Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Bakterie klostridie jako zabiják? Silná slova, která plynou z neznalosti

26. 07. 2012

 

 

Superbakterie Klostridie“ svým celým a odborným názvem Clostridum difficile je anaerobní sporulující bakterie, která se běžně vyskytuje u lidí, zvířat i v životním prostředí. Klostridia jsou unikátní svou schopností dlouhodobě přežívat díky odolnosti vůči celé řadě antibiotik a dovedností tvořit spóry. U lidí je výskyt C. difficile v tlustém střevě poměrně běžný, vyskytuje se u více než poloviny novorozenců a desetiny až pětiny dospělých lidí.

 

„Problémová je však situace, kdy u nemocného člověka dojde k souhře několika faktorů. Léčba antibiotiky například na zápal plic nebo močovou infekci, zpomalení pohybu střeva v důsledku ulehnutí na lůžko, podání léků proti bolesti, či protivředově působící léky. Za těchto okolností může dojít k množení klostridií v tlustém střevě a k produkci toxinů poškozující stěnu střeva nebo perforaci střeva,“ říkáprimář infekčního oddělení Krajské nemocnice Liberec Adam Vitouš.

Zároveň však upozorňuje, že je potřeba si uvědomit, že vážné komplikace u této infekce mají nejčastěji nemocní v pokročilejším věku (nad 80let), kteří navíc přichází do nemocnice primárně s jiným problémem. Hodnocení příčiny smrti může být tedy hodně problematické.

 

„Od roku 2010 jsme na našem oddělení hospitalizovali 20 lidí s klostridiovou kolitidou, jen jeden průběh byl velmi vážný s nutností operace na tlustém střevě, nikdo s pacientů nezemřel. Infekce vyvolané C.difficile je svým způsobem specifická s nároky na izolaci a cílenou léčbu s dostupností kvalitní mikrobiologické diagnostiky, je tedy vhodné tyto pacienty léčit na infekčním oddělení, navíc naše pracoviště je jedno z center aktuálně probíhající mezinárodní studie hodnotící nové způsoby léčby,“ uvedl šéf infekčního oddělení.

 

Nárůst počtu pacientů v posledních letech souvisí se zlepšenou diagnostikou těchto nemocí, větším používáním a nadužíváním antibiotik, stárnutím populace a schopností bakterií včetně klostridií na všechny tyto jevy reagovat. V žádném případě bych toto onemocnění nepodceňoval, avšak vážný nebo smrtelný průběh může mít celá řada nemocí, proto slova jako superbakterie nebo zabiják jsou zbytečná a plynou z neznalosti věci,“ uzavřel primář Vitouš.

 

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588