Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Českolipské muzeum hostí seminář geologů. Podívají se na Panskou skálu i na Hamerský Špičák

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 13. 05. 2025 16:04
  • Kultura

Sdílet článek

Seminář geologů muzeí České a Slovenské republiky pořádají Geologická komise Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě a Geoparkem Ralsko od 19. do 23. května

Letos přijalo pozvání více než 30 odborných pracovníků, geologů a paleontologů z 25 muzeí České a Slovenské republiky. Slavnostní zahájení se uskuteční na Máchově jezeře, přímo na palubě jedné z lodí Regaty Máchovo jezero. Vyhlídková plavba otevře celotýdenní program, při kterém se účastníci seznámí s krásami neživé přírody napříč Českolipskem, Podještědím a okrajově i krajem Mladoboleslavska.

Připraveny jsou tři dny terénních exkurzí. První den se půjde pod Maršovický vrch, kde si  účastníci ukáží nejstarší na povrchu viditelné horniny prvohorních metavulkanitů s kontaktními polohami cenomanských sedimentů, v nichž se ukrývají i fosilní pozůstatky mořských živočichů.  Následovat bude těleso vulkanitu Panská skála s charakteristickou sloupcovou odlučností, činný lom v České Kamenici s ukázkami deltových sedimentů, historický pískovcový lom ve Skalici u České Lípy a diatréma původní maarové sopky Kamenického vrchu u Zákup. V mezičase se uskuteční návštěva přírodovědné a historické expozice Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Druhý den se geolozi vydají na významnou mineralogickou lokalitu Střelniční žíly v Doksech, do lomu na Lysé hoře, zastaví se v Kuřívodech v kostele sv. Havla a tím si otevřou cestu do prostoru Geoparku Ralsko. Přejedou do skalního města Vranovských skal a putování zakončí v okolí Hamru na Jezeře, kde navštíví Děvín, Hamerský Špičák, Schächtenstein a v Hamru na Jezeře se krátce zastaví u památníku Uranových dolů Hamr na místě původní šachty číslo 3. Cestou zpět se podívají na zříceninu skalního hradu Jestřebí.

Třetí den se výprava vydá do Podještědí, kde navštíví lokality na lužické poruše, a to Matoušovu skálu a haldu historického ložiska fluoritu v Křižanech. Zavítají na Semerink, kde vystoupají na kvarcitové výchozy Důlních skal a následně sjedou až do Českodubské pahorkatiny, kde navštíví paleontologickou výstavu k 80. výročí úmrtí učitele a regionálního geologa Otokara Fendrycha. Poté se přesunou na paleontologickou lokalitu v Bohdánkově, kde se nachází zkamenělé listy, jejichž charakter připomíná druhy rostoucí v jihovýchodní Austrálii. Za návštěvu stojí i údolí Mohelky, a proto se zastaví na další bohaté paleontologické lokalitě na Sychrově a cestou zpět na sopečném vrchu Káčov.

Každý den se večer budou konat odborné geologické a paleontologické přednášky, letos se sešlo celkem 13 příspěvků, například Není granát jako granát: nejvýznamnější zástupci skupiny granátu, Nový Barrandienský stratotyp v historických souvislostech, Unikátní hromadný nález zlatých nugetů z jižních Čech, Učíme o neživé přírodě – pedagogy, studenty učitelství a lektory neformálního vzdělávání a další.

Seminář geologů je akcí, při které si muzejníci vyměňují zkušenosti nejen z geologických oborů, ale i z muzejnictví, výstavářští, edukace, pedagogiky, geoturistiky a podobně.

TZ: Vlastivědné muzeum a galerie

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky