Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Hydroponie se stupňuje: liberecká zoo začíná s pěstováním salátů i bylinek
- 02. 07. 2025 14:51
- Kultura
Své ekologické a inovativní přístupy k provozu i péči o zvířata opět rozšiřuje Zoo Liberec. Ve svém areálu instalovala dva hydroponické pěstební stojany, které získala díky spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Navazuje tím na studentský projekt Salát na střeše, jehož cílem bylo ukázat, jak lze využít městské prostory – například střechy budov – pro udržitelné zemědělství.
Projekt vznikl jako součást doktorandské práce studentky architektury Terezy Nalezené, která na střeše univerzitní budovy úspěšně pěstovala saláty bez použití půdy ve snaze upozornit na potenciál střech průmyslových hal, skladů a supermarketů pro lokální pěstování potravin.
Zoo Liberec se rozhodla tuto myšlenku následně převzít a přizpůsobit ji svým potřebám. Od univerzity získala po ukončeném výzkumu doktorandky dva hydroponické stojany o celkové kapacitě 400 pěstebních slotů, které umístila přímo do návštěvnické části svého areálu – na louku za hlavní vchod do zoo a do Dětského koutku. Obě zařízení by mohla zahradě vyprodukovat až 500 salátů měsíčně. Čerstvě sklizené rostliny se pak stanou součástí krmné dávky pro celou řadu chovaných zvířat.
„Ročně spotřebujeme více než dvaadvacet tisíc kusů různých druhů salátů pro krmení plazů, malých savců, primátů i kopytníků,“ říká zooložka a specialitka výživy Petra Bolechová. „Saláty a jiné zelené krmení se mimo jiné předkládá i plazům, kteří jsou choulostiví na obsah dusitanů, dusičnanů a jiných látek, které může průmyslově produkovaná zelenina obsahovat ve větším množství. Vlastní hydroponické pěstování, kde víme, jaké látky a v jakém množství do pěstebního systému přidáváme, je jistotou produkce krmivové základny i pro nejchoulostivější druhy zvířat,“ dodal veterinář a ředitel zoo David Nejedlo.
Hydroponie představuje moderní způsob pěstování rostlin bez půdy, kdy kořeny čerpají živiny z vodního roztoku. Tento systém je nejen efektivní a šetrný k životnímu prostředí, ale také umožňuje pěstování na místech, kde by běžné zemědělství nebylo možné.
„Od této aktivity si slibujeme nejen větší soběstačnost, ale také by měla sloužit jako vzdělávací pomůcka a inspirace pro návštěvníky, jak lze inovativní technologie využít v praxi – a to nejen v péči o zvířata, ale i v širším městském kontextu,“ říká ředitel zoo.
„Jedná se o vynikající příklad spolupráce zoologické zahrady s Technickou univerzitou. I v tomto případě se jedná o využitelnou technologii v rámci zahrady, kdy si může zahrada část zeleniny vypěstovat a nemusí ji nakupovat. Samozřejmě neobstará veškerou potřebu. Navíc, zahradu navštíví statisíce lidí, vznikne tak možnost tuto metodu hydroponického pěstování zeleniny propagovat,“ doplnila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Zoo Liberec se do alternativních způsobů zemědělství zapojila již v minulosti, kdy ve své Jedlé zahradě spojila pěstování zeleniny s chovem ryb a prezentovala tím systém a myšlenky akvaponie. Oba tyto ekologické způsoby pěstování rostlin pak zahrada plánuje využít i v novém velkém pěstebním zázemí, které vznikne v Údolí ohrožené divočiny.
TZ: Zoo Liberec