Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Výtvarník Josef Sazama s dcerou Ivanou vystavují na kraji tapisérie, koláže, obrazy a barevné kameny
- 28. 11. 2014 15:13
Liberecký kraj pořádá již potřetí výstavu tapisérií, koláží, obrazů a barevných kamenů výtvarníka Josefa Sazamy, poprvé se však k němu připojí jeho dcera Ivana.
Slavnostní vernisáž, se koná 1. prosince v 16 hodin ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje (U Jezu 642 / 2a, Liberec).
Výstavu zahájí statutární náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová, úvodní slovo přednese historik umění Oldřich Palata. Hudební doprovod obstará orchestr krajských úředníků KÚLKY band.
Pětašedesátiletý liberecký výtvarník Josef Sazama, absolvent Střední průmyslové školy textilní v Brně, našel po počáteční tovární praxi uplatnění ve Státním výzkumném ústavu textilním v Liberci. Postupem času ovládl techniky jehlování, všívání a kalandrování natolik mistrovsky, že své pracoviště netkaného textilu proměnil v experimentální ateliér.
Dcera Ivana Sazamová – Slabey absolvovala v roce 1996 SUPŠ v Jablonci nad Nisou, obor šperk.
Výstava bude přístupná široké veřejnosti od 1. do 31. 12. v pracovní dny od 8.00 do 16.00, pondělí a středa do 17 hodin.
ŽIVOTOPIS
Josef Sazama, nar. 27. 3. 1949 v Klatovech.
1964-1968 studium na SPŠ textilní v Brně
1968–1970 textilní technik v PČP Kdyně
1970-1973 textilní technik Textilana Liberec
1973-1988 SVÚT Liberec
dále OSVČ
Nástup jako výzkumný pracovník poloprovozu se zaměřením na netkaný textil. Postupné vytváření technik vhodných pro výtvarné vyjádření, zřízení ateliéru při SVÚT.
Spolupráce s výtvarníky, uměleckými výtvarnými školami, televizí, divadly, dětskými diagnostickými ústavy, atd.
Uspořádání dvou mezinárodních sympozií s textilní výtvarnou skupinou ŽARARAKA.
Po zrušení ateliéru SVÚT 1998 zřízení ateliéru na SPŠ textilní v Liberci. V současné době pracuji jako samostatný textilní výtvarník. Věnuji se tvorbě tapiserií netkanou technikou včetně výroby barevných roun, jehlení, prošívání, adjustování (rámování, lištování). Dále ručnímu tkaní (koberce, módní doplňky, oděvy), mechanickému tkaní, ručnímu tisku, okrajově keramice a dřevu. Nadále spolupracuji zejména s dětskými diagnostickými ústavy.
JOSEF SAZAMA (nar. 1949)
do 15ti–Pošumaví, Pocinovice
do 18ti–SPŠT Brno, do 50ti SVÚT Liberec, nyní atelier v dílnách SPŠ textilní Liberec
Výstavy
1994s výtvarnou skupinou ŽARARAKA Praha v galerii Hůlka, Liberec
Galerie mladých U Řečických, Praha
1995 galerie Rondo, Hradec Králové s Karlem Šlosarem
Krkonošské muzeum, Vrchlabí
1996 galerie Papyrus, Nymburk
galerie Neptun, Liberec
1997 Centrum zdraví, Liberec
klášter v Broumově s Františkem Benešem
1998 Okresní úřad v Liberci
galerie Stará radnice, Broumov s Ivanou Sazamovou
1999 SPŠT v Liberci
galerie Antonín Vodička – Babylon Liberec s Ivanou Sazamovou
Knihkupectví u Fryče
Okresní úřad v Liberci
Zemská vinotéka Liberec
2000 vlastní galerie U Strojníků v Pocinovicích spolu s dcerou Ivanou
2001 dílny SPŠT v Liberci
2003 Čajovna 82 vůní v Liberci
2006 Čajovna 82 vůní v Liberci
2007 Galerie Boženy Němcové Liberec
Vinotéka U tří křížů pana Matušky
Birmingham International Center, Alabama, USA
2007 Malé divadlo v Liberci
2008 Státní zámek Zákupy-projekt Tvoříme duší
Městský úřad Zákupy
Krajský úřad Libereckého kraje
2011 Krajský úřad Libereckého kraje s výtvarnicí Danou Rezkovou
Realizace
Dům techniky Prachatice – opona
restaurace APETIT Hrádek nad Nisou – tapiserie
Lesní hotel Harrachov – tapiserie
VZP Jablonec nad Nisou – koláže
Okresní úřad v Liberci – tapiserie
Hotel Zbraslav – tapiserie
Státní pojišťovna v Liberci – tapiserie
Textil Liberec – tapiserie
Kooperativa Praha – tapiserie
firma MERZ Liberec – tapiserie, paraván
firma ECENA Liberec – tapiserie
firma SCANBIS, Švédsko – tapiserie
Práce z posledního období lze shlédnout většinou v galerii KATKA (Jablonecká ulice, Liberec) nebo na Střední průmyslové škole textilní v Liberci ve školních dílnách.