Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vinnytská oblast (Ukrajina)

Smlouva - CZ

Smlouva - UKR

Smlouva - ENG

Ukrajina

Ukrajina, druhá největší země v Evropě, je dvakrát větší než Itálie a o něco menší než stát Texas. Na jihu sousedí s Černým a Azovským mořem, sdílí společné hranice s východoevropskými zeměmi Běloruskem, Maďarskem, Moldavskem, Polskem, Rumunskem, Ruskem a Slovenskem.

Ukrajina je převážně rovinatá, s horami pouze na západě (Karpaty) nebo na jihu Krymského poloostrova (Krymské hory). Úrodné pláně země, zvané stepi, jsou ideální pro pěstování plodin, jako je pšenice. Velmi úrodná „černá země“, země, známá jako černozem, je důvodem, proč je Ukrajina známá jako „Chlebník Evropy. Ukrajina je jedním z největších vývozců obilí na světě a největším světovým výrobcem slunečnicových semen.

Ukrajina je poloprezidentská republika. Veřejnost volí prezidenta na pětileté období, ten zase nominuje předsedu vlády. Nominovaného pak schvaluje 450členný parlament země, zvaný Nejvyšší rada.

24. února 2022 ruská armáda za podpory Běloruska napadla Ukrajinu. Jde o největší útok jednoho státu proti druhému v Evropě od druhé světové války. Ukrajinští vojáci a občané bojují statečně – a účinně – za svou zemi proti masivním ruským útokům. Mnoho světových vůdců ostře odsoudilo Putinovy ​​činy a někteří potrestali Rusko zastavením obchodu nebo zavedením zákazů cestování. Doufejme, že tyto tresty – nazývané sankce – poškodí Putina a Rusko natolik, že zastaví boje dříve, než se válka rozšíří do dalších evropských zemí.

Hlavní město: Kyjev

Vznik: 24. srpna 1991

Rozloha: celkem - 603 628 km, vodní plocha 3,8 %

Populace: 41 167 336 (leden 2022)

Nejvyšší bod: Hoverla, 2 061 m n. m.

Největší řeky: Dněpr, Dněstr

Jazyk: ukrajinština

Náboženství: křesťanství

Měna: hřivna

Státní systém: jednotná poloprezidentská republika

Nezaměstnanost: 10,6 % (2021)

 

Vinnycká oblast

Název regionu: Vinnycká oblast

Vznik: 27. února 1932

Rozloha: 26 513 km2

Populace: 1 529 123 (2021)

Hlavní město: Vinnycja

Společné hranice: 7 ukrajinských regionů (oblasti Zhytomyr, Chernivtsi, Khmelnytskyi, Kyiv, Cherkasy, Kirovograd, Odesa) a 191 km dlouhá státní hranice s Moldavskem

Nezaměstnanost: 11,0 % (2021)

Národnostní menšiny: obyvatelstvo regionu se skládá ze zástupců 133 národností a etnických skupin, většinou: Poláci, Židé, Moldavané, Arméni, Bělorusové, Rusové

Administrativní členění: Vinnycká oblast má 63 obcí a 6 okresů

 

Správa oblastí

Každá z ukrajinských oblastí má vlastní zákonodárnou a výkonnou moc, z nichž většina je podřízena ústředním vládním orgánům. Výkonnou moc každé oblasti (stejně jako v jiných pododděleních Ukrajiny) vykonávají místní volené správy. Vedoucí místních správ jsou zase jmenováni a odvoláváni prezidentem Ukrajiny na základě nominace kabinetem ministrů. Podle ústavy by měl šéf místní oblastní správy rezignovat po zvolení nového prezidenta.

Zákonodárnou moc v oblastních vládách vykonávají jejich příslušné oblastní rady, které zase dohlížejí na činnost místních správ. Mají také značné rozpočty spravované oblastní radou (ukrajinsky: обласна рада) složenou z lidových zástupců (představitelů), kteří jsou voleni do úřadu v krajských volbách každé 4 roky, z nichž poslední se konaly v roce 2020.

Doprava a logistika

Vinnycká oblast má výhodnou dopravní polohu, která skýtá další možnosti posílení mezinárodního spojení. Železniční síť regionu zahrnuje provozní trasu v délce 1 124 km, která spojuje všechna hlavní průmyslová centra regionu s městy na Ukrajině, v Asii a Evropě. Vinnycja již má přímé železniční spojení do polského Przemyslu, ze kterého je přístup do dalších měst a regionů v Polsku, Německu, Slovensku, České republice atd.

Mezinárodní letiště Vinnycja se nachází pouhé 2 km od města, za hodinu se zde odbaví 400 cestujících. Odsud se pravidelně létá do zahraničí.

Zemědělství

Vinnycká oblast má jeden z nejsilnějších zemědělských sektorů v zemi, který tvoří 841 zemědělských podniků, 1 893 farem, 274,4 tisíc rodinných farem. Region přispívá 12% k hrubé zemědělské produkci Ukrajiny. Zemědělské podniky všech forem vlastnictví se specializují především na pěstování obilnin a cukrové řepy, chov zvířat, produkci masa a mléka.

Průmysl

V regionu působí přes 1200 velkých, středních a malých podniků rozličných forem vlastnictví, které vyrábějí různé průmyslové produkty. Průmyslová výroba zahrnuje strojírenské, potravinářské, kovoobráběcí, dřevozpracující, farmaceutické podniky, ale i podniky vyrábějící oděvy a textil.

Potravinářský průmysl Vinnycké oblasti je nejslibnějším a investičně nejatraktivnějším hospodářským odvětvím regionu. Tvoří třetinu celkového přílivu přímých zahraničních investic v regionu. Výrobky potravinářského průmyslu se vyvážejí do více než 100 zemí světa.

Minerální zdroje

Vinnycká oblast je pozoruhodně bohatá na nerostné zdroje. Na jejím území se nachází přes 500 ložisek s 18 různými nerosty, desítky ložisek rašeliny i unikátní ložiska žuly, kaolinu a fluoritu.

Energie

Vinnycká oblast je lídrem Ukrajiny v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V kraji působí: 87 solárních elektráren o instalovaném výkonu 297,5 MW, 28 malých vodních elektráren o instalovaném výkonu 22,3 MW, 2 kogenerační jednotky o výkonu 1 615 MW, 3 bioplynové stanice o výkonu 14,2 MW.

Informační technologie

Vinnycká oblast má úspěšný IT sektor. Město Vinnycja zaujímá 6. příčku na Ukrajině v počtu IT specialistů s více než 50 IT společnostmi působícími v regionu.

Vzdělávání

V regionu úspěšně působí 6 univerzit s dlouholetou historií, které nabízejí velké množství praxe a flexibilních programů a jsou otevřené studentům z celého světa: Vinnycja National Agrarian University, Vinnytsia National Technical University, Národní univerzita Vasyla Stusa Doněcká národní univerzita, Mykola Pyrohov Národní univerzita Vinnycja, Státní pedagogická univerzita Mykhaila Kotsiubynskyj, Vinnycký Institut obchodu a ekonomiky Kyjevské národní univerzity obchodu a ekonomiky.

Investiční potenciál

Příznivé investiční klima velmi oceňují partneři z 54 zemí celého světa. Ti již investovali do založení téměř 400 úspěšných společností v regionu s vysokými standardy kvality výroby. Pro přilákání investic do průmyslového sektoru a zvýšení konkurenceschopnosti regionálního ekonomického systému vznikly 3 průmyslové parky: 35,7 hektarů – Průmyslový park Vinnycja, 25 hektarů – Head Vinnycja, 19,3 hektarů – Cluster chladicích zařízení Vinnycja.

Turistický potenciál

Vinnycká oblast má největší počet paláců na Ukrajině. Najdete zde 27 paláců! Mykola Leontovych, slavný ukrajinský skladatel, autor populární vánoční písně "Shchedryk" (známá po celém světě jako "Carol of the Bells"), žil, tvořil a byl pohřben v oblasti Vinnycja. Národní muzeum Pirogov Estate se nachází ve městě Vinnycja. Nikolaj Pirogov, vynikající vědec, skvělý chirurg, který začal používat chirurgickou anestezii, průkopník vojenské polní chirurgie, zakladatel společnosti Červeného kříže žil a pracoval na Cherry Estate posledních 20 let svého života. Jednu z největších světových plovoucích světelných a hudebních fontán najdete ve Vinnycii. Nachází se v kanálu jižní řeky Buh, zaujímá délku 140 m a trysky dosahují až 60 m.

Jedním z nejoblíbenějších míst v regionu Vinnycja je bývalé Hitlerovo sídlo nacházející se 8 km severně od Vinnycja. Komplex Werewolf se rozprostírá přes několik podzemních bunkrů a 80 vnějších budov. Adolf Hitler pobýval ve Werewolf třikrát, celkem 156 dní – déle než v jiných velitelstvích. Každý rok přijíždí do Vinnycké oblasti mnoho turistů, aby podstoupili zdravotní kúru.

Za zmínku stojí, že letovisko Khmilnyk je také známé jako Radonová pokladnice regionu Vinnycja. Jedná se o lázeňské středisko, které má 8 zdravotních středisek. Skalní klášter Ljadiv St. Usiknovenskij se nachází na skalnaté terase 90metrového kopce nad Dněstrem. Založil ho svatý Antonín z jeskyní jako první křesťanský klášter v oblasti a je považován za jednu z nejvýznamnějších náboženských svatyní na Ukrajině.

 

Oficiální webové stránky Vinnycké oblasti:

http://www.vin.gov.ua/

Information about Ukraine

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky