Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Českolipská nemocnice využívá moderní metodu při operacích prsu

03. 11. 2014

Šetrnější způsob operací prsu používá českolipská nemocnice. Umožňuje ji  detekce sentinelové uzliny pomocí radiačně navigované chirurgie. Výsledkem je minimalizace pooperačních komplikací. Metoda spočívá ve vyhledávání sentinelové lymfatické uzliny u pacientek s karcinomem prsu pomocí gama sondy. Chirurgové v České Lípě již se zapůjčenou gama sondou pracovali v minulosti, ale od minulého měsíce na tuto metodu navazují již s vlastním přístrojem.

„Metoda detekce sentinelové uzliny pomocí gama sondy je indikována u pacientek s časným karcinomem prsu. Obecně se dá říci u prekanceroz (- Pozn.: předstupeň rozvinutého nádoru) a nádorů do dvou centimetrů velikosti, kdy pravděpodobnost metastatického postižení podpažních mízních uzlin je minimální,“ vysvětluje lékařka Iva Bártová, která se na tyto operace specializuje.

Podle ní, donedávna byla operace prsu, při níž se pacientce z prsu odstranil zhoubný nádor, rutinně doplněna o odstranění mízních uzlin z podpaží, protože podpaží představuje spádový lymfatický odtok z prsu a tím i směr šíření nádoru dál do těla. Posouzení stavu lymfatických uzlin, zda jsou či nejsou postižené nádorovou buňkou (- tj. tzv. histopatologické a imunohistochemické vyšetření), je důležité k rozhodnutí

o další léčbě pacientky.

„Koncept sentinelové, česky strážní, lymfatické uzliny vychází z principu první spádové lymfatické uzliny, do které je drénována lymfa z oblasti nádoru prsu, a je-li tato sentinelová uzlina bez postižení nádorovými buňkami, pak i zbývající mízní uzliny v podpaží jsou negativní a není třeba jejich chirurgického odstranění,“ uvádí Bártová. Tím je žena ušetřena velkého výkonu na podpaží a tím se minimalizují pooperační komplikace jako je bolest, poruchy citlivosti a hlavně obávaný lymfedém paže.

Doktorka Bártová naznačuje i praktický postup, který je rozvržen do dvou dnů.

První den je pacientce aplikována značená látka (radiokoloid Technecium 99) okolo nádoru prsu s jeho akumulací ve spádové mízní uzlině v podpaží.

Druhý den, v průběhu operace, kdy je pacientce nejprve odstraněn nádor z prsu, tak je poté pomocí gama sondy vyhledána tato označená sentinelová uzlina a z malého řezu v podpaží je odstraněna. „Následuje její histologické vyšetření a je-li negativní, to znamená bez nádorového postižení, není třeba dalšího výkonu na podpažních mízních uzlinách,“ říká Bártová.

Jak připomíná, rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen, kdy touto chorobou každoročně v České republice onemocní na šest a půl tisíce žen.  Pouze komplexní přístup k pacientkám s karcinomem prsu, zahrnující mezioborovou spolupráci mamografického pracoviště, histopatologa, chirurga a onkologa, zajišťuje těmto ženám včasný záchyt a diagnostiku nádoru, šetrný operační přístup, následnou onkologickou péči a tím i vysokou pravděpodobnost úplného uzdravení. A českolipská nemocnice toto vše může svým pacientkám nabídnout.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s. poskytuje lůžkovou i ambulantní péči v spádové oblasti se 110 tisíci obyvateli. Vlastníkem 100% akcií je Liberecký kraj. Aktuálně provozuje 347 akutních lůžek, 6 lůžek DIOP a 122 lůžek následné péče. Zaměstnává 827 lidí.

FOTO:

MUDr. Iva Bártová se stovkám žen věnuje v mamologické poradně NsP Česká Lípa. Některé z nich se s ní setkají i na operačním sále, při šetrné operaci prsu.

Zkušená a precizní operatérka MUDr. Iva Bártová při práci na operačním sále českolipské nemocnice.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

Další zprávy

Aktuálně z Facebooku

Aktuálně z Twitteru

Youtube

SoundCloud

Nejbližší akce