Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Veřejné opatrovnictví v LK

Počet opatrovanců v obcích LK


Podle zatím posledního sběru dat provedeného Krajským úřadem Libereckého kraje k rozhodnému dni 31. března 2024 vykonává veřejné opatrovnictví celkem 59 obcí (z 215) Libereckého kraje pro 549 opatrovanců.

Všech 10 obcí s rozšířenou působností (OBCE III) Libereckého kraje bylo jmenováno opatrovníkem pro 315 opatrovanců. Mezi města s nejvíce opatrovanci patří Liberec (132), Jablonec nad Nisou (86), Česká Lípa (44) a Nový Bor (26).

Funkci veřejného opatrovníka dále vykonává 11 obcí s pověřeným obecním úřadem (OBCE II) pro 81 opatrovanců. Nejvyšší počet opatrovanců vykazuje město Hodkovice nad Mohelkou (36). Rokytnice nad Jizerou zastupuje 9 opatrovanců. Celkem 8 opatrovaných bylo svěřeno městu Cvikov.

V případě obcí I. typu (OBCE I) se jedná o 38 obcí, které se starají o 153 opatrovanců. Agendou veřejného opatrovnictví jsou zatíženy zejména obce Lučany nad Nisou (32) a Jestřebí (21). Stráž pod Ralskem zastupuje 15 opatrovanců. Obec Nová Ves je opatrovníkem 10 opatrovaných. Ralsko vykazuje 9 klientů. Těchto 5 obcí se nachází v seznamu TOP 10 veřejných opatrovníků Libereckého kraje co do počtu opatrovanců. V 19 případech je obec jmenována veřejným opatrovníkem k 1 opatrovanci.

V porovnání s rokem 2023 vykonává funkci veřejného opatrovníka shodný počet obcí. Celkový počet opatrovanců vzrostl o 21 osob (528). Liberecký kraj zaujímá v počtu opatrovanců mezi kraji poslední místo. S výjimkou Prahy se jedná o rozlohově nejmenší kraj v republice.

Mezi nové veřejné opatrovníky se zařadily tyto obce: Horní Branná, Karlovice, Velké Hamry. Veřejné opatrovnictví již nevykonává obec Bohatice (přešlo do České Lípy), město Rychnov u Jablonce nad Nisou (nově opatrovníkem Liberec) a obec Všeň (úmrtí opatrovance).

Nejvíce opatrovanců mají obce, do jejichž správního území spadá některé zařízení sociálních služeb. Rozsah výkonu státní správy v tomto případě není rozhodující. Institut veřejného opatrovnictví se dotýká všech obcí bez ohledu na typ. Obce jej vykonávají v rámci přenesené působnosti. 

Počet opatrovanců v Libereckém kraji 2016-2024

Počet opatrovanců v Libereckém kraji 2016-2024

 

 

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky