Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Bratři Stolínové představují v Oblastní galerii legendární prostor v novém kontextu

15. 12. 2022

Reinterpretace prostoru je hlavní myšlenkou instalace Index 2 Jana a Petra Stolínových v Oblastní galerii Liberec, která je v liberecké Oblastní galerii k vidění od 16. prosince.

Bratři Stolínové dalece překračují každý ve svém oboru svou tvorbou a vizionářstvím hranice regionu. Společná instalace v Oblastní galerii v Liberci je tak logickým krokem,“ dodala Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Tvorba bratrů je inspirována minimalistickým hnutím a vychází z elementárních atributů a jednoduché geometrie. Odstraněním všeho nepodstatného z prostorů autoři vyzývají k intenzivnějšímu vnímání přítomnosti základních a důležitých součástí díla a vybízejí k dalšímu rozjímání o prostoru a světle. Jádro spolupráce obou bratrů tkví ve zcela zásadní reinterpretaci prostoru. Vědomě pracují jak s materiály, které jsou velmi přítomné – s bohatou texturou a silnou fyzickou přítomností, tak s materiály, kterých se nelze dotknout, ani je uchopit, jako je zvuk, mlha, světlo a prázdno. Všudypřítomný a vše zaplavující industriální zvuk vytváří napětí, na jehož hraně balancuje celé dílo Index 2. Vzniká tak určitý Gesamtkunstwerk, kdy autoři dosahují neobvyklou syntézou maximálního účinku.

V prostoru vyplněném zvukem, světlem a bílou barvou se rozpíná ohromující šest metrů vysoký bílý objekt, vyzývající k zamyšlení a k vlastní interpretaci. „Při pohledu do útrob monumentálního kvádru se dostaví pocit bezbřehosti zahalený v mlze a ostrém bílém světle, který vyvolá přesvědčivý dojem prázdnoty,“ popsala kurátorka výstavy Johana Kabíčková. „Avšak i když instalace oplývá stejně jako Pandořina skříňka tajemstvím a mystérií, ten, kdo se ji pokusí otevřít, nenalezne zhoubu a zkázu, nýbrž pravdu ukrytou v jednoduchosti.

Petr Stolín studoval architekturu na VUT v Brně, po škole pracoval ve Stavoprojektu Liberec a následně v ateliéru u Karla Hubáčka v SIALu. V roce 1993 začal působit samostatně a v roce 2015 založil s Alenou Mičekovou ateliér CUBE LOVE. Je držitelem Grand Prix Obce architektů a několika titulů Stavby roku, roku 2016 se rovněž stal prvním vítězem nově založené České ceny za architekturu za stavbu ZEN Houses. Podruhé si hlavní cenu ČCA odnesl opět v roce 2019 za realizaci MŠ Nová Ruda ve Vratislavicích. Petr Stolín se také věnuje pedagogické činnosti a vede Katedru architektury na FUA TUL v Liberci.

Jan Stolín vystudoval sochařství na VŠUP v Praze. Kromě vlastní tvorby příležitostně spolupracuje se svým bratrem, vede Katedru umění na FUA TUL a věnuje se také kurátorské činnosti. V roce 1997 spoluzakládal a vedl galerii Die Aktualität des Schönen a od roku 2013 je uměleckým vedoucím galerie Cube × Cube Gallery. Účastnil se mnoha výstav a v roce 2000 byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jeho dílo je zastoupeno v řadě sbírek (Národní galerie v Praze, Oblastní galerie Liberec, Sbírka současného umění v Mikulově, Sbírka Jiřího Valocha).

Výstavu lze zhlédnout na ochozu bazénové haly. Potrvá do 7. května 2023.

TZ: Oblastní galerie Liberec

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324