Řidiči by mohli v Podbozkově jezdit po novém povrchu, kraj chystá také rekonstrukci silnice z Mimoně na hranici kraje

10. 04. 2019

Celkem dva kilometry dlouhý úsek z Podbozkova na Cimbál má v plánu opravit Liberecký kraj. Nejprve však musí uspět se záměrem projektu u ministerstva dopravy a získat peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Jedině tak může rekonstrukce s odhadovanými náklady ve výši zhruba 167 milionů v květnu příštího roku začít. Kraj také hledá zhotovitele rekonstrukce silnice Mimoň – hranice kraje. Oprava 12 kilometrů dlouhého úseku zde vyjde na necelých 190 milionů korun. Kraji pomohou peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), část zaplatí i město Ralsko.

Silnice II/288 v úseku Podbozkov–Cimbál je hlavní přístupovou komunikací ze Semil pro obce Bozkov a Jesenný. Zároveň tvoří alternativní trasu k silnici II/292 ze Semil do Železného Brodu. V rámci rekonstrukce se rozšíří vozovka, vykácí stromy a odvodní komunikace výstavbou dalších propustků.

Vzhledem k tomu, že by stavební práce probíhaly v obtížnému terénu (silnice vede do strmého svahu), jsou náklady na rekonstrukci odhadovány na 167,151 milionu korun. „Pro rozpočet kraje je to značné zatížení. Na letošek máme připraveno na rekonstrukce silnic zhruba 340 milionů a využít peníze jen na tuto silnici by znamenalo vyčerpat polovinu částky. Usilujeme proto o peníze ze SFDI,“ vysvětlil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Předpokládaný harmonogram dalšího postupu u silnice Podbozkov–Cimbál:

duben 2019 – podání žádosti na Ministerstvo dopravy (MD)

duben–květen 2019 – posouzení žádosti v Centrální komisi MD

červenec–září 2019 – rozhodnutí o přidělení dotace prostřednictvím SFDI, schválení závazku kraje v orgánech kraje

září–prosinec 2019 – podpis smlouvy se SFDI, výběrové řízení

leden–duben 2020 – podpis smlouvy se zhotovitelem, návrh a schválení nového řešení

květen 2020 – zahájení rekonstrukce

V průběhu dubna začne také rekonstrukce silnice II/286 v Jilemnici (ulice Žižkova). Zároveň kraj zahájil veřejné zakázky na výběr zhotovitele rekonstrukce silnice III/2904 v Oldřichově v Hájích, silnice II/270 v úseku mezi Doksy a Dubou a severozápadního obchvatu města Zákupy. Všechny rekonstrukce již poskytovatel dotace doporučil k financování z Integrovaného regionálního operačního programu.

Rada kraje včera také schválila zahájení veřejné zakázky na zhotovitele rekonstrukce silnice II/268 z Mimoně na hranici Libereckého kraje. Více jak 12 kilometrů dlouhý úsek se bude opravovat po etapách rozdělených na sedm částí. Kromě opravy a doplnění propustků se v rámci rekonstrukce postaví okružní křižovatka, veřejné osvětlení, dopravní značení, ale i nový most a autobusová zastávka.

„Liberecký kraj má na rekonstrukci již schválenou dotaci z IROP až do výše necelých 157 milionů korun. Ze svého rozpočtu zaplatí kraj přibližně 26,4 milionu korun,“ dodala Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Na rekonstrukci se bude finančně podílet i město Ralsko, které dá přibližně 6,6 milionu korun na opravu chodníků či vybudování stezek pro chodce a cyklisty. Práce by mohly začít letos v létě a budou probíhat dvě celé stavební sezóny.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz