Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Starostové LK si na exkurzi vyměňovali zkušenosti s tříděním odpadů v obcích

Mgr. Langer Jiří

  • 16. 11. 2012 14:19

Sdílet článek

 

Na poznávací cestu, která je součástí projektu „Intenzifikace tříděného sběru v Libereckém kraji“, se 15. listopadu vydala sedmadvacetičlenná skupina starostů měst a obcí Libereckého kraje. 

Exkurzi pořádal Liberecký kraj zastoupený Markétou Miklasovou, vedoucí oddělení ovzduší a odpadů KÚ LK, ve spolupráci se společnostmi Eko-kom a Envicon. Setkali se zde kompetentní osoby, které se věnují odpadům na komunální úrovni ve prospěch svých občanů. Program přehledně sumarizoval problematiku nakládání s odpady, včetně jejich dotřídění a využití.

Ve společnosti AVE CZ v Benátkách nad Jizerou diskutovali starostové s technickým ředitelem AVE CZ Jiřím Čenským, ředitelem místní provozovny Radkem Krumlem a vedoucím třídící linky Jaroslavem Židlickým.

 

Benátská skládka vznikla v roce 1993 pro nebezpečné odpady, ale skládkuje se zde i komunální a ostatní průmyslový odpad. Areál o rozloze 42 ha má pojmout dle projektu celkem 6 miliónu kubíků odpadu. Tatím je za dvacet let zaplněna zhruba jedna třetina kapacity.

„Skládkový plyn přetváříme na elektrickou energii a prodáváme ČEZu,“ prozradil Radek Kruml.

 

Zároveň se zde ovšem v třídírně zpracovávají plasty, papír a nápojové kartony z tříděného sběru komunálního odpadu v obcích. Jak jsme se dozvěděli, vinou nedostatečné osvěty zatím mnohdy dochází k nevratné kontaminaci tříděného materiálu, což zabraňuje jeho dalšímu zpracování a větší výtěžnosti odpadu.

„Stalo se, že jsme v kontejneru nebo pytli na plasty našli králíka, stavební suť nebo dokonce kraví hlavu,“ povzdechl si Jaroslav Židlický s tím, že přesto je výtěžnost jednotlivých komodit v průměru padesátiprocentní, u papíru však až 92 procent.

„Faktem je, že nejlepší odpad je žádný odpad. Já osobně ale bez produkování odpadu žít neumím," zahájil diskusi věnovanou skládkám, třídírnám a spalovnám odpadu Jiří Čenský.

 

Starostové tak získávali další praktické informace, jak co nejlépe organizovat třídění odpadu v obcích, aby bylo dosaženo čistoty a také efektivity sběru nejrůznějších surovin.


Důsledným dodržováním pravidel a šířením osvěty je podle pracovníků společnosti možné využitelnost odpadu mnohonásobně zvýšit.

„Cesta by však měla směřovat k budování spaloven, které mají například daleko přísnější emisní limity než teplárny,“ připomněl Jiří Čenský a ocenil libereckou spalovnu.

 

Druhou část exkurze absolvovali starostové ve společnosti Transform Lázně Bohdaneč. Ta se zabývá výrobou materiálu traplast právě z plastů.

Technolog společnosti Jaroslav Novák připomněl některé přednosti výrobků – plastové ploty, zatravňovací dlažby, obrubníky, palisády, chodníky, palety a další výrobky, které se dají využít například na dětská pískoviště, zahradní domky, lavičky, sněhové zástěny, mantinely hřišť, ohrady pro zvířectvo a další.

V žádném případě neshnijí, dobře se udržují a vydrží věčnost. Jen se musí při stavbě počítat s tím, že v teple trochu pracují a podle toho se zařídit,“ uvedl technolog.

 „I nám přinesla exkurze mnoho zajímavých podnětů pro další nakládání s odpady a spolupráci s obcemi,“ doplnil Martin Holubec ze společnosti Eko-kom, která jako nezisková akciová společnost vytvořila a efektivně provozuje celorepublikový systém, tedy i v Libereckém kraji, jenž zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na kvalitní evropské úrovni.

Spokojeni byli i starostové, neboť si ověřili, že dobře organizované odpadové hospodářství může přinést obci i nějaké peníze, snížit náklady na odvoz odpadků, případně ušetří peníze občan dobře třídící odpady.

Jak v diskusi například prozradil místostarosta obce Radostná pod Kozákovem Zdeněk Brožek, zastupitelstvo obce na svém loňském zasedání odsouhlasilo kromě zvýšení poplatku za svoz odpadu na 500 Kč na osobu nebo rekreační objekt i zavedení motivačního systému třídění odpadu.

Princip tohoto systému spočívá v tom, že čím více ze svého domovního odpadu občané správně vytřídí , tím menší poplatek za jeho odvoz a likvidaci zaplatí. Podle množství odevzdaného tříděného odpadu se odečítá částka z poplatku za svoz odpadu v následujícím roce,“ popsal místostarosta.

Za jeden kg plastů z domácnosti (směsný plast) se odečte 1,50 Kč z 1 kg nápojových kartonů (tetrapaků) 1,50 Kč a za 1 kg papíru 0,40 Kč.

„Odečtena bude samozřejmě maximálně výše poplatku,“ doplnil místostarosta s tím, že občané na toto motivování slyší, a tak systém dobře funguje. Je adresný díky čárovému kódu na sběrných pytlích a dá se tak kontrolovat kvalita vytřídění. Každý měsíc je pak seznam účastníků a množství vytříděného odpadu zveřejňován na webové stránce obce. V říjnu se například zúčastnilo 44 domácností. http://www.radostna.cz/

„Věříme, že informace z naší „cesty plastů“, jejíž součástí byly skládka, dotříďovací linka a zpracovatel směsných plastů, budou pro účastníky při organizování sběru a třídění odpadu v jejich obcích velmi užitečné,“ uzavřela Ida Svobodová ze společnosti Envicon.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky