Hejtman Eicher se zúčastní Plenárního zasedání Výboru regionů EU v Bruselu

Šírová Květa

• 14. 02. 2012 13:00

Hejtman Libereckého kraje a předseda české delegace Výboru regionů EU se ve dnech 15. a 16. února zúčastní plenárního zasedání Výboru regionů EU v Bruselu. Barrosso na plenárním zasedání Výboru regionů projedná regionální dopad nové smlouvy a úlohu regionů a měst v plánu EU pro růst a zaměstnanost.

„Předseda Evropské komise pan José Manuel Barroso projedná s členy regionální dopad nové smlouvy o fiskální kázni a úlohu regionálních a místních orgánů při provádění nových opatření pro růst a zaměstnanosti,“ přiblížil hejtman.

Jak Výbor regionů podpoří iniciativy, které ohlásila Rada a Komise a jejichž cílem je podpořit zaměstnanost mládeže? Jak budou ovlivněny stávající programy strukturálních fondů? Jak mohou regionální orgány přispět k vyslání „akčních týmů“ do členských států, ve kterých byly zaznamenány nejvyšší míry nezaměstnanosti u mladých lidí?

Diskuze a přijetí konkrétního usnesení VR umožní objasnění těchto otázek a lepší pochopení dopadu nových pravidel na vnitrostátní a regionální investice.

Účast předsedy EK bude také vhodnou příležitostí k podepsání obnovené dohody o spolupráci s Evropskou komisí, jež posiluje politickou úlohu VR poté, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva.

Před diskuzí s předsedou Barrosem, která je naplánována na 16. února, započne v průběhu prvního dne plenárního zasedání diskuze o vznikajících finančních problémech EU, a to přijetím stanoviska o zavedení daně z finančních transakcí vypracovaného Ralfem Christoffersem (DE/SES), ministrem pro hospodářské a evropské záležitosti spolkové země Braniborsko.

Reforma společné rybářské politiky, přeshraniční regionální partnerství, víceúrovňová správa a ocenění Evropský podnikatelsky zaměřený region 2013 patří mezi další klíčové otázky programu jednání.

Evropská komisařka pro rybolov a námořní záležitosti Maria Damanaki pronese dne 15. února ke členům VR řeč, v níž popíše návrhy Komise na zásadní reformu společné rybářské politiky EU. Postoj VR k této otázce, který představí Mieczyslaw Struk (PL/ELS), se dotýká celé řady témat, od účinného dlouhodobého řízení rybích populací a regulace výmětů až po úlohu místních a regionálních orgánů v rámci ochranných opatření a provádění politiky.

Toho samého dne budou projednány prostředky, jak objasnit, zjednodušit a zlepšit zřizování a zavádění „evropských seskupení pro územní spolupráci“ (také známých jako ESÚS) na základě stanoviska, které vypracoval pan Michel Delebarre (FR/SES). Během plenárního zasedání předsedkyně VR paní Mercedes Bresso předá zástupcům regionů Nord-Pas-de-Calais (Francie), Jižní Dánsko a Štýrsko (Rakousko) ocenění Evropský podnikatelsky zaměřený region 2013.

Druhý den plenárního zasedání pan Nicolai Wammen, dánský ministr pro evropské záležitosti, představí priority dánského předsednictví s ohledem na regiony a města. Členové VR rovněž projednají, jak lépe do evropských politik začlenit víceúrovňovou správu, především pokud jde o strategii Evropa 2020, a dohodnou se na doporučeních, jejichž účelem bude posílit její provádění (zpravodaj Luc Van den Brande, (BE/ELS).

Po podpisu přístupové smlouvy a úspěšném referendu se devět nově jmenovaných zástupců chorvatských regionů a měst poprvé zúčastní plenárního zasedání v pozici oficiálních pozorovatelů.

Plenární zasedání bude dne 14. února předcházet jednodenní fórum o Evropském roce 2012. Konference se zaměří na místní a regionální strategie pro „aktivní stárnutí a mezigenerační solidaritu“. Přibližně 200 tvůrců politik a oborníků z evropských institucí, regionálních orgánů a občanské společnosti bude diskutovat o svých vizích a zkušenostech v této klíčové oblasti strategie Evropa 2020.