České a slovenské kraje chystají společné jednání s Evropskou komisí

• 27. 05. 2011 17:30

Dohodou o společném postupu při prosazování priorit českých a slovenských regionů vyvrcholilo dvoudenní jednání Asociace krajů ČR a Združenia samosprávných krajov SR – SK8, které proběhlo ve dnech 26. a 27. května v Trenčíně. Toto jednání, jehož se rovněž zúčastnil hejtman LK Stanislav Eichler, navázalo na vzájemné setkání z ledna tohoto roku v Brně.

Hlavními tématy byly mimo nastavení priorit tzv. nové kohezní politiky EU 2014+, taktéž

problematika financování krajů, zavedení mýta na silnicích nižších tříd, projednání aktuálních

otázek zdravotnictví, sociální oblasti a dalších společných projektů.

V této souvislosti se hejtmani se svými kolegy shodli, že klíčovým předpokladem pro udržitelný

rozvoj regionů je nutná stabilizace financování. Obě strany se vzájemně informovaly o aktuálních

disproporcích mezi přenesenými kompetencemi a odpovědnostmi krajů a možnostmi jejich

financování. Je dlouhodobě neudržitelné akceptovat stávající model, kdy stát přenáší odpovědnost

na kraje bez adekvátního finančního krytí. Jako nejvhodnější se jeví tzv. francouzský model, kdy

odpovědnosti jsou vybalancovány více zdrojovým krytím.

V oblasti zdravotnictví projednali účastníci zejména zkušenosti českých krajů při eliminaci hrozby odchodu lékařů v rámci akce „Dekujeme, odcházíme“, kdy hejtmani nabídli svým slovenským kolegům předání všech zkušeností při vyjednávání s vládou a lékaři.

Hejtmani a předsedové samosprávných krajů se taktéž zabývali konkrétními otázkami vzájemných

projektů. Přičemž se dohodli, že podporují každoroční setkávání Čechů a Slováků při příležitosti

„Slavností Čechů a Slováků na Javorině“, které je tradiční každoroční akcí zahrnující účast cca 150

obcí a měst na obou stranách společné hranice.

Nově je stanoveným společným tématem Asociace krajů ČR a SK8 také podpora učňovského školství.