Jak bude vypadat Údolí ohrožené divočiny? Rozuzlení se blíží
- 05. 09. 2024 13:16
- Kultura
Do další fáze se posunul soutěžní dialog na vytvoření krajinářsko-architektonické studie nového rozvojového území, který liberecká zoologická zahrada vyhlásila v lednu tohoto roku. Z celkem pěti uchazečů vybrala odborná komise tři soutěžící, jejichž plán budoucího rozvoje zoo včetně návrhu expozice tygra ussurijského nejvíce odpovídal původnímu zadání. Vítěz soutěže i přibližná podoba nového třináctihektarového území s názvem Údolí ohrožené divočiny by měla být známa nejdéle do konce tohoto roku.
Začátkem roku 2024 vypsala zoologická zahrada v Liberci soutěžní dialog na vytvoření krajinářsko-architektonické studie nového rozvojového území o rozloze téměř 13 hektarů, které se rozkládá v nevyužívaném zalesněném údolí za Sovovou ulicí v okolí bývalého přírodního amfiteátru.
„Zoologickou zahradu jsme převzali s tím, že zajistíme její obnovu a rozvoj. Projektujeme a obnovujeme původní areál, včetně Lidových sadů a stejně tak pracujeme na řešení rozvojové plochy nad zahradou. Právě architektonicko-krajinářská soutěž je zásadním krokem pro rozhodnutí o její podobě. Po ukončení soutěže představíme veřejnosti vítězný návrh,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Úkolem pro soutěžící bylo nejen vytvořit takzvanou studii masterplanu, která by přinesla plán budoucího rozvoje zoo na tomto novém území, jeho propojení se stávajícím areálem a upřesnění etap výstavby, ale i navržení expozice tygrů ussurijských a její zasazení do krajiny v údolí.
Do soutěže se přihlásilo celkem pět architektonických týmů, z nichž pětičlenná komise složená z tří nezávislých odborníků navržených českou komorou architektů a dvou zástupců Libereckého kraje a města Liberec vybrala tři návrhy, které mohou v soutěžním dialogu nadále pokračovat. Jejich výstupy nejvíce odpovídali původnímu zadání.
„Všechny tři architektonické týmy pochopily naši vizi přírodního areálu s prostornými expozicemi nabízejícími trochu jiný zážitek návštěvníkům, především ale co nejpřirozenější podmínky pro chované ohrožené druhy volně žijících zvířat. Zároveň je každý z návrhů svým způsobem originální a těším se na další kolo dialogu s každým z uchazečů,“ řekl ředitel zoo David Nejedlo.
Všichni postupující se následně v zoo sešli s porotou i zástupci zoologické zahrady osobně na prvním workshopu. Na tomto setkání zoo ještě více upřesnila představy a připomínky, které by soutěžící týmy měly během následujících šesti týdnů zanést do svých prvních návrhů masterplanu.
Během října následuje druhý workshop, při němž naopak jednotlivá architektonická studia představí hodnotící komisi a zástupcům zoo své doplněné návrhy a na základě zpětné vazby z workshopu své návrhy případně ještě dále dopracují. Následně vybere odborná komise pomocí bodovacího systému vítěze. Určujícím parametrem bude kromě samotného návrhu studie a etapizace výstavby také profesní přístup a cena. Vítěz soutěžního dialogu získá kromě zakázky na dopracování masterplanu i zakázku na prvních pět projektů, včetně expozice tygra ussurijského.
Jasno o vítězi a přibližné budoucí podobě Údolí ohrožené divočiny by mělo být koncem tohoto roku. Veřejnost se bude moci seznámit s návrhy všech soutěžících na veřejné výstavě po uzavření soutěže.
TZ:ZOO Liberec