Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

2009

 

Doc. PhDr. Rudolf Anděl, CSc. – za celoživotní přínos v oblasti historie

Historik a pedagog. Patřil k osobnostem, které významným způsobem ovlivnily vývoj a formování libereckého školství a vzdělanosti. Do roku 1972 působil na katedře dějepisu v Ústí nad Labem. Vyučoval na pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci a v letech 1972–1990 působil na Střední ekonomické škole v Liberci. Byl také laureátem Medaile města Liberec a čestným občanem města Liberec.

Miloslav Bělonožník – za celoživotní přínos v oblasti sportu

Československý skokan na lyžích. V roce 1948 obsadil na olympijských hrách ve Svatém Mořici 16. místo. V roce 1955 jako první Čechoslovák překonal stometrovou hranici, když v Oberstdorfu skočil 102 a 107 metrů. Druhý jmenovaný výkon byl zároveň novým světovým rekordem. Po skončení aktivní sportovní kariéry se věnoval stavbě skokanských můstků. Od roku 1969 předsedal subkomisi pro stavbu můstku FIS. Byl autorem projektů skokanského areálu ve Falunu i na Ještědu. Zavedl evidenci, homologaci a vystavování certifikátů skokanských můstků. Při této činnosti využil taktéž znalost šesti světových jazyků.

František Peterka – za celoživotní přínos v oblasti divadla a filmu

Rodák z Prahy. Od mládí se s oblibou věnoval sportu, a i když vystudoval obchodní školu a poté herectví na Pražské konzervatoři, jeho velkým snem vždy bylo stát se vzpěračem a reprezentovat svou zemi na olympiádě. Jeho herecký život byl úzce spjatý s libereckým Divadlem F. X. Šaldy a svůj komediální talent uplatnil i v mnoha populárních filmech. Namátkou jmenujme například snímky Zítra to roztočíme, drahoušku!, Co je doma, to se počítá, Jáchyme, hoď ho do stroje a další. Zřejmě jeho nejpopulárnější televizní postavou se stal Krakonoš z hrané večerníčkové série Krkonošské pohádky, které patří k nejoblíbenějším pohádkovým příběhům několika generací.

Josef Václav Scheybal – in memoriam – za celoživotní přínos v oblasti umění a historie

Malíř, grafik, ilustrátor, historik umění a etnograf. Ve svém díle se zabýval především mapováním lidové architektury severních Čech. Jeho národopisná kresba se stala známým pojmem. Pomáhala také například při rekonstrukci Kopicova statku, roubené usedlosti z konce 18. století na Turnovsku.

Milan Uherek – za celoživotní přínos v oblasti hudby

Český sbormistr, pedagog, klavírista a také hudební skladatel. Byl spoluzakladatelem libereckého Severáčku, se kterým společně se svou ženou Jiřinou Uherkovou získali četná mezinárodní ocenění a absolvovali stovky koncertů v tehdejším Československu i v zahraničí. Působil také jako operní sbormistr v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, lektor sbormistrovských seminářů, zasedal v porotách mezinárodních sborových soutěží.

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky