Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Špendlíkový betlém najdete nyní na kraji

Bc. Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

  • 05. 11. 2018 00:00

Sdílet článek

Originální skleněné šperky a netradiční dekorativní předměty, které od roku 1997 vznikají v ateliéru Kamily Parsi, můžete až do konce listopadu vidět na Krajském úřadě v Liberci, ve vitríně kanceláře radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květy Vinklátové.

Kamila Parsi Žďárská se mezi Mistry tradiční rukodělné výroby dostala v roce 2012. Ona sama studovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě, kde v roce 1997 úspěšně zakončila obor Tvorba a výroba skleněných figurek. Bezprostředně po dokončení studií si založila vlastní ateliér, kde vyráběla skleněné foukané květiny a masivní tvarované figury. Ke skleněným objektům přibyla také výroba vinutých perlí. V roce 2000 odcestovala Kamila Parsi Žďárská do Dánska, kde v centru Kodaně pro firmu Glasmenageriet Tivoli předváděla výrobu skleněných figurek v obchodě s českým sklem. Tato praxe ji přivedla k místnímu fenoménu sbírání skleněných špendlíků. Výrobě skleněných miniatur, které se pomocí zatavené jehly zapichují do barevných jehelníčků, se věnuje dodnes.

„Betlém i další výrobky určitě stojí za vidění. Obdivuji mimo jiné zručnost, se kterou paní Parsi dokáže vyrobit tak drobnou skleněnou figurku,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na výzvu vedení Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v roce 2010 realizovala Kamila Parsi Žďárská velkou skleněnou „Kytici“, která je dnes součástí muzejních sbírek a krášlí vstupní halu. Od prvních let její tvorby až po dnešek, vedle své vlastní výroby, realizuje výtvarné návrhy kolegů výtvarníků, kde zapojuje komplexně širokou škálu technik od foukaného a tvarovaného skla, přes vinuté perle, až po využití kombinací skla s kovem či textilem.

Na Krajském úřadě v Liberci jsou k vidění nejen její originální šperky a závěsné dekorace, ale právě i špendlíkový betlém, šach, nebo zajímavé autorské Vánoční ozdoby. Všechny její výroby si můžete také prohlédnout a zakoupit na www.parsi-glass.cz.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky