Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Exponát Severočeského muzea ve vestibulu Krajského úřadu

Bc. Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

  • 25. 01. 2019 00:00

Sdílet článek

Severočeské muzeum v Liberci i přes uzavření své budovy i nadále vystavuje exponáty, a to ve vestibulu Krajského úřadu v Liberci. Každý měsíc je tu vystaven „exponát měsíce“.

Po celý únor tak budou moci návštěvníci budovy obdivovat Vývěsní štít ve tvaru klíče z kovaného železa a Stojanový rámeček na fotografii z kujného železa. Oba vystavené exponáty získalo Severočeského muzeum v Liberci nákupem od potomků uměleckého kováře Václava Žďárského staršího. 

„Muzeum bude zavřené až do podzimu roku 2020 a návštěvníky čeká opravdu velká proměna expozic a nově zpřístupněné prostory. Je to však dlouhá doba a my chceme, aby měli možnost alespoň malými připomínkami práce muzejníků a prezentací exponátů zůstat s muzeem v kontaktu. Zároveň tento malý formát umožňuje vystavit například zajímavou jednotlivost,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Václav Žďárský (29. 6. 1869 – 17. 4. 1948) se narodil v Příšovicích u Turnova. Výuční list získal v Hodkovicích nad Mohelkou. Po krátkém působení v kovářských dílnách v Liberci a v Jablonci nad Nisou se roku 1888 vydal do Německa na cestu za zkušenou. Až do podzimu roku 1892 pracoval u kovářských mistrů v Drážďanech, Berlíně a Lipsku. Poté se vrátil zpět do Čech, aby si v Mladé Boleslavi otevřel vlastní dílnu, kterou však v létě 1893 opustil a odjel znovu do Německa, kde střídavě pracoval v Drážďanech a Hamburku až do roku 1902. Poté se usadil v Turnově, kde si v Riegrově ulici zřídil vlastní dílnu, ve které působil až do konce života.

Jeho práce z počátku 20. století se vyznačují rostlinnými motivy typickými pro ranou fázi secese a vynikajícím řemeslným zpracováním. Na jeho tvorbu navázal syn Václav Žďárský mladší, který pracoval rovněž v dílně v Turnově, kde v závěru života také vyučoval umělecké kovářství a zámečnictví na tamní Střední uměleckoprůmyslové škole.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky