Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Hejtman LK Stanislav Eichler předal Zlatušce Koutníkové cenu Křesadlo 2011 za dobrovolnictví

Mgr. Langer Jiří

  • 13. 12. 2011 16:05

Sdílet článek

 

Hejtman LK Stanislav Eichler a jeho statutární náměstkyně s Lidie Vajnerová (SOS) se včera večer v Malém divadle v Liberci zúčastnili slavnostního předávání Křesadla 2011 - ocenění dobrovolníkům Libereckého kraje.

Záštitu nad akcí, kterou pořádalo  Občanské sdružení D.R.A.K.,.převzali hejtman Libereckého kraje a primátorka města Liberce Martina Rosenbergová, kterou na vyhlášení zastupoval její náměstek Kamil Jan Svoboda.

V prvním ročníku znovuudělování cen Křesadlo (v minulosti byly ceny uděleny v letech 2004 – 2006) v Libereckém kraji bylo v roce Evropského dobrovolnictví 2011 nominováno celkem 13 dobrovolníků. Z nich bylo na slavnostním večeru oceněno šest nejlepších i patronem sdružení D..R.A..K. Vlastimilem Harapesem.

V kulturním programu vystoupila skupina bubeníků ARIES-PERCUSSION.

 

Ocenění dobrovolníci

Zlatuška Koutníková

 

Před pěti lety oslovila Dětský domov v Jablonném v Podještědí  paní Koutníková z nedaleké Chotyně. Nabídla domovu spolupráci a sponzorství všech aktivit, které domov pro děti pořádá. Paní Zlatuška zaktivizovala laskavé občany Chotyně a Hrádku nad Nisou, mladé i ty dříve narozené, a vybídla je ke spolupráci s domovem. Vytvořila se tak komunita lidí, jejímž cílem se stala pomoc dětem, které vyrůstají v dětském domově. Báječná parta lidí, která s domovem již pátý rok spolupracuje.

Díky těmto laskavým lidem jsou pod vedením paní Zlatky Koutníkové pořádány slavné „Country bály“, jejichž finanční výtěžky jsou věnovány na volnočasové aktivity a další potřeby našich dětí. Zlatka a její tým pro děti z našeho dětského domova organizuje výlety za kulturou i do přírody, pravidelně také pořádá každý červen Den dětí. Tato akce je plánována zhruba pro 100 účastníků a koná se v rozlehlé zahradě domova. Už nyní se na další akci Mezinárodního dne dětí všichni velmi těšíme.

Pokud je potřeba přiložit ruku k dílu přímo v dětském domově, tým Zlatky je vždy připraven. Od roku 2008 pracuje při našem dětském domově nové zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc „Hvězdička“. Toto nové oddělení má díky Zlatce a jejímu týmu umytá okna, vymalováno, vyčištěné koberce. Dětem byly věnovány nové venkovní lavičky a stoly, stany, spousta hraček, houpačka a hlavně nádherný bazén, který děti rády a často v létě využívají.

Pokud k nám naši přátelé z Chotyně a Hrádku přijedou, vždy jsou dětmi radostně vítáni (nikdy nepřijdou za dětmi s prázdnou). Za pět let našeho společného přátelství jsme od nich získali na aktivity v Dětském domově a zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Hvězdička přes 150000 Kč. Samozřejmě přátelství se penězi vyjádřit nedá, proto je třeba napsat, že vyjma finančních prostředků jsme obohaceni o pocity radosti z toho, že existuje na světě mnoho nezištných a laskavých lidí, kteří rádi pomohou. A to, že mezi takové lidičky patří právě Zlatuška Koutníková, nás všechny z domova moc těší.

 

 

Antonín Ferdan

Antonín Ferdan je ukázkovým příkladem mladého, inteligentního, schopného a sympatického muže, kterým svým chováním ukazuje cestu, kterou bychom se mohli a hlavně měli v současné společnosti držet. Antonín, vystudovaný učitel občanské výchovy a českého jazyka, neúnavně vede LOS – Libereckou občanskou společnost a odolává s ní všem nástrahám, které mohou mladou neziskovou organizaci potkat. Vedle toho, že je motivujícím předsedou, kterého si všichni nesmírně váží, je také schopným pedagogem, který se snaží přistupovat k výuce v duchu zásad neformálního vzdělávání a propojovat ho tak se vzděláním formálním. Aktivně pomáhá vytvářet občanskou společnost, bojovat proti apatii občanů Liberce k čemukoli a aktivizovat hlavně mladé lidi k převzetí zodpovědnosti za svá rozhodnutí.

Jako dobrovolník je Antonín v LOS-Liberecké občanské společnosti již třetím rokem a za dobu své působnosti zrealizoval celou řadu projektů s lokálním i mezinárodním dopadem a dokázal povznést LOS mezi respektované neziskovky Libereckého kraje.

Hana Musilová

Hana Musilová se zařadila do dobrovolnického AMIKUS při Komunitním středisku KONTAKT Liberec, p.o. v lednu 2011. Jako dobrovolnice v programu „Senior“ dochází jednou týdně na 1 až 2 hodiny do domácnosti osamělé seniorky ve věku 86 let, která trpí zeleným zákalem, v důsledku něhož je částečně nevidomá (rozpozná pouze siluety). Paní Hana Musilová se vždy projevuje jako vstřícná, obětavá společnice, která dokáže seniorce trpělivě naslouchat. Nejkrásnější chvíle obě zažívají, když si povídají o seniorčině životě a ve vzpomínkách procházejí okolím jejího bydliště. V případě, že je příznivé počasí, vyrážejí spolu na procházky po nejbližším okolí. Svými návštěvami Hana Musilová pomáhá seniorce ke zkvalitnění jejího života, k odstranění pocitu samoty, není tedy divu, že se „babička“ na pravidelné návštěvy své „Haničky“ tolik těší. Za zmínku stojí také skutečnost, že Hana Musilová ovládá českou znakovou řeč, kterou v dřívější době používala v komunikaci s neslyšícími lidmi. V případě, že se mezi klienty objeví neslyšící, je ochotná vykonávat dobrovolnickou činnost i u těchto klientů.

Paní Hana Musilová v říjnu 2010 založila při Komunitním středisku KONTAKT, p.o. nový klub s příznačným názvem „Radost“, jehož činnost je zaměřena na aktivity pro seniory s cílem zkvalitnění jejich každodenního života. Zde působí jako vedoucí klubu. Aktivně a s velkým nasazením připravuje pro své členy výlety, kulturní akce, pravidelnou účast na sportovních kláních. A právě s činností klubu „Radost“ úzce souvisí i další dobrovolnická aktivita Hany Musilové. Začátkem letošního roku připravovala pro své členy zajímavou exkurzi do Severočeského muzea, při které s nimi chtěla navštívit i prostory, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Při jednáních se seznámila s knihovnicí muzejní knihovny, která pracuje na náročném úkolu, a sice dát do pořádku evidenci a kartotéku muzejní knihovny, což pro ni znamená práci na cca 3 až 4 roky. Slovo dalo slovo a Hana Musilová se nabídla, že bude do muzea ve svém volnu docházet a bude s touto prací pomáhat jako dobrovolnice. A nejenom ona sama, ale zlákala pro knihovničení ještě čtyři další seniorské nadšenkyně. Takže společně s nimi od ledna 2011 dochází jednou týdně na 3 hodiny do muzejní knihovny, kde vypomáhají s vytvářením kartotéky odborných i historicky vzácných knih, které slouží ke studijním nebo k vědeckým účelům. Je to záslužná dobrovolnická činnost, která je přínosem pro obě strany. Muzeum získalo obětavé pomocnice a Hana Musilová se svými kolegyněmi mají možnost nahlédnout do knih, které se běžnému čtenáři vůbec nedostanou do ruky.

Obě dobrovolnické aktivity umí Hanička Musilová provázat. Prací v knihovně totiž získává i spoustu nových poznatků, které může své „babičce“ na svých návštěvách u ní předávat, čímž se rozšiřují okruhy témat, o kterých mohou spolu hovořit. Hana Musilová takříkajíc „zabila dvě mouchy jednou ranou“, sama sebe v seniorském věku udržuje duševně svěží a stejně působí i na svoji seniorku.

Tereza Šímová

Tereza se začala věnovat dobrovolnické činnosti pod hlavičkou Dobromysli v říjnu 2010. Avšak v uvedené době již měla za sebou dvouletou zkušenost s nemocničním dobrovolnictvím. V současnosti vede jako dobrovolnice-lektorka počítačový kurz pro pacienty oddělení psychiatrie a sexuologie.

Kurz probíhá jednou týdně v průběhu školního roku v nemocniční počítačové učebně. Je zaměřen na práci s textovým editorem, elektronickou poštou a internetem. Velmi přínosné pro pacienty je zejména praktické využití internetu např. pro styk s úřady, hledání práce či podnájmu.

Terezina dobrovolnická činnost vyniká zejména její trpělivostí se specifickými posluchači kurzu, která vyžaduje vhled do člověka nemajícího s počítači valné nebo žádné zkušenosti. Nezanedbatelný je též její přínos v oblasti destigmatizace psychiatrie a jejích pacientů.

Pacienti, kteří nemají díky své závislosti na alkoholu základní sociální a pracovní návyky získávají od Terezy mnohem více než „pouhé“ počítačové dovednosti a za to jí patří velké ocenění nejen od personálu psychiatrie pro dospělé, ale i od pacientů kteří se potýkají se svojí závislostí na alkoholu.

Tereza se jako dobrovolnice zúčastňuje i všech akcí pořádaných občanským sdružením OBZOR. Mnoho akcí také navrhla a zorganizovala sama. OBZOR sdružuje osoby s velmi těžkým zdravotním postižením a není snadné těmto lidem pomáhat. Všichni ji za její elán a nadšení obdivují a berou ji jako „svoje sluníčko“.

Terezka Šímová prokázala své dobrovolnictví bez hranic i při loňských povodních, kdy v rámci své dovolené pracovala jako dobrovolnice při likvidaci následků záplav v oblasti Hejnic a Raspenavy. Také ji mnozí znají z jejího působení v oblasti ekologických dobrovolnických aktivit při péči o Jizerské hory a podobně.

 

Karel Leiss

Karel je spjatý se sdružením Čmelák – společnost přátel přírody téměř od samého počátku. Jako jeden z mála dobrovolníků pamatuje ještě jeho dřívější název Staří ochránci Jizerských hor (SOJH), pod kterým sdružení vzniklo v roce 1994 a už 10 let s radostí a nadšením jezdí na „víkendovky“ a „Týdny pro les“ - akce zaměřené na aktivní pomoc při obnově lesa. Karel pomohl vysadit již stovky sazenic původních druhů dřevin a vyzkoušel si snad všechny druhy práce v lesním terénu od výsadeb sazenic, práci s křovinořezem, sečení orchidejové louky až po práci v lesních školkách. Díky jeho práci a píli se mu naskytla možnost i organizovat některé víkendovky, a tak pomoci i v jiných aktivitách sdružení než pouze samotnou prací v terénu. Díky Karlově usilovné práci a výborné spolupráci mu bylo zhruba před rokem nabídnuto místo čestného člena v členské schůzi sdružení, a tak se podílí nejen na vysazovaní sazenic a navracení života do našich lesů, ale nyní se jako čestný člen podílí i na důležitých rozhodnutích a směřování organizace. Karel je nepostradatelným členem nejen kvůli jeho spolehlivosti a svědomitosti, ale především si velmi vážíme toho, že je kdykoli ochoten pomoci a vyjít vstříc. Je tu vždy, když je potřeba.

 

 

 

 

Eva Barkmanová

Paní Eva Barkmanová působila jako učitelka na ZŠ od roku 1958 v České Lípě a od roku 1980 do roku 2011 v Novém Boru a to i ve svém důchodovém věku. Její povolání bylo jejím životním posláním, zrovna tak jako dobrovolnická činnost, která je vykonávána od r. 1994 dosud.

Při svém náročném povolání se stala v roce 1994 nejdříve řadovou členkou Arcusu, klubu onkologických pacientů, když sama onemocněla zákeřnou nemocí. Později v této organizaci působila v různých funkcích výboru. Po rozdělení organizace na Arcus – onko centrum a Českolipskou vesnu opět působila v různých funkcích výboru Českolipské Vesny, od roku 2005 jako místopředsedkyně klubu Českolipské Vesny a od roku 2008 jako předsedkyně klubu Českolipské Vesny.

Českolipská Vesna již několik let sdružuje onkologické pacienty a jejich rodinné příslušníky a přátele v České Lípě. Cílem je pomáhat a zlepšit kvalitu života onkologických pacientů, pořádáním seminářů a přednášek pro členy klubu, přednášek pro veřejnost, zajišťování ozdravných pobytů. Činností klubu je také zajišťování preventivních akcí pro školy, organizování Českého dne proti rakovině – kytičkového dne – na pomoc onkologii, zorganizování akce „Každý svého zdraví strůjce“ pro širokou veřejnost, spolupráce s Ligou proti rakovině, s Aliancí žen s rakovinou prsu, kde pořádají společné preventivní akce např. Dokážeš to také (turistické výstupy), Plaveme prsa atd. Dále spolupracuje s organizací Člověk v tísni (pomoc při víkendových akcích).

Na paní Evě Barkmanové je obdivuhodný její temperament a chuť se poprat s jakýmkoliv problémem. Jaké to je, když člověk onemocní zákeřnou nemocí, zažila na vlastní kůži, ale rozhodně ji to nezlomilo. Naopak v duchu hesla, co tě nezabije, to tě posílí, se pustila do boje s nemocí, která je obávanou diagnózou všech lidí bez rozdílu věku a pohlaví. Svůj optimizmus, elán a své vlastní zkušeností rozdává všem, kteří se ocitli v nelehké životní situaci a to vždy s úsměvem a velkým pochopením. Svému poslání se věnuje plně a zcela nezištně, nikdy jí nešlo o vlastní slávu, ale o to, aby pomohla těm, kteří to potřebují.

 

KDO JE DOBROVOLNÍK?
„Dobrovolníci jsou odvážní lidé a jsou ochotni se za něco postavit. Jsou ochotni zasvětit své ruce, svou mysl a především svá srdce službě ostatním. Tím přinášejí lidem naději a dodávají jim sílu k překonávání jejich slabostí. Odměnou za to jim je vědomí, že jejich činnost má skutečný význam. Jejich odvaha a odhodlání by měly být pro nás pro všechny inspirací k činům. Dobrovolníci mohou transformovat naši společnost ku prospěchu svých spoluobčanů. Aby se tak stalo, společnost musí považovat dobrovolnou činnost za významnou hodnotu a podporovat působení dobrovolníků doma i v zahraničí.“
(Z poselství generálního tajemníka OSN Koffiho Annana k zahájení Mezinárodního roku dobrovolníků v roce  2001)

Kdo mohl cenu získat:
Občan – fyzická osoba, která vykonává dobrovolnou činnost v Praze či v kraji, regionu, městě, kde bude cena udělována, tady dobrovolník, který pomáhá v neziskové organizaci, nebo i nezávisle na organizaci.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky