Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Jak Hitler ukradl růžového králíčka. Knihovna připomene výročí konce války výstavou, seminářem i filmem
- 06. 05. 2025 12:40
- Kultura
Výstava nazvaná Dukla | Dunkerque a čtvrtý ročník semináře pro veřejnost Liberec v Říšské župě Sudety IV. To jsouakce, které uchystala Krajská vědecká knihovna v Liberci coby připomínku výročí konce druhé světové války. Vernisáž výstavy se před knihovnou uskuteční v úterý 6. května od 16.30, seminář následuje po ní.
Výstava se věnuje účasti východní i západní části československé zahraniční armády na osvobozování Evropy, potažmo Československa od podzimu 1944 do jara 1945.
„Výstava mapuje jak těžké boje 1. československého armádního sboru v SSSR na Dukle a při osvobozování Slovenska i Moravy, tak také aktivity Československé samostatné obrněné brigády ve Francii. Velitelem brigády, která bojovala u Dunkerque, dnes partnerského města Liberce, byl rodák ze Záborčí u Malé Skály brigádní generál Alois Liška. Dalších zhruba pět set zahraničních vojáků z obou front se stalo předválečnými či poválečnými obyvateli města Liberce,“ uvedl Jan Hnělička, historik liberecké knihovny a kurátor výstavy.
Expozice bude instalována na výstavních panelech v prostoru před knihovnou, ke zhlédnutí bude od 1. května do 15. června.
„Druhá světová válka se týkala nejen vojáků, ale i milionů civilistů, kteří se bez možnosti volby stali součástí válečného konfliktu. Od jejího konce už uběhl dost dlouhý čas na to, abychom se na události dívali s odstupem a nezaujatě, přesto bychom neměli zapomenout na to, jaké hrůzy a utrpení může způsobit člověk člověku. Zejména v dnešní době, kdy je Evropa už několik let přímým účastníkem jasné agrese jednoho státu na svébytnost jiného státu a kdy se situace znovu povážlivě vyostřuje,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Od 17.00 se ve Velkém sále ve 2. patře knihovny uskuteční seminář Liberec v Říšské župě Sudety IV, na kterém historici představí nejnovější výsledky svých výzkumů zaměřených na válečný Liberec. Jako první vystoupí Markéta Vladyková ze Státního oblastního archivu v Litoměřicích, která posluchače seznámí z dosud neznámými fakty o účasti německých antifašistů na osvobození Liberce v květnu 1945. Poté Eliška Poloprudská z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem nastíní, jak se Liberečané připravovali na boj s Rudou armádou se zaměřením na domobranu tzv. volkssturm. Na závěr pak Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu v Praze přítomné seznámí s životními osudy libereckých rodáků a účastníků odboje Augustina a Otty Schrammovými. V rámci svého referátu se bude zabývat i údajným podílem Augustina Schramma na smrti ministra zahraničí Jana Masaryka a následným rychlým skonem jeho samotného.
V sobotu 17. května se pak opět ve Velkém sále od 10 do 15 hodin uskuteční veřejná výstavní soutěž plastikových modelářů, pořádaná libereckým Spolkem přátel letectví – modelářským klubem, na které svá díla představí jak mládež, tak dospělí.
Součástí knihovního programu akcí k výročí konce druhé světové války se stane i projekce německého filmu Jak Hitler ukradl růžového králíčka z roku 2019, která se koná ve Velkém sále knihovny v pondělí 28. dubna od 18 hodin.
„Ocitli jsme v turbulentní době, kdy si snad víc než dříve musíme připomínat historické souvislosti, které vedly k druhé světové válce, i to, co po ní následovalo. Výstavami, besedami a dalšími akcemi přiblíží tuto komplikovanou dobu většina krajských kulturních příspěvkových organizací,“ doplnila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Podrobné informace ke všem akcím pořádaným v knihovně zájemci naleznou na webových stránkách knihovny v sekci Akce na stránce www.kvkli.cz/akce.
TZ: Krajská vědecká knihovna