Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Knihovna se vrací do normálního režimu. Roušky a rozestupy ale zůstávají

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 25. 05. 2020 13:17

Sdílet článek

Do původního stavu se z většiny vrátily poměry v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Bibliotéka opět nabízí půjčování a vracení, internet, kopírování, denní tisk, studium a další služby. Nadále zůstává v platnosti omezená provozní doba a dodržování hygienických podmínek stanovených vládou. Návštěvníci knihovny musí mít roušku nebo jinou ochranu dýchacích cest a je nutné zachovávat předepsané dvoumetrové rozestupy. Další podmínkou vstupu do knihovny je dezinfekce rukou.

Knihy a další dokumenty čtenáři vracejí v hale u okénka označeného jako Návraty a po dezinfekci rukou mohou už volně jít do půjčoven i studoven a vybírat si knihy či listovat v novinách nebo časopisech podle chuti, navštívit dětskou nebo hudební knihovnu. Zpřístupněné je už i kopírování, skenování nebo vyhledávání na internetu. Lze také využít studovnu nebo studijní boxy.

Základním cílem těchto doporučení je bezpečný návrat veřejných knihoven k široké nabídce služeb bez hygienického ohrožení veřejnosti či vlastních zaměstnanců. Proto zatím probíhá vracení dokumentů odděleně od půjčování a knihy zůstávají v takzvané preventivní karanténě po dobu 72 hodin.

Koronakrize byla ale i k něčemu dobrá. Mnozí návštěvníci uvítali novinku – samoobslužné zařízení, na kterém si mohou sami vybrané knihy jednoduše a během chvilky vypůjčit.

Otevírací doba hlavní budovy je od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, senioři mohou přednostně přijít v době od 9 do 11 hodin. Pobočky Vesec, Ruprechtice a Králův Háj jsou otevřeny v pondělí a ve čtvrtek od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Definitivní návrat k běžné otevírací době a plnému rozsahu služeb se plánuje od září.

Na červen knihovna připravila několik akcí – ve spolupráci s Národním památkovým ústavem například na 4. června pozvánku na hrad Bezděz,  o sezoně hradů a zámků se bude ještě hovořit i 16. června na přednášce Jak se opravuje zámek. Chystají se i dva hudební pořady – 11. června Rock pod rouškou jazzu a 24. června večer vážné hudby s tématem Ruská symfonie 19. století. Počet návštěvníků akcí bude muset být omezen tak, aby se v sále zachovaly dvoumetrové rozestupy. Na červen je také připraveno několik výstav, jedna z nich na obzvláště aktuální téma VODA – SUCHO.

Knihovny se bohužel dotkne důsledek epidemie a hospodářský pokles ve finanční oblasti. Zřizovatel – Liberecký kraj – byl nucen snížit příspěvek knihovně o deset procent.

„Úsporná opatření jsme přijali ve všech rezortech Libereckého kraje, tedy i v případě rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu, kam knihovna spadá. Osobně doufám, že návštěvníci námi zřizovaných institucí — muzeí, galerie a také knihovny — zachovají všem těmto kulturním stánkům přízeň. Zároveň chci všechny požádat o shovívavost a pochopení situace. Spadli jsme z období vysokých příjmů do velkého propadu, a to ještě nevíme, jaký bude závěrečný účet. Nedokážeme to vyřešit jinak, než právě úsporami na všech úrovních,“ prohlásila Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Také dotace ze statutárního města Liberec je pokrácena o 500 tisíc. Město Liberec pro letošek zrušilo i vypisování výzev v grantových programech – knihovna tam vždy žádala o příspěvek na lektorné a honoráře přednášejících. Musíme se tedy uskrovnit, což se promítne do snížené nabídky kulturních a vzdělávacích pořadů. Šetření se dotkne celého rozpočtu, mj. také nákupu knih a dalších dokumentů.

„I přes tato opatření má stále knihovna svým příznivcům co nabídnout. Věříme, že brzy zmizí obavy, které možná někteří lidé z návštěvy veřejných budov mají a do knihovny opět začnou chodit ve větší míře - ať už za knihami nebo za kulturou či vzděláním. Ostatně, letos je to už 20 let od dokončení stavby liberecké knihovny a jejího předání do užívání v listopadu 2000. Věříme, že spolu se čtenáři budeme moci toto výročí i když skromně, ale přesto – na podzim oslavit," řekla ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

 

TZ: Krajská vědecká knihovna

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky