Centrum vzdělanosti LK chystá přehlídku středních škol ,,Perličky českého řemesla” na podporu odborného vzdělávání TECHyes

• 14. 04. 2010 17:17

Centrum vzdělanosti Libereckého kraje a Liberecký kraj připravily v týdnu od 19. dubna do 25. dubna 2010 pod názvem „Perličky českého řemesla festival českých řemesel,“ na kterém se představí střední školy z Libereckého kraje s ukázkami řemesel, s prodejní výstavou studentských prací a s dílničkami, kde si každý návštěvník může vyzkoušet svou zručnost a shlédnout i módní přehlídky.

Celá týdenní akce, nad níž převzal záštitu Radek Cikl (ČSSD), náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu, se uskuteční v prostorách Centra vzdělanosti Libereckého kraje na Masarykově třídě v Liberci.

V celém světě si cení českých odborníků pro jejich šikovnost, a proto je důležité, abychom i jako Češi byli schopni podpořit naše odborné řemeslo a uvědomili si, že právě naší zručností a řemeslem jsme schopni udržet si konkurenceschopnost ve světě,“ řekl Radek Cikl.

Návštěvníci budou moci shlédnout foukání vánočních ozdob u kahanu, výrobu drobných šperků, výrobu figurek a vinutých perlí u kahanu, ukázky broušení skla, ukázky zpracování skla technikou Tiffany, výrobu výrobků ze dřeva, ukázky odborné tvorby na PC studujících architektů a strojařů či navrhování staveb na PC, ukázky odborné tvorby v 3D grafice, prezentaci chemických programů, ruční tkaní a vyšívání, paličkování, ukázky techniky kresby a malby. Během festivalu se uskuteční módní přehlídka v intervalech od 10:30 a od 13:30 hodin. Návštěvníci budou moci také ochutnat míchané nápoje či palačinky, vyzkoušet si výrobu náhrdelníků, náušnic, korálkových zvířátek, výrobu výrobků u kahanu a mnoho dalších.

V průběhu festivalu se bude konat i řada přednášek vztahující se k podpoře odborného vzdělávání a k historii řemesel v Libereckém kraji. Festival se tak stal součástí kampaně na podporu odborného vzdělávání TECHyes.

Program festivalu:

19.4.2010       Řemesla z pohledu archeologie v Libereckém kraji – Petr Brestovanský, archeolog

14:00 – 16:00 Průřez od neolitu do novověku, prezentace místních nálezů, archeologické lokality (Bedřichov,

Příšovice, Kryštofovo údolí, Jablonec nad Nisou, Železný Brod

Místo konání: Centrum vzdělanosti Libereckého kraje

20.4.2010      Cesta za skleněným snem aneb školní výlet

9:00 – 15:00 Prohlídka Středníuměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, Firma Detesk s.r.o.,

(dekorační a technické sklo), Kortanglass ( firemní prodejna s předváděním ruční výroby vinutých

perlí) a Galerie na Rynku

21.4. 2010      Setkání výchovných poradců škol Libereckého kraje

Semily, Jablonec nad Nisou česká Lípa

9:00 – 12:00 Uplatnění absolventů na trhu práce ( Mgr. Dvořák), poskytování stipendií středním školám

(Mgr. Junková), Problematika zaměstnávání absolventů ( Ing. Procházka), projekt Poradenství

v Libereckém kraji (Mgr. Křeček), nové projekty v Libereckém kraji ( Mgr. Drahoš)

13:00 – 16:00 Stejný program pro Liberec

Místo konání: Centrum vzdělanosti Libereckého kraje

22.4.2010        Prezentace středních škol Libereckého kraje

10:00               Slavnostní zahájení

22.4. – 24.4.    Prezentace středních škol Libereckého kraje

10:00 – 18:00 Střední škola řemesel a služeb, Smetanova 66, Jablonec nad Nisou

Střední odborné učiliště nábytkářské s.r.o.

Střední škola tvorby a designu nábytku s.r.o.

Střední průmyslová škola stavební, Sokolské náměstí 14, Liberec

Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Wolkerova 316, 47301, Nový Bor

Střední průmyslová škola textilní, Tyršova 1, Liberec

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Smetanovo zátiší 470, Železný Brod

Střední škola technická, Belgická 11, 46605, Jablonec nad Nisou

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Kamenický Šenov

Střední škola uměleckořemeslná a oděvní Liberec, s.r.o.