Cyklisty provede Mikroregionem Tanvaldsko vylepšené značení

• 16. 05. 2013 12:40

Cyklistům se v Jizerských horách bude jezdit ještě lépe než dosud. Cyklotrasami po Jizerkách a Mikroregionu Tanvaldsko je provede vylepšené značení a nové turistické cyklomapy. Práce na obnově právě začínají. Oprava značení přijde na více než 185 tisíc korun a potrvá několik týdnů. Před prázdninami bude většina prací dokončena.

Opravíme síť cyklotras, které vznikly v letech 2005–2006. Nějaké původní značení je poškozené, jinde se dokonce ztratilo. Na některá poničená místa někdy upozornili také samotní cyklisté,“ vysvětlila důvod oprav Kateřina Preusslerová, manažerka Svazku obcí Mikroregionu Tanvaldsko. Renovace se dočká klasické žluté silniční značení cyklotras i pásové značení, které je využíváno především v chráněných zónách Jizerských hor.

Obnovíme hlavně poničené směrové tabule nebo značení na zemi. Někde chybí úplně, a tak je doplníme, aby se cyklisté ještě snadněji na své cestě orientovali,“ vysvětlila Kateřina Preusslerová. Kontrolou projdou také přístřešky, informační tabule a odpočívadla s lavicemi, stoly a stojany na kola, které byly na cyklostezkách Mikroregionu Tanvaldsko vybudovány v roce 2011. Rychlost prací závisí na přízni počasí.

Celá akce se uskuteční díky projektu „Optimalizace a propagace cyklotras česko-polského cyklistického areálu“. Mikroregion Tanvaldsko jej realizuje společně s polským partnerem, městem Szklarska Poreba.

Samotná optimalizace značení sítě cyklotras přijde na 185 364 korun (7 400 Eur). Celkové výdaje projektu jsou ovšem ve výši téměř 450 tisíc korun (17 278 Eur). Z toho příspěvek od Evropské unie (EU) z evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) činí 378 098 korun (14 686,30 Eur), Svazek obcí Mikroregionu Tanvaldsko ze svého rozpočtu zaplatí 66 723 korun (2 591,70 Eur).

Kromě optimalizace značení sítě cyklotras budou dále v rámci projektu vydány nové cyklomapy. „Vytiskneme 5 000 kusů podrobných turistických cyklomap s přesahem do Polska. Chystáme také na začátku června Partnerskou jízdu z Jakuszyc na Jizerku a další akce,“ doplnila Kateřina Preusslerová.

Projekt byl podle krajské radní pro evropské projekty Ivany Hujerové podpořen z Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česko – Polsko z Fondu mikroprojektů.

Cyklotrasy Mikroregionu Tanvaldsko:

Mikroregion Tanvaldsko nabízí přes 150 kilometrů cyklistických stezek. Mají různou náročnost, a tak si vyberou nejen cyklisté začátečníci, ale i rodiny s dětmi nebo sportovněji zaměření majitelé kol. Navazují na známé cyklotrasy Českého ráje, Krkonoš, Jablonecka i Polska.

Mikroregionem Tanvaldsko vede hlavní páteřní trasa nebo chcete-li „Cyklostezka Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova“, na kterou v různých místech navazují odbočky do jednotlivých obcí. Vzniká tak síť různě náročných okruhů.

Páteřní trasa začíná v Návarově u penzionu „Rusalka“, kde je plynulým pokračování trasy č. 4248 ze Železného Brodu. Odtud pokračuje kolem návarovského zámku přes Lhotku do Zlaté Olešnice na místo pojmenované „Na Vrších“. Odtud pak mohou cyklisté pokračovat více směry.

Pokud zůstanou na páteřní trase, dovede je z místa „Na Vrších“ přes hřeben nad Zlatou Olešnicí do okrajových částí Velkých Hamrů, Bohdalovic a Svárova, dále přes Popelnice do Tanvaldu – Šumburku, kde je hlavní uzel několika cyklotras.

Hlavní neboli páteřní trasa pak dovede cyklisty dále do Desné v Jizerských horách, údolím řeky Bílé Desné na Protrženou přehradu a následně do horské osady Jizerka. Zakrátko se cyklisté ocitnou v Polsku, to když překročí turistický přechod Jizerka – Orle. Odtud pak po polských cyklotrasách dorazí až do Harrachova nebo si mohou vybrat některé ze stezek v Polsku.

Mikroregion Tanvaldsko

Mikroregion Tanvaldsko je seskupením 11 obcí na úpatí Jizerských hor. Jsou ideálním místem pro celoroční turistiku.

V Mikroregionu Tanvaldsko jsou k vidění i unikátní přírodní lokality, kulturní, technické i architektonické památky. Nechybí tady ani další atrakce, muzea, sportovní areály a v zimě tady lidé mohou využít několik velkých lyžařských areálů či desítek kilometrů lyžařských běžeckých tras.