Základní informace o oddělení územního plánování

Oddělení územního plánování vykonává územně plánovací činnost kraje, v rámci které zejména pořizuje závazné Zásady územního rozvoje Libereckého kraje a jejich aktualizace, pořizuje podkladové Územně analytické podklady Libereckého kraje a jejich aktualizace, a průběžně spravuje a aktualizuje veškerá prostorová data (data pro geografické informační systémy) pro územně plánovací činnost.

Jako nadřízený orgán kontroluje zákonnost procesu územně plánovací činnosti obcí a koordinuje jejich rozvoj. V rámci metodické činnosti pořádá porady a semináře, konzultace s úředníky i s občany a zodpovídá různé dotazy k územnímu plánování.

Oddělení územního plánování přezkoumává závazná stanoviska vydaná úřady územního plánování a vydává závazná stanoviska k záměrům, které zasahují na území více úřadů územního plánování v Libereckém kraji.

Dále má na území Libereckého kraje na starosti např. agendu evidence válečných hrobů, vedení seznamu oprávněných investorů a evidenci územně plánovací činnosti obcí a kraje.