Konference Evropa bez bariér a role regionů v odstraňování překážek se konána kraji

• 26. 05. 2009 00:00

[id:8129|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Metropolitní univerzita Praha pořádá ve dnech 4. a 5. června konferenci s názvem „Evropa bez bariér. Role regionů v odstraňování překážek.“ Myšlenka uspořádat tuto konferenci vznikla na půdě univerzitního střediska Metropolitní univerzity v Liberci. Konference se bude konat v prostorách Krajského úřadu Libereckého kraje v ulici U Jezu 642/2a.

Začátek konference je stanoven ve čtvrtek 4. června na 13:30. Jednacím jazykem je čeština a angličtina.

Jak sám název konference napovídá, cílem konference je potvrdit jednu z priorit českého předsednictví a přispět tak k odbourávání překážek integračního procesu. Vzhledem k tomu, že organizátorem je středisko MUP v Liberci, které se nachází v regionu s bohatými zkušenostmi se spoluprací v rámci euroregionu NISA, je program konference směřován především na regionální aspekty bariér uvnitř EU.

Od konference si slibujeme, že přispěje nejen k provázanosti teorie a praxe, ale zejména umožní diskutovat problematiku v odborných kruzích s vyzdvihnutím regionální úrovně řešení,“ říká vedoucí univerzitního střediska MUP v Liberci Ing. Eva Marhoulová, Ph.D.

Konference svým zaměřením reaguje na poptávku po snížení překážek vnitřního trhu ve třech základních rovinách. První rovinou bariér jsou mikroekonomické a makroekonomické dopady regulace, druhá linie problémů se týká dopadů těchto překážek na rozvoj regionů uvnitř EU. Třetí linie se zaměří na řešení politické dimenze nadměrné regulace uvnitř EU a dalších překážek budoucího vývoje integrace.

Na konferenci s hlavním referátem vystoupí např. Ing. Petr Zahradník (Česká spořitelna) s příspěvkem na téma Kohezní politika EU a její budoucnost z pohledu dopadů hospodářské krize. O roli přeshraniční spolupráce v rámci kohezní politiky EU bude hovořit Ing. Pavel Branda (Zastoupení Libereckého kraje v Bruselu). O Evropské unii a ekonomické integraci pojedná doc. Ing. Ingeborg Němcová (VŠE, Fakulta mezinárodních vztahů, Katedra světové ekonomiky). Role Eurocenter v překonávání informačních bariér je tématem příspěvků zástupců Eurocentra Liberec.
Jednáním celé konference se bude prolínat také současná finanční krize. V době konání konference se české předsednictví bude chýlit ke svému konci, tudíž odpovědi na otázky spojené s polemikou na téma, zda regulovat více či méně, zda jisté bariéry propustnosti vnitřního trhu EU napomohly řešení krize, či naopak dopady krize prohloubily, budou moci být zodpovězeny konkrétněji.

Další podrobnosti týkající se konference naleznete na www.mup.cz/evropabezbarier

mezinárodní vědecké konference

Evropa bez bariér

Role regionů v odstraňování překážek

4.- 5. června 2009, Liberec

Krajský úřad Liberecké kraje,

multimediální sál, 3. patro, U Jezu642/2a, Liberec

čtvrtek 4. června 2009

13.00h - 13.30h

Registrace účastníků

13.30h - 15.30h

Slavnostní zahájení konference

prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc.,

rektor Metropolitní univerzity Praha, o.p.s.

RNDr. Vít Příkaský,

náměstek hejtmana pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova

Petr Kužel,

prezident Hospodářské komory

Plenární jednání

Kohezní politika EU a její budoucnost z pohledu dopadů hospodářské krize

Ing. Petr Zahradník

doc. Ing. Ingeborg Němcová

15.30h – 16.00h

Coffee break

16.00h - 18.00h

Cezhraničná spolupráca v stredoeurópskom priestore v kontexte posupujúceho procesu integrácie

doc. PhDr. Peter Čajka, Ph.D.

Role přeshraniční spolupráce v rámci kohezní politiky EU

Ing. Pavel Branda,

vedoucí Zastoupení Libereckého kraje v Bruselu

Role Eurocenter v překonávání informačních bariér

Ing. Michal Otmar, Ing. Lenka Půlpánová,

Eurocentrum Liberec

19.00h

Přijetí u primátora Statutárního města Liberec Ing. Jiřího Kittnera

Možnost prohlídky liberecké radnice a výstupu na věž

Společenský večer

pátek  5. června 2009

I.                 sekce

Makro- a mikroekonomické dopady regulatorního vývoje v EU

doc. Ing. Miloslav Rotport, CSc.

09.00h -10.30h

Současné možnosti čerpání finančních prostředků z fondů EU v ČR včetně bariér s tím spojených

Ing. Radek Maxa,

Metropolitní univerzita Praha, o.p.s.

Mikroekonomické aspekty fungování klastrů v regionech ČR

Ing. Josef Abrhám, Ph.D.

Vysoká škola ekonomická

Evaluace přínosu klastrových uskupení pro členské firmy

Ing. Jan Kellner,

Technická univerzita v Liberci, Hospodářská fakulta

Nové aspekty rozvoje podniku v podmínkách 21. století

Ing. Tereza Kadlecová, Ing. Lilia Dvořáková,

Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta strojní

Společenská odpovědnost firem Nový faktor konkurenceschopnosti

Ing. Martina Prskavcová, Ph.D.,

Technická univerzita v Liberci, Hospodářská fakulta

Provozní náklady budov

Ing. Eliška Ubralová,

České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební, Katedra ekonomiky a řízení ve stavebnictví

10.30h - 11.00h

Coffee break

11.00h - 12.45h

Validace výsledků předchozího učení v zemích Evropské unie

Hana Čiháková,

Národní ústav odborného vzdělávání Praha

Další vzdělávání – faktor ovlivňující uplatnění na trhu práce

Ing. Iris Šimíková,

Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta Karviná

Vývoj trhů práce V4 po východním rozšíření

Ing. Zuzana Potužáková, Ph.D.,

Metropolitní univerzita Praha, o.p.s.

Vzdělání, nezaměstnanost a ekonomický růst

Ing. Iva Nedomlelová, Ph.D.,

Technická univerzita Liberec, Hospodářská fakulta

Vzdělání v procesu odstraňování bariér

doc. Ing. Miloslav Rotport, CSc.,

Metropolitní univerzita Praha, o.p.s.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v MSP z pohledu zaměstnavatelů

PhDr. Lidmila Kleinová, CSc.

Civop

Bytová politika

doc. ing. Olga Poláková, CSc.

12.45h

Slavnostní ukončení konference