových koncepcí

  • 12. 11. 2021 14:34

Sdílet referenci

Současná povrchová těžba - zbytkové zásoby v závěrných svazích lomu.

Mapa - Surovinový informační systém ČGS

Střety:
  • PUPFL - les hospodářský
  • Geopark Český ráj

 

Informace z Aktualizace Regionální surovinové politiky Libereckého kraje:

Dotěžované ložisko bez možnosti dalšího rozšíření a zahloubení. Probíhá těžební a sanační činnost - před ukončením. Jednání s organizací o možném zrušení DP.

Opatření B.4.6.  V rámci dotěžení zbytkových zásob zahloubením ložiska Záhoří-Proseč na kótu 434 m n. m. a následné rekultivace těžbou dotčeného území zachovat nad podložní horninou 1 m mocnou ochrannou lávku a tím zamezit obnažení podložních tufů a zvodnělých štěrkopísků. V případě narušení hladiny podzemní vody zajistit podrobný hydromonitoring a stanovit ochranná opatření proti možnosti znečistění a úbytku vydatnosti okolních jímacích zdrojů a případně kompenzovat náhradu škod vzniklých těžebním a úpravárenským provozem. 

Opatření B.4.8.   Po ukončení hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem na ložiskách Bezděčín, Smrčí 2 a 3, Tachov u Doks, Záhoří-Proseč, Chlum-Maršovický vrch (Újezd) a dále Studenec u Horek a Cidlina-Doubravice řádně vytěžené prostory rekultivovat podle schváleného plánu sanace a rekultivace dle platné legislativy. Doporučujeme v rámci rekultivace zachovat obnažené skalní odkryvy s unikátními geologickými útvary, pro demonstraci vulkanologických fenoménů, které mohou být zpřístupněné v rámci Geoparku.  Obnažené těžební stěny a prostory spíše revitalizovat než rekultivovat, tj. využívat přírodních procesů pro dosažení reliéfově a biotopově různorodého prostředí a více praktikovat přírodě blízkou obnovou těžbou narušeného území (s maximálním uplatněním přirozené sukcese) využívající přírodních procesů za účelem vytvoření přírodně hodnotných ekosystémů; pouze v ojedinělých případech po detailnější analýze potenciálních rizik zvážit možnosti částečného zavezení vytěžených prostor inertními materiály (lom Tachov u Doks).

Číslo ložiska
D-3100601
Obec
Záhoří
Surovina
Stavební kámen
Stav využití
Využívané
Druh ložiska
Nevýhradní
Název organizace
Kozákov - družstvo
Objem těžby
0 tis. t (rok 2022)
Životnost zásob
ložisko prakticky dotěženo, zbytkové zásoby v závěrných svazích lomu, bez možnosti dalšího rozšíření a zahloubení

Sdílet referenci

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky